Trendyol, Yeni E-Ticaret Kanununun Kurbanı Oldu: Miles&Smiles Anlaşması Askıya Alındı!

12
8
1
1
0
Temmuz ayında Resmi Gazete'de yayımlanan e-ticaret düzenlemesi, bazı kısıtlamalar içeriyordu. Bu kısıtlamaların sonucu olarak, Miles&Smiles ile Trendyol arasındaki iş birliği sona erdi.

Bundan birkaç ay önce sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, hükümetin üzerinde çalıştığı e-ticaret düzenlemesinden bahsetmiştik. Yapılan çalışmalar doğrultusunda Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'da değişiklikler yapılmış, bu değişikliklerle tüketicinin korunması ve rekabetin sağlanabilmesi için adımlar atılmış. Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemedeki pek çok madde, 1 Ocak 2023 itibarıyla yürürlüğe girecekti.

Resmi Gazete'de yayımlanan Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 8. maddesinin 3. fıkrasının a ve b bentlerinde, yıllık cirosu 30 milyon liranın üzerinde olan şirketler için kısıtlamalar yer alıyordu. Bu bağlamda reklam maliyetleri ile promosyon, ödül, puan, kupon, hediye çeki ve benzeri imkanların daraltılması gerekecekti. Yaşanan son gelişmelerse e-ticaret dünyasındaki yeni dönemin yavaş yavaş başladığını gözler önüne seriyor.

Trendyol ile Miles&Smiles iş birliği sona erdi!

Miles&Smile Trendyol

Türk Hava Yolları bünyesine kurulan Miles&Smiles programının iş birliği yaptığı markalardan bir tanesi, e-ticaret devi Trendyol'du. Ancak yapılan düzenleme, söz konusu iş birliğini sürdürülemez hale getirdi. Hal böyle olunca da Miles&Smiles müşterilerine bir e-posta gönderildi ve bu e-postada, Miles&Smiles'tan kazanılan millerin, Trendyol'da hediye çeki olarak dönüştürülemeyeceği belirtildi. Tüketicilerin, bir an önce aksiyon almaları gerektiğinin altı çizildi.

Gönderilen e-postada şu ifadelere yer veriliyor:

6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun'da yapılan değişiklikler nedeniyle, web sitemizde e-ticaret sektöründe yer alan program ortağımız Trendyol ile iş birliğimize bir süreliğine ara veriyoruz. Millerinizi, 14 Kasım Pazartesi günü saat 23:59’a kadar Trendyol Hediye Çeki’ne dönüştürebilir, 30 Kasım tarihinde saat 23:59’a kadar Trendyol web sitesi ya da mobil uygulamasında Trendyol Cüzdan’a yükleyip bakiyenizi harcayabilirsiniz.

Bu düzenlemedeki amaç, e-ticaret sektöründe tekelleşmenin önüne geçmekti...

Trendyol

6563 sayılı kanundaki düzenleme ile e-ticaret sektöründe tekelleşmenin önüne geçilmesi amaçlanıyordu. Bu doğru bir adım ancak geldiğimiz noktada uygulanan kısıtlamalar, ne yazık ki en çok da tüketiciyi etkileyecek gibi görünüyor. Bakalım ilerleyen dönemler, hangi iş birliklerinin sona ereceğinin habercisi olacak...

Buradaki bağlantıya tıklayarak, Resmi Gazete'deki düzenlemeye ulaşabilirsiniz.

12
8
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
12
8
1
1
0