• Anasayfa
  • Otomobil
  • Mazda, Kapı Tasarımı ile Dikkat Çeken Bir Otomobil Tanıtacak

Mazda’nın İlk Elektrikli Aracı, İlginç Bir Kapı Tasarımı İle Geliyor

22
7
3
2
0
Mazda, elektrikli araç piyasasına MX-30 aracı ile giriş yapacak. Mazda MX-30, tamamen elektrikli olmasının yanında “freestyle” kapı düzeneği ile dikkat çekiyor. Bu özel kapı sistemi, alışık olmayan kişileri -ki alışık olan kaç kişi olabilir- ilk başlarda biraz zorlayabilir.

Mazda, elektrikli araç piyasasına girmekte rakiplerine göre geç kaldı. Ancak Mazda’nın elektrikli aracını beklemek, yerinde olmuş gibi görünüyor. Mazda, ilk elektrikli aracı olan MX-30’u Tokyo Otomobil Fuarı’nda tanıttı. 

Mazda’nın ilk elektrikli aracı olacak MX-30, 35.5kWh lityum iyon bataryası, e-Skyactiv ve showtopping özelliklerinin yanında Mazda RX-8’in kapı tasarımına benzeyen merkezden açılan kapıları ile dikkat çekiyor.

Mazda MX-30

Mazda MX-80’nin kapıları, merkezden dışarı doğru 82 dereceye, arkadan 80 dereceye kadar açılabiliyor. Kapıların bu şekilde açılma sistemi, insanların araca girip çıkmasını ve araca eşya yerleştirip, almasını kolaylaştırıyor. Mazda, benzer bir kapı tasarımını RX-8’de de kullanmıştı. Bundan dolayı MX-30’un tanıtım filminde bir anlığına RX-8 de görünüyor. 

Mazda için araçlarının sürüş dinamikleri de önemlidir. Mazda, bu yüzden MX-30’un tasarımını da sürüş kolaylığını sağlayacak şekilde tasarlardı. Aracın ağırlığının ön kısımda toplanmasını sağlayan “Elektrikli G-Vektör Kontrolü”, araca fazladan tork gücü sağlıyor. Elektrik motorunun bileşenleri ile beraber aracın ön kısmına, aracın bataryası ise aracın gövdesinin altına monte edildi. 

Mazda MX-30

MX-30’da Mazda, bataryayı çevreleyen çerçeveyi 20 konumdan gövdeye bağlayarak gürültüyü azaltmaya çalıştı. Aracın bataryası aynı zamanda bir soğutma sistemine de sahip durumda. Batarya, bölgeye göre değişecek CHAdeMO veya COMBO standartlarını kullanan hızlı şarj desteğine sahip. 

Mazda’nın ilk elektrikli aracı olacak MX-30’un ne zaman piyasaya çıkacağı ya da fiyatının ne kadar olacağı henüz belli değil. Çıkış tarihi belli olmayan Mazda MX-30’un elektrikli araç piyasasında önemli bir yer tutması bekleniyor. 

Kaynak : https://www.engadget.com/2019/10/22/mazda-mx-30/?guccounter=1#/
22
7
3
2
0
Emoji İle Tepki Ver
22
7
3
2
0