• Gerçek Sandığınız Durumların Aslında Hiç Olmadığını Gösteren 17 Efsane Örnek
148
23
10
10
9
Mandela Etkisi olarak adlandırılan ve kitlesel olarak gerçek sanılan bazı durumların aslında gerçek olmadığını gösteren en iyi 17 etkiyi sizlerle paylaşıyoruz.

Günümüzde birçok defa gerçek sandığımız, hatta gerçekliğinden emin olduğumuz şeylerin tam tersi çıkması ya da alakası olmaması durumunda yaşadığımız şok gerçekten garip olur. Bunun literatürde Mandela Etkisi adıyla olduğunu duymuş olabilirsiniz.

Mandela Etkisi, 2010 yılında Fiona Broome adlı bir blogger tarafından ortaya atılan bir gerçeklik yanılsaması durumudur. Fikir ise Nelson Mandela’nın 80’li yıllarda hapisteyken ölme efsanesinden geliyor. 2013 yılının sonlarında kaybettiğimiz Mandela’nın ölüm haberi birçok kişiyi üzerken aslında birçok kişiyi de şok etmiş “Yahu bu adam 80’lerde ölmemiş miydi?” algısı oluşmuştu. İşte bu tarz aslında A olarak bildiğimiz şeyin alakasız bir şekilde B ya da C olması durumuna verilen Mandela Etkisi adına günümüzde fazlasıyla örnek var. 

Sadece bir grubun değil, dünya genelinde inanılan bu doğru bilinen yanlışlara gelin hep beraber göz atalım.

1- Mickey Mouse’un Hiçbir Zaman Pantolon Askısı Olmadı!

Normalde çocukluğumuzun en sevdiğimiz karakteri olan Mickey’nin bir pantolon askısı mevcut olarak hatırlarız. Hatta ben net bir şekilde baş parmaklarını o askıya geçirerek ayağını yere vurduğu bir sahneyi bile hatırlarken maalesef ki aslında Mickey kardeşimiz hiçbir zaman pantolon askısı kullanmamış. 

2- Monopoly’nin Maskotu Olan Zengin Adamda Hiçbir Zaman Mercek Yoktu

“Hadi lan oradan!” diye bir tepki vereceğiniz bu gerçek de tamamen yanlış biliniyor. Evet, o her Monopoly’de yer alan dayıda hepimiz tek gözünde bir merceğin olduğunu, hatta ince bir zincir ile kendisine bağlı olduğunu bile hatırlarız. Ama yokmuş!

2- Star Wars’ta “Luke, I’m your father” Sahnesi Yoktur!

“Yok artık Lebron James!” dediğinizi duyar gibiyim. Evet, sahne var, ama söz “Luke, I’m your father” değil, “No, I’m your father” olacak. Yani sahneyi tıpkı sallamasyon olarak ezberlediğimiz şarkılar gibi yanlış biliyoruz. Orada Luke lafı geçmiyor yani.

3- La vache qui rit’in Maskotu olan İneğin Burnunda Halka Hiç Olmadı!

“Haydaaa” denebilecek seviyedeki bu gariplikte ben halka olduğumdan %100 emin iken hiçbir şekilde olmadığını görünce şok oldum. Belki siz de aynı şoku yaşamış bulunmaktasınız.

4- Volkswagen logosundaki V ve W Harfleri Birleşik Değildir!

Bu ihtimalimiz biraz daha makul. Yani fark edenler de fazla olabilir. Ancak genel kanı olarak Volkswagen’in logosundaki V ve W harfleri birleşik olarak akılda kalmasına rağmen V’nin hemen altında ince bir ayrım vardır.

5- Pikachu’nun Kuyruğunda Siyahlık Hiçbir Zaman Yoktu!

Bu birçok kişiyi şok edecek eminim, ama Pikachu reyizin kuyruğu her zaman sadece sarı renkteydi. Ama Raichu, yani evrim geçirmiş halinde kuyruğun ince bölümü siyahtı. Fakat Pikachu’da bu siyahlık hiçbir zaman olmadı!

6- Temel Reis’in İki Kolunda da Dövme Var!

Bu durumu biz genellikle tek kolunda, hatta genel kanı olarak sol kolunda olduğunu düşünsek de Temel Reis’in her iki kolunda da aynı dövme bulunmakta. Garip, ama gerçek böyle.

7- KitKat Yazılışı hiçbir Zaman Kit-Kat Değildi!

Şok üstüne şok! Ama evet, KitKat hiçbir zaman Kit-Kat şeklinde yazılmadı arkadaşlar. Yok öyle dünya!

8- Bir Queen Efsanesi Olan “We are the Champions” Şarkısı “of the world” Şeklinde Bitmez!

Şampiyon olan her takımın seremonisinde defalarca çalan, bir galibiyet, şampiyonluk şarkısı haline gelen ve Mercury’nin de efsane söylediği We are the Champions şarkısını söylerken sonunda “of the world” olduğunu hatırlarız. Binlerce defa dinlesek de böyle gelir bize. Fakat şarkıda sadece 2 kere söylenen “of the world” sözü hiçbir zaman şarkının sonunda söylenmiyor. Açın dinleyin bakalım :)

9- C3PO Tamamen Altın Renginde Değildir!

Star Wars’un en sevilen karakterleri olan C3PO, aklımızda altın sarısı rengiyle kalmıştır hep. Ama bir şey söyleyeyim; hiçbir sahnede tamamen altın renkte değildi, sağ bacağı her zaman gümüş rengindeydi. Emin olamadıysanız bir kontrol edebilirsiniz. :)

10- “Kuzuların Sessizliği” Filmindeki En Meşhur Sahnesi “Hello, Clarice.” Diye Bir Sahne Yok! 

Evet, evet. Filmi isterseniz defalarca izleyin böyle bir sahne bulamayacaksınız. Ha, filmi hiç izlememiş ve buna şaşırmamış iseniz de filmi izleyin, bizden muhteşem bir film tavsiyesi almış olursunuz :)

11- Bir Türkiye Efsanesi: Hugo’ya Hiçbir Zaman Küfreden Çocuk Olmadı!

90’lı ve 2000’li yıllarda Hugo ile günlerini geçiren nesil %100 emin, hatta sahneyi de ezbere hatırlıyor. Ama Tolga Abi’ye göre böyle bir sahne hiçbir zaman olmadı. Hatta kanıtlı gelene araba hediye edeceğini bile açıkladı!

12- Looney Toons Diye Bir Şey Yok!

Bu da bir yanlış inanış olsa da şahsen doğrusunu bildiğim bir gerçek olduğu için fazla şaşrımadım. İngilizce’deki Cartoons kelimesinden dolayı akılda Looney Toons şeklinde kalan Bugs Bunny ve diğer efsane karakterlerin olduğu çizgi filmler aslında “Looney Tunes” şeklinde yazılıyor.

13- Bir Diğer Efsane Film “Forrest Gump”ta da “Life is like a box of chocolates” Diye Bir Söz Geçmez!

Yine filmin “Run Forrest Run!” sözünden sonra en çok paylaşılan sözü olan “Life is like a box of chocolates” sözü hiçbir zaman geçmez. Çünkü gerçeği “Life was like a box of chocolates” şeklindedir.

14- Sketchers Adına Sahip Marka Yok!

Nasıl ya, ben kullanıyorum!” diyecekseniz marka adına bir daha göz atın derim. Çünkü orijinali “Skechers” olmalı. :)

15- Kuzey Amerika ve Güney Amerika Aynı Hizadadır!

Şimdi birçoğunuz istemsizce “E doğru, ne var bunda?” diyecektir. Ama açın bir haritaya bakın bakalım. Normalde gördüğünüzde ve haritaların hepsinde Güney Amerika kıtası Kuzey Amerika’nın bariz sağında kalırken aklımıza da böyle yer etti. Ancak küre biçimindeki dünyamız sayesinde aslında batı kıyılarının neredeyse alt alta olduğu bu iki kıta düz haritada farklı görünüyor!

16- Grönland’ın Büyüklüğü Avustralya Neredeyse 3’te 1’i Kadardır

Şimdi haritayı açın, bir Grönland’a bir e Avustralya’ya bakın. Aslında Avustralya Grönland’ın yarısı kadar geliyor değil mi. İşin aslına bakacak olursak Grönland, normalde Avustralya’nın 3’te 1’i kadar yer kaplar. Ancak yine haritalamadaki dünya yuvarlaklığı yüzünden düz haritalarda devasa büyüklükteymiş hissi uyandırmaktadır.

17- Ford Logosundaki Kısa F Çizgisinde de Bir Kıvrım Bulunuyor!

Birçoğunuz Ford logosundaki F’nin kısa çizgi kısmını düz şeklinde hatırlarken bu şekilde yazılmaya başlandığı hiçbir zaman aslında bu kısa çizgi düz olmamış, her zaman bir kıvrım barındırmıştır. Sadece ilk logosunda Ford Motor şeklinde düz bir şekilde yazılırken bir el yazısı kıvamına geldikten sonra hep F şekli yukarıdaki gibidir.

Sonuç olarak belki bazılarını “Zaten biliyordum” diyeceğiniz ama çoğunda eminim çok şaşıracağınız gerçeklerden bahsetmiş olduk. Eğer sizin de genel olarak gerçek olduğuna inandığınız, ama aslında alakası olmayan durumlar varsa yorumlarda bahsedebilirsiniz. Son olarak da şu anda sağlam trolleme yapılan “Türkiye’de UFO” muhabbetine aşağıdan göz atabilirsiniz;

148
23
10
10
9
Emoji İle Tepki Ver
148
23
10
10
9