• Anasayfa
  • Yaşam
  • İstanbul Bilişim'e Bir Dava da Ankara'da Açıldı

İstanbul Bilişim'e Dava Açıldı: Sahibinin 12 Yıldan 40 Yıla Kadar Hapsi İsteniyor

183
42
38
13
6
Tüketicilere satın aldıkları ürünleri göndermediği gerekçesiyle şikayet bombardımanına tutulan İstanbul Bilişim hakkında bir dava da Ankara'da açıldı. Söz konusu davada şirketin mevcut sahibi olan Nurettin Yavuz hakkında 12 yıldan 40 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

50 bini aşkın kişiye stokta bulunmayan ürünlerin satışını gerçekleştirerek 150 milyon TL değerinde dolandırıcılık yaptığı iddia edilen İstanbul Bilişim hakkında bir dava da Ankara’da açıldı. Hürriyet tarafından aktarılan bilgilere göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Bilişim hakkında şikayette bulunan 4 kişinin şikâyetini tek dosyada birleştirdi.

Yayımlanan habere göre geçtiğimiz yıl el değiştiren İstanbul Bilişim’in mevcut sahibi konumunda bulunan 31 yaşındaki Nurettin Yavuz’un ifadesi, dört ayrı şikayet için ayrı ayrı alındı. Yavuz’un Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği ifadede kimseyi dolandırma kasıtlarının olmadığını, ürün tedariğinde sorun yaşadıklarını söylediği belirtildi.

İstanbul Bilişim’in sahibi adına herhangi bir kayıtlı mal varlık bulunmuyor

istanbul bilişim binası

Savcı Ejder Oğuz Özdemir tarafından yürütülen soruşturma neticesinde Nurettin Yavuz hakkında nitelikli dolandırıcılık yaptığı gerekçesiyle dava açıldı. Söz konusu davada Yavuz’un 12 yıldan 40 yıla kadar hapsi istenirken; mahkemeye sunulan iddianamede Yavuz’un İstanbul Bilişim’in gerçek sahibi olmadığı yönündeki tartışmalara da yer verildi.

Nurettin Yavuz’un nitelikli dolandırıcılık ile suçlandığı Ankara’daki davanın iddianamesinde şirketin merkez adresinin İstanbul olmasına rağmen Yavuz’un Mernis kaydının Diyarbakır’da olmasının çelişkili olduğu belirtilirken; Yine Nurettin Yavuz hakkında yürütülen İstanbul’daki soruşturmada Yavuz adına kayıtlı herhangi bir mal varlık bulunmadığı ortaya çıktı.

İstanbul Bilişim’in sahibi hakkında 114 ayrı dolandırıcılık kaydı bulunuyor

istanbul bilişim

İstanbul’daki soruşturmanın dosyalarında Nurettin Yavuz’un şirketi ‘emaneten’ üzerine aldığı, adına kayıtlı şirketlerde kendisine ulaşılamadığı ve nerede yaşadığının şirket çalışanları tarafından dahi bilinmediği ifade edilirken; Nurettin Yavuz hakkında 114 ayrı dolandırıcılık kaydı bulunduğu belirtildi.

İstanbul Bilişim’in konkordato davasında ilk duruşma bugün

Dolandırıcılık tartışmaları devam ederken geçtiğimiz temmuz ayında konkordato ilan eden İstanbul Bilişim’in konkordato davasının ilk duruşması, bugün gerçekleştiriliyor. Söz konusu davaya 1100’e yakın tüketicinin müdahil olduğu belirtilirken, bu sayının şimdiye kadarki tüm konkordato davalarındaki en yüksek müdahil sayısı olduğu belirtildi.

Kaynak : https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/istanbul-bilisime-dolandiricilik-davasi-41607391
183
42
38
13
6
Emoji İle Tepki Ver
183
42
38
13
6