İran Hükümeti, Artan Gösteriler Karşısında Instagram ve WhatsApp’a Erişim Engeli Getirdi

48
6
1
1
0
İran'da protestolar devam ederken İran hükümeti, ülkenin bazı kesimlerinde interneti tamamen keserken bazı bölgelerde ise WhatsApp ve Instagram'a erişim engeli getirdi.

İran’da geçtiğimiz hafta kılık kıyafet kurallarına uymadığı için İrşad devriyeleri (bir çeşit yerel ahlak polisi) tarafından gözaltına alınan Mahsa Amini’nin hayatını kaybetmesi, ülkede büyük protestoların fitilini ateşlemişti. Haftalardır vatandaşlar sokaklarda Amini’nin ölümünü ve hükümetin sessiz kalmasını protesto ederken yetkililer, ülkedeki internet bağlantılarında güvenlik sebepleriyle yavaşlamalar ve kesintiler olabileceğini açıklamıştı.

Bugün akşam saatlerinde ise tüm dünyadaki internet kesintileri tespit eden NetBlocks yetkilileri, İran’ın bazı kesimlerinde internetin tamamen kesildiğini açıkladı.

Instagram ve WhatsApp’a erişim engeli getirildi

Londra merkezli NetBlocks yetkilileri, ülkenin bazı kesimlerinde internetin tamamen kesildiğini aktarırken, hâlâ internet olan bölgelerde önce WhatsApp servislerinin daha sonra da Instagram’ın engellendiğini bildirdi. Reuters haber ajansının ulaştığı ve Tahran’da yaşayan iki İran vatandaşı ise an itibariyle WhatsApp ve Instagram’ın kullanılamaz durumda olduğunu açıkladı.

İran hükümeti, sık sık interneti ve belirli sosyal medya uygulamalarını kısıtlaması ya da tamamen yasaklaması ile ünlenmiş bir ülke. Hatırlarsanız geçtiğimiz yıl İran hükümeti, Facebook, Twitter ve Telegram’ı ülke çapında yasaklamıştı.

Geçtiğimiz günlerde yine büyük bir internet kesintisi yaşayan İran için pek çok kullanıcı Elon Musk’a Twitter’dan ulaşıp İran halkına Starlink’i sunmasını istemişti. Musk ise İran hükümetinden Starlink için muafiyet isteyeceğini belirtmişti.

Kaynak : https://www.reuters.com/world/middle-east/iran-restricts-access-instagram-netblocks-2022-09-21/
48
6
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
48
6
1
1
0