Play Store'daki 'Adware'lerden Sonra Google, Uygulamaları Detaylı İnceleme Kararı Aldı

35
6
5
1
0
İşletim sistemlerinin güvenliği, sistemi üreten yazılım devi için en önemli sorunlardan birisi. İşletim sistemini kullanan kullanıcıları koruyabilmek için Google, artık uygulamaları en az 3 gün süreyle incelemeye alacak.

Google'ın mobil işletim sistemi Android, dünya genelinde en çok kullanılan işletim sistemleri arasında yer alıyor. Ne var ki bu işletim sisteminde zaman zaman kötü amaçlı yazılımlar bulunabiliyor.

Android işletim sisteminin uygulama mağazası olan Play Store üzerinde yayınlanan bu kötü amaçlı uygulamaları engellemek için Google, uygulamaların incelenme sürecinin daha uzun süreceğini geliştiricilere duyurmuştu.

Kötü amaçlı geliştiriciler, Google Play Protect'teki açıklardan yararlanıyorlardı:

Bir uygulama mağazada indirilebilir hâle gelmeden Android ekosisteminde Google Play Protect ile herhangi kötü bir amacı olup olmadığına dair taranıyor ancak bu yazılımda da bazı açıklar bulunuyor.

Bu açıklardan yararlanan kötü amaçlı kişiler, markette olan uygulamayı kullanıcıların bir kere indirmeleriyle beraber hem ön hem de arka planda reklam oynatan uygulamaların cihazlarına giriş yapmasına sebep oluyor.

Google, ince eleyip sık dokuyacak:

Bahsi geçen uygulamaların uygulama çekmecesinde herhangi bir simge ile gözükmemesi ise bu uygulamaların cihazlardan kaldırılmasını çok daha zor bir hâle getiriyor. Bu doğrultuda Google, ipleri eline almaya başlıyor.

Bugün itibarıyla uygulamaların markette yayınlanmadan önce geçmesi gereken testlerin çok daha uzun zaman (en az 3 gün) alacağını açıklayan Google, bu sayede kullanıcılarını en doğru şekilde koruyabileceğini düşünüyor.

Yaşanan bu durumdan en kötü etkilenecek topluluk ise Android platformunda bulunan geliştiriciler. Düzgün bir şekilde uygulama geliştiren bu kişiler de maalesef ki anlattığımız süre boyunca uygulamalarının güvenlik testinden geçmesini beklemek zorunda kalacaklar.

Kaynak : https://www.phonearena.com/news/Approval-for-new-Android-apps-and-updates-now-takes-longer_id118299
35
6
5
1
0
Emoji İle Tepki Ver
35
6
5
1
0