KYK Borçlarının Geri Ödeme Tutarları Sosyal Medyada Gündem Oldu: 40 Bin TL Krediye 150 Bin Lira Borç!

244
24
12
6
1
Bundan 1 ay önce birçok sosyal medya kullanıcısı, KYK borçlarını hesapladıklarında geri ödemelerinin aldıkları paradan misliyle daha fazla olduğunu görmüştü ve haliyle bu durum sosyal medyada büyük tepki yaratmıştı. KYK borçlarına gelen faiz bugün yine gündem oldu.

Hepimizin bildiği gibi her yıl milyonlarca öğrenci, hayallerini gerçekleştirmek için ülkenin dört bir yanından üniversitelere giriş yapıyor. Tabii ki yaşanan ekonomik sıkıntılar, öğrencilerin ekstra gelir için Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından sağlanan 'yardımlara' yönelmesine neden oluyor.

Ancak her öğrenciye burs çıkmayabiliyor. Bu durumla karşılaşan öğrenciler, mecburen geri ödemeli KYK kredilerine başvurmak zorunda kalıyor. Şimdi gelen haberler, ise bu yıl kredi almayı tamamlayan öğrencilere çıkan borçların beklenenden çok daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

KYK borçlarına yapılan artış sosyal medyada yine gündem oldu

Sosyal medyada birçok kişi, aldığı KYK kredisinin geri ödemesi ile ilgili paylaşımlar yaptı. Yapılan paylaşımlarda borca getirilmesi tahmin edilen faizlerin oldukça yüksek olması da büyük tepki topladı. Geçtiğimiz sefer KYK kredileri gündem olduğunda bir öğrenci, anapara tutarının 32.415 TL olduğunu, toplam geri ödemenin ise 102.348 TL olduğu görmüştü. Ayrıca ‘Enflasyon Farkı Toplam Tutarı’nın 69.933 TL olması da büyük dikkat çekti. Yine benzer bir durum yaşanıyor.

Önceki sefer sosyal medyada KYK kredileri gündem olduğunda hesaplamalar, bir hesaplama sitesi üzerinden yapılmıştı, şimdi ise borçlar e-Devlet üzerinden çıktı.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesindeki açıklamasına göre, aylık bazda ve izleye yıllardaki artış oranlarına göre ödenecek olan kredilerin, TÜİK tarafından ilan edilen üretici fiyat endeksi (ÜFE) artışları uygulanmak suretiyle hesaplanacak olan tutar üzerinden geri ödenmesi gerekiyor.

KYK borçlarına yönelik bu tarz haberler geçtiğimiz yıl da ortaya çıkmıştı. 23 bin TL ödeme alan bir öğrencinin borcunun 36 bin TL olması buna örnek olabilir. Bunun yanı sıra 28 bin lira ödeme alan bir öğrencinin 48 bin TL’ye varan ödeme yapması gerektiği de geçtiğimiz yıl gelen haberler arasında yer almıştı.

KYK Kredi tutarının yaklaşık 3 katını geri ödeyeceklerini görenlerin paylaşımları şu şekilde:

KYK Kredilerine gelen faiz, geçtiğimiz ay da gündem olmuştu

 

 

244
24
12
6
1
Emoji İle Tepki Ver
244
24
12
6
1