• Anasayfa
  • Mobil
  • Bilim İnsanlarından Lityum İyon Bataryalar İçin Yeni Kaplama

Lityum Bataryaların Patlamasını Engelleyecek Bir Malzeme Geliştirildi

21
1
1
0
0
Stanford Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, lityum iyon bataryaların hem kapasitesini koruyacak hem de yangın riskini ortadan kaldıracak bir koruyucu malzeme geliştirdiler. Bilim insanlarına göre bu malzeme, lityum iyon bataryalarının hafif ve sağlıklı olmalarını sağlıyor.

Akıllı telefon sektörünün en büyük sorunlarından bir tanesi bataryalar. Günümüzde telefonlarda kullanılan lityum iyon bataryalar ne yazık ki hala istenilen noktada değiller ve bu durum hem kullanıcılar hem de üreticiler için can sıkıcı bir hale gelmiş durumda. Ancak bilim insanları, lityum iyon bataryaları daha iyi bir hale getirmek için çalışmalarını sürdürüyorlar.

Lityum iyon bataryaların en temel sorunu, yapısından kaynaklanıyor. Şöyle ki bu bataryalar kullanıma bağlı olarak bir süre sonra "dentrit" adı verilen çıkıntılar geliştiriyorlar. Bu dentritler bir süre sonra, bataryaların artı ve eksi kutuplarındaki koruyucu kılıfları delebiliyor. İşte tam da bu durum, bataryanın kısa devre yapıp alev almasına ve yangın çıkarmasına neden oluyor. Ancak bilim insanları, bu sorunun üstesinden gelmiş gibi görünüyorlar.

lityum iyon batarya

Stanford Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bir araştırma ekibi, yaptıkları çalışmalarla bu sorunun üstesinden geldiklerini düşünüyorlar. Bunun nedeniyse araştırmacıların geliştirmiş oldukları yeni bir koruyucu kaplama. Bilim insanlarına göre bu koruyucu kaplama hem dentrit oluşumunu ciddi oranlarda kısıtlıyor hem de uzun kullanımda bile batarya kapasitesinin en az yüzde 85'inin korunmasını sağlıyor. Mevcut durumdaki bataryalarsa aynı noktada, kapasitelerinin sadece yüzde 30 kadarını koruyabiliyorlar.

Araştırma ekibi, bu yeni teknolojinin rayına oturması için hala biraz daha zamana ihtiyaç duyuyorlar. Bilim insanlarının açıklamalarına göre bu yeni teknolojinin bilinen bazı sorunları halledilmiş durumda ancak tam manasıyla teknolojinin ne zaman hayata gireceğini kimse bilmiyor.

Kaynak : https://www.engadget.com/2019/08/26/new-coating-lighter-lithium-metal-batteries/?guccounter=1
21
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
21
1
1
0
0