Yılların Tarayıcı Oyun Sitesi MINICLIP Fişi Çekti: İkisi Hariç Tüm Oyunlar Kapatıldı

126
3
2
0
0
Tarayıcı oyunları var olduğundan beri en popüler tarayıcı oyunu sitesi olan Miniclip, uzun yıllar sonra resmen tarayıcı oyunlarının fişini çekti. İşin kötüsü, bunu resmen duyurmaya gerek bile duymadan yaptı…

Bundan 2 yıl kadar önce, yani 2020 yılında çocukluğumuzun en güzel zamanlarından bazılarını oluşturan Flash Player resmen kapanmıştı ve tarayıcı oyunlarının sonu kısmen gelmişti. Her ne kadar mazi kalbimizde yara olsa da bunu atlatmayı bir şekilde başarmıştık.

Aslında resmi olarak bir açıklama yapılmadı ancak kullanıcılar durumu fark ederek Twitter’da ufak bir gündem oluşturdular. Görünüşe göre Miniclip, artık dünyanın en büyük tarayıcı tabanlı oyun sitesi değil.

2001 yılında yayın hayatına başlayan milyonlarca insana tarayıcı tabanlı oyun sevdiren Miniclip'in fişi çekildi:

Sadece 8 Ball Pool ve Agar.io kaldı:

Eskiden Miniclip’in sitesine gidip ‘Web Games’ kısmına tıkladığınızda Flash Player kapanmış olmasına rağmen hala tarayıcı oyunlarını görebiliyordunuz. Şimdi ise bu siteye erişim sağladığınızda sadece 8 Ball Pool ve Agar.io’nun kaldığını görüyoruz.

Bunun en bariz sebebi tabii ki Flash Player’ın kapatılmış olması. İkincil bir sebep ile artık gençlerin ve çocukların her şeye kolayca erişebilmeleri. Türkiye üzerinden örnek verecek olursak; eskiden kendine ait bir bilgisayarı olan veya AAA oyunları açabilen bilgisayara sahip olan genç ve çocuk sayısı bir hayli azdı.

Dolayısıyla insanların internet kafelerde veya evlerindeki bilgisayarlarda eğlenmek için sahip olduğu en kısa ve hızlı yol tarayıcı oyunlarıydı. Ancak artık neredeyse herkesin güçlü bir donanımı var, bu sebeple tarayıcı oyunlarına ihtiyaç yok.

Bundan mütevellit Miniclip, en çok getiri sağlayan ve her platforma çıkardığı iki oyunu 8 Ball Pool ve Agar.io hariç diğer tüm tarayıcı oyunlarını tedavülden kaldırmış.

Miniclip, dev bir mobil oyun şirketi olarak yoluna devam ediyor:

2015 yılında Çinli eğlence şirketleri devi Tencent tarafından satın alınan Miniclip, o dönemden bu yana mobil oyunlar üzerine odaklanan bir şirketti. Hatta bünyesinde pek çok ülkeden çok sayıda oyun stüdyosunu katan Miniclip, sıkı takipçilerimizin de hatırlayacağı üzere 2019'da temelleri İzmo'da atılan Kafa Topu'nun geliştiricisi Masomo'yu da satın almıştı:

Miniclip'te oynadığımız unutulmaz oyunlar:

Club Penguin

Flip Master

Bubble Trouble

Skywire

Monster Trucks

Doodle

Bloons

Peki sizin Miniclip deyince aklınıza gelen ilk oyun hangisi? Yorumlar kısmında belirtebilirsiniz...

Kaynak : https://www.pcgamer.com/miniclip-home-of-childhood-nostalgia-is-finally-dead/
126
3
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
126
3
2
0
0