Kedilerin 'Delil' Olabileceği Keşfedildi: Tüyleri Suçlu DNA'ları ile Dolu Olabilir

10
4
3
1
0
Yeni yayımlanan bir araştırma, kedilerin insan DNA'sını oldukça iyi durumda üzerinde taşıyabildiğini ortaya koydu.

Mırıltılarıyla antidepresan gibi etki yapan, garip garip davranışlarıyla internet dünyasını fetheden kediler, bugün bambaşka bir araştırmayla gündeme geldi. Forensic Science International’da yayımlanan yeni araştırma, kedilerin suç mahallinde bir ‘delil’ olabileceğini ortaya koydu.

Araştırmaya göre kediler, bir ortamda bulunan tüm insanların DNA’sını tüylerinde barındırabiliyor. 15 farklı haneden 20 kediyle yapılan çalışma, kedilerin barındırdığı DNA’ların %80’inin tespit edilebilir düzeyde olduğunu ortaya koydu. Üstelik barındırılan DNA’nın miktarı kediden kediye önemli ölçüde değişmiyor, bir insanla en son etkileşime geçtiği süre ya da tüy uzunlukları da fark etmiyordu.

Çalışmada bile ilginç durumlarla karşılaşıldı

kedi

Bilim insanları, 20 kedinin 14’ünden insanla ilişkilendirilebilecek DNA profilleri oluşturmayı başardı. Çalışmada faydalanan kedilerden biriyse ilginç bir durumu ortaya koydu: İki kedi ve iki ev sahibinin bulunduğu bir ortamdaki bir kedi, bilinmeyen ve üçüncü bir kişiye ait bir kişinin DNA’sına yer verdi.

Bilinmeyen bir insan DNA’sının tespit edildiği kedi sayısı ise 6 idi. Bu ev sahiplerinin hiçbiri, çalışmadan iki gün öncesine kadar evlerine yabancı bir kişiyi almamışlardı. Bunun olası nedenlerinden birisi ise eve daha önce ziyarete gelen bir misafirin DNA’sının halen kedinin üzerinde bulunması olarak paylaşıldı.

Kaynak : https://www.fsigeneticssup.com/article/S1875-1768(22)00056-7/
10
4
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
10
4
3
1
0