Rusya, ABD'nin Hayalet Katil Uçağı F-35'i İşlevsiz Kılacak Radar Teknolojisi Geliştirdi

53
15
8
5
5
Son dönemde askeri alandaki yatırımları ve geliştirmeleriyle tüm dünyaya gözdağı veren Rusya, hayalet uçak teknolojisini tarihin tozlu sayfalarına gömmeye hazırlanıyor.

Bildiğiniz üzere modern teknolojinin en önemli yansımalarından biri de askeri silahlara ve teknolojilere yansıyor. Günümüzde askeri alanda yapılan her bir teknolojik yatırım diğer ülkelere karşı bir gözdağı olarak kullanılıyor. Konu gözdağı vermek olduğunda ise yine tahmin edebileceğiniz üzere Rusya, sert ve disiplinli mizacıyla dosta güven, potansiyel düşmanlarına ise korku saçmaya devam ediyor.

ABD menşeli askeri dergi The National Interest’in haberine göre Rusya’da geliştirilen radyofoton radarların “Hayalet Uçak” devrini sonlandırabileceği düşünülüyor. Rusya tarafından geliştirilen son teknoloji radarın, klasik radar teknolojisinden farklı olarak hedeflerin 3 boyutlu imajlarını oluşturduğunu belirten dergi; Rusya’nı sahip olduğu teknoloji dışında günümüz teknolojisine ait hiç bir uçak ya da roketin bu radarın takibinden kaçamayacağını iddia ediyor. Özellikle ABD'nin 5. nesil savaş uçaklarından F-22 Raptor ve F-35'i temel işlevinden eden bu teknolojinin askeri alandaki yansımaları, çok yakında kapalı kapılar ardında sektörü temelli değiştirebilir.

Çin’in de benzer çalışmalarda bulunduğu düşünüldüğünde; Amerika Birleşik Devletleri’nin askeri teknoloji alanındaki hegemanyasının büyük oranda zedelendiğini ve devrin hızla değiştiğini söylemek mümkün. F-35 Lightning II'nin ordumuz tarafından 116 adet siparişinin bulunduğunu da belirtmek gerekiyor. 

53
15
8
5
5
Emoji İle Tepki Ver
53
15
8
5
5