Sony Neden Bir Dönem Su Dolu Şişelerin İçinde Walkman Satıyordu? (Okuyunca Hayret Etmeden Edemeyeceksiniz!)

11
2
0
0
0
Bir spor salonunda su almak için yaklaştığınız otomatta su dolu şişelerin içine yerleştirilmiş Sony Walkman’ler görseniz ne düşünürdünüz? Bu içerikte Sony’nin sınırlara meydan okuyan pazarlama kampanyasından bahsedeceğiz.

Walkman isimli müzik çalarlarıyla taşınabilir müziği hayatımıza sokan Sony, İlk olarak 2009 yılında piyasaya sunmuş olduğu W (Wearable) serisiyle müzik severlere yepyeni bir deneyim sunmuş ve giyilebilir bir MP3 çalar üretmişti.

2013 yılında yeni piyasaya sürdükleri W270 serisi ile MP3 çalar konusunda inovasyonlara devam etmeye kararlı olduğunu gösteren Sony’nin, yüzücüler ve atletler için ürettiği bu ürünün en önemli özelliği su geçirmez yapısıydı.

Ürünün su geçirmez özelliğini öne çıkartmak istiyorlardı ama bu mağaza raflarında mümkün değildi.

su şişesinin içinde Sony Walkman

İlk başlarda W270 serisinin satışları pek de etkileyici değildi. Ancak Sony, bu durumu değiştirmek için oldukça ilginç bir strateji geliştirdi.

Su geçirmez yeni modelin bu özelliğini tanıtmak için su dolu şişelerin içine yerleştirdikleri MP3 çalarları otomatlara koydular.

Bu şişelenmiş MP3 çalarlar, spor salonlarındaki ve yüzme havuzlarındaki otomatlarda satışa sunuldu!

Sony walkman su şişesi otomatı

Bu strateji her açıdan kusursuz işliyordu.

Bir yandan ürünün dayanıklılığını ve su geçirmezliğini de kanıtlıyordu bir yandansa sıra dışı olması sebebiyle insanların ilgisini çekiyordu.

Bu yaratıcı fikir büyük bir başarı yakaladı ve yaklaşık 520 milyon kişiye ulaşarak beklenen satış artışını %380 oranında aştı.

İşte bu şekilde Sony’nin sıra dışı pazarlama stratejisi ürünlerinin sadece teknik özellikleriyle değil, aynı zamanda yaratıcı sunumlarıyla da dikkat çekmesini sağladı.

Şirketlerin başarı hikâyeleriyle ilgili ilginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

11
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
11
2
0
0
0