SPK, Kripto Para Yasasına İlişkin Açıklamaları Yalanladı

23
11
4
1
0
Sermaye Piyasası Kurulu Başkan Yardımcısı Ali İhsan Güngör, Türkiye'nin bir süredir üzerinde çalıştığı kripto para yasası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yasanın iki ana başlık altında oluşturulacağını söyleyen Güngör, çok dikkat çekici bir çıkış yaptı.

Türkiye, birkaç ay önce aldığı bir karar ile kripto para piyasalarıyla ilgili bir yasal düzenlemenin yapılacağını açıklamıştı. Şimdiye kadar bu konuyla ilgili kesinleşmiş pek de bir bilgi paylaşılmasa da konunun muhataplarından Sermaye Piyasası Kurulu'ndan konuyla ilgili bir açıklama geldi. Sermaye Piyasası Kurulu Başkan Yardımcısı Ali İhsan Güngör tarafından yapılan açıklamalarda, düzenlemenin nasıl olacağına dair ipuçları verildi.

Ali İhsan Güngör'ün yaptığı açıklamaların en azından bir bölümü, ciddi anlamda kafa karıştıracak türden. Güngör, yasal düzenlemenin iki ana başlıkta oluşturulacağını söyledi. SPK başkan yardımcısına göre yasal düzenleme, kripto para borsalarının denetim altına alınmasını sağlayacak önemli maddelerle gelecek. Ancak yasa, bundan ibaret olmayacak.

"Fiyat manipülasyonlarına karşı denetleyici ve önleyici mekanizmalar söz konusu olacak"

Kripto para yasası

Sermaye Piyasası Kurulu Başkan Yardımcısı Ali İhsan Güngör, kripto paralarla ilgili yasada fiyat manipülasyonlarına karşı denetleyici ve önleyici mekanizmaların bulunacağını söylüyor. Bu açıklama çok garip. Çünkü kripto para piyasaları, yalnızca Türkiye'de mevcut değil. Ayrıca ülkemizde hizmet vermekte olan kripto para borsalarının en büyükleri, zaten çok uluslu şirketler. Güngör, bunun kendilerini de zorladıklarını ifade ediyor.

Kripto para piyasalarıyla ilgili yasal düzenlemeler üzerinde çalışan tek ülke, Türkiye değil. Başta ABD olmak üzere İngiltere, Japonya ve Çin gibi ülkeler ile Avrupa Birliği de kripto paralar üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Ancak hiçbir ülke, şu ana dek dünya genelinde kabul görebilecek kapsamda bir çalışma yürütemedi. Yatırımcılar, dolandırıcılık amaçlı borsaların engellenmesini isterken devletler, ellerinden gelse kripto paralardan tümüyle kurtulmanın peşindeler. Bu savaşın kazananının kim olacağını zaman gösterecek.

SPK, basın açıklamasıyla söz konusu açıklamayı yalanladı:

spk

Kaynak : https://tr.cointelegraph.com/news/breaking-news-turkish-regulators-to-act-against-cryptocurrencies-price-manipulation
23
11
4
1
0
Emoji İle Tepki Ver
23
11
4
1
0