Deprem Sonrasında Daha Sık Gündeme Gelen "Prefabrik Evler" Satın Almaya Değer mi?

28
3
2
2
2
Prefabrik evler, özellikle deprem gibi afet durumlarında riski minimize etmesi sebebiyle son dönemlerde herkesin bilgi edinmeye çalıştığı bir konuya dönüştü. Tüm sorularınıza cevap olacak kapsamlı bir prefabrik ev rehberi hazırladık.

Ülkemizin neredeyse her köşesi deprem riski altında. Ve ülkemizin genel yapı stoğunun durumunun ne olduğunu da acı deneyimlerle tekrar tekrar görüyoruz.

Son olarak Kahramanmaraş'ta arka arkaya gerçekleşen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremin 10 ilde yarattığı büyük yıkım, bu acı gerçeği bir kez daha yüzümüze vurdu. Haliyle hepimiz daha güvenli bir yaşam alanı için seçeneklerin neler olduğunu merak etmeye başladık.

Bu sorunun en popüler cevabı prefabrik evler. Peki prefabrik ev tam olarak nedir?

Prefabrik ev

Prefabrik ev, en genel tanımıyla fabrikasyon olarak demonte şekilde parçalar halinde üretilen ve ardından inşa edileceği konumda monte edilen evlere verilen isim diyebiliriz. Kelime anlamına baktığımızda da “prefabricate” kelimesinden dilimize yerleşen kelimenin 'ön üretimli' anlamına geldiğini görüyoruz.

Bu yapılar her türden alan ve araziye kurulabilmeleri, hızlı yapılabilmeleri ve uygun maliyetli oluşları, ayrıca depreme dayanıklı yapılar oluşlarıyla öne çıkıyor.

Prefabrik evlerin farklı yapı malzemeleri ile üretilen farklı çeşitleri bulunuyor;

Daha doğrusu, prefabrik yapı sınıfına giren ve fabrikada üretilerek birleştirilen farklı yapılar var. Hafif çelik sistem evler, izopan sistem evler, modüler evler gibi farklı yapılar üretim yöntemleri sebebiyle prefabrik yapı sınıfına girseler de materyallerin farklılığı ve birleştirme-konumlandırma çalışmalarındaki yöntemlerin farklılığıyla 'prefabrik evlerden' ayrılıyorlar.

Örneğin bu yapılar arasında prefabrik evler gibi sık tercih edilen seçeneklerden olan hafif çelik sistem evler, galvanize hafif çelikten soğuk şekillendirme yöntemi ile üretilen; prefabrik evlere göre daha uzun ömürlü ve dayanıklı ancak daha pahalı bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Ancak hafif çelik sistem evler de tıpkı prefabrik evler gibi taşınabilir yapıda evler.

Prefabrik evlerin avantajları, klasik betonarme yapılarla kıyaslandığında oldukça fazla;

 • Prefabrik evler depreme ve tüm iklim özelliklerine dayanıklı olarak üretiliyor.
 • Projeye göre değişiklik gösterse de maksimum 1 ay içerisinde ev sahibi olma imkanı sunuyor.
 • Betonarme yapılara kıyasla uygun fiyatlı bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz.
 • Prefabrik evlerde ses ve ısı yalıtımı pek çok betonarme yapıya kıyasla daha avantajlı durumda.
 • Prefabrik evler kullanılan materyaller ve inşa yöntemi sebebiyle betonarme yapılara kıyasla çok daha çevreci bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.
 • Prefabrik evlerin yapım süreci, ihtiyaçlara yönelik tasarımlara imkan sunuyor ve yapılar üzerinde sonradan oluşan ihtiyaçlara yönelik düzenlemeler de yapılabiliyor

Prefabrik evlerin dezavantajı yok mu?

Prefabrik evlerin bazı dezavantajları var ancak bunlar genellikle kullanılan malzemelerin kalitesine bağlı olarak oluşan durumlar. Kaliteli malzeme ile üretilmediyse çift katlı prefabrik evlerde esnemeler yaşanabilir. Ayrıca yağmur ve rüzgar gibi hava olayları esnasında ses yalıtımı yetersiz kalabilir.

Ancak kaliteli malzemeler ile üretildiği takdirde bu tür sorunlar yaşanmıyor. Ayrıca prefabrik evlerin ömrü genel olarak betonarme evlerden daha kısa oluyor. 

Prefabrik ev sahibi olmak isteyenlerin atması gereken adımlar neler?

Prefabrik ev için ilk adım arsa seçmek. 

 • Prefabrik evler için standart bir yapıda olduğu gibi imar izni gerekiyor.
 • Tarla konumundaki bir arsaya prefabrik ev yapabilmek için ise yola cephe olması şartının sağlanması gerekiyor. Yolu bulunmayan parsellere prefabrik ev yapılmıyor. 
 • Ayrıca prefabrik ev tarlanın maksimum %5'lik kısmına yapılabiliyor ve en fazla 250m2 prefabrik ev yapılmasına izin veriliyor.
 • İmar ve arsanın uygunluk durumu için köyde yaşıyorsanız il özel idarelerine, şehir merkezinde yaşıyorsanız da belediyelere başvuru gerçekleştirmek gerekiyor.

Prefabrik ev için gerekli ruhsat başvurusunda ihtiyaç duyulan belgeler ise şöyle;

 • Tapu (Arsa hisseli ise hissedarlardan alınacak muvafakatname)
 • Mimari proje
 • Elektrik, su ve ısı projesi
 • Statik proje
 • Ebatlı kroki

Arsa belirlendikten sonra sırada ev seçimi ve proje süreci var; 

Prefabrik ev hizmeti sunan şirketlerden anlaştığınız şirketin size sunacağı ve arsanıza uygun projelendirilen evi seçerek ilk adımı atmış oluyorsunuz. Ardından eviniz için mimar onaylı proje adımını tamamlamanız gerekiyor. Sonrasında yukarıda sıraladığımız belgeleri ilgili belediye ya da il özel idarelerine sunarak ruhsat işlemlerini tamamlamanız gerekiyor.

Tüm bürokratik adımlar tamamlandıktan sonra projeye uygun şekilde zemine uygulanacak betonun dökülmesi süreci başlıyor. Bu süreci kimi firmalar dahili olarak sunarken kimi firmalar sunmuyor. Bu senaryoda beton işlemlerini de sizin gerçekleştirmeniz gerekiyor. Ancak hizmet olarak sunmasa da çoğu firma bu noktada müşterilerine yol gösterici oluyor.

Beton dökülüp montaj için hazır hale geldiğinde ise firmayı bilgilendirerek montaj gününü belirlemeniz gerekiyor. Ardından montaj tamamlanıyor ve ev kullanıma hazır hale geliyor.

Prefabrik evler hakkında merak edebileceğiniz bazı sık sorulan sorular;

Prefabrik evler en fazla kaç katlı yapılabilir?

 • Tek ya da iki katlı prefabrik evler yapılabiliyor.

Prefabrik evler sökülüp başka bir konuma taşınabilir mi?

 • Evet, prefabrik evler taşınabiliyor.

Prefabrik evler istenen büyüklük ve görüntüde yapılabiliyor mu?

 • Prefabrik yapı sistemine ve yönetmeliklere uygun olduğu sürece istediğiniz büyüklükte, planda ve görünümde prefabrik ev yapabilirsiniz.

Prefabrik evin boyasını kendimiz yapabilir miyiz?

 • Betonarme binalarda olduğu gibi prefabrik evlerde de dilediğiniz gibi boya yapabilirsiniz.

Prefabrik ev fiyatları ne durumda?

Prefabrik ev fiyatları malzemeleri, evin büyüklüğü gibi kriterlere göre değişkenlik gösteriyor. Nakliye koşulları, kurulum şartları da firmadan firmaya değişiyor. 

Ancak genel bir fikir vermesi adına bir arama yaptığımızda e-ticaret platformlarında bile satışları olduğunu gördük. Örneğin 3+1 tek katlı bir prefabrik ev 353 bin 600 TL'den satışta. İki katlı bir 2+1 prefabrik ev ise 450 bin 100 TL'den satışa çıkarılmış.

Tabii ki eğer prefabrik ev alma fikriniz varsa daha doğru ve güncel bilgi için prefabrik ev satışı yapan bir firma ile iletişime geçerek bilgi almanız gerekir.

#işbirliği

28
3
2
2
2
Emoji İle Tepki Ver
28
3
2
2
2