Rusya, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan Ayrılacağını Resmen Duyurdu!

18
4
2
1
0
Rusya, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan ayrılmaya karar verdiğini resmen duyurdu. Duyuruya göre ülke, 2024 yılında istasyona veda edecek.

Ukrayna’ya saldırmasıyla birlikte Batının yaptırımlarıyla karşılaşan Rusya, uzayda da ilişkileri germişti. Öyle ki halihazırda sonu planlanan Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), son olarak geçtiğimiz haftalarda Rusya’nın tehdit niteliğinde bir videosuna konu olmuştu. Söz konusu videoda Rus kozmonotların ISS’ten kendi modülleriyle birlikte ayrıldığı görülüyordu.

Bu videonun ardından Rusya, ironik olarak uluslararası ilişkilerine de devam etti. Öyle ki henüz geçtiğimiz günlerde Rusya ve ABD, NASA ve Roscosmos arasında araç paylaşımını mümkün kılacak anlaşmaya imza attı. Fakat bugün Rusya’dan beklenen, ama yine de sürpriz olarak karşılanabilecek haber geldi.

Rusya, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan çekiliyor:

uluslararası uzay istasyonu

Moskova yönetimi tarafından paylaşılan açıklamada Rusya’nın 2024 yılından sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrılacağı duyuruldu. Açıklamada, mevcut iş ortaklarına yönelik tüm sorumluluklarını yerine getirmeye devam edecekleri konusunda da güvence verildi. ISS’in 2024 yılında emekliye ayrılması planlanırken, NASA istasyonun en az 2030 yılına kadar operasyonel olabileceğini paylaşmıştı.

Rusya’nın kendi uzay istasyonu ne zaman gelecek?

Rusya’nın üzerinde çalıştığı bilinen kendi uzay istasyonu hakkında henüz resmi bir açıklama olmasa da konu, Kremlin’deki bir toplantıda dile getirilmişti. Roscosmos Başkanı Yury Borisov, 2024 yılına kadar Rus uzay istasyonunun yapımına başlanacağını söyledi ve bunun birincil hedef olduğunu belirtti. Devlet Başkanı Putin ise bu sözlerin ardından “Güzel” ifadelerini kullandı.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/russia-declares-it-ll-quit-the-international-space-station-after-2024
18
4
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
18
4
2
1
0