Elon Musk'ın Yüksek Hızlı Uydu İnterneti Starlink'e 'Kota' Geldi (Bu Kotayı da Dolduramazsın Ya)

34
13
3
1
1
Uydu interneti projesi Starlink, kotalı internet paketi halinde hizmet vermeye başlıyor. Elon Musk'ın bir başka girişimi olan şirket, ekstra kullanımlar için ek ödeme talep edecek. Alınan karar, Starlink'i yüksek veri kullanımı yapan şirketler için avantajlı olmaktan çıkaracak.

Elon Musk tarafından kurulan SpaceX isimli uzay taşımacılık şirketinin uydu interneti projesi Starlink, Aralık 2022 itibarıyla "kotalı" internet hizmeti sunacak. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre ABD ve Kanada'daki kullanıcılar, önümüzdeki ay itibarıyla kotayı aşmaları durumunda ekstra ödeme yapmak durumunda kalacaklar. 

Starlink, bugüne dek "sınırsız veri kullanımı"nı ön plana çıkarmış, hiçbir kısıtlama sunmamıştı. Ancak şimdi bu durum değişecek gibi görünüyor. Peki Starlink kotası kaç GB olacak?

Starlink, 1 TB kota sunacak!

Starlink kota

Yapılan açıklamaya baktığımızda; Starlink müşterilerinin saat 07:00 ila 23:00 arasında kullanabilecekleri kotanın, aylık 1 TB (1024 GB) olduğunu görüyoruz. Aslına bakacak olursak bu kota, standart kullanıcılar için fazlasıyla yeterli. Ancak yoğun veri aktarımı yapan kullanıcılar, bu kotayı doldurabilirler gibi görünüyor.

1 TB kotanın doldurulması halinde, kullanıcıların yüksek hızlı internet erişimi sağlayabilmesi için GB başına 0,25 dolar ödeme yapılması gerekecek. Bu durumda; aylık 1 TB ekstra internet için 256 dolar daha ödeme yapılması gerekecek. Söz konusu fiyatlar, Starlink'i avantajlı bir hizmet olmaktan çıkarabilir gibi görünüyor. Bu arada; Starlink sahibi olmak isteyen bir tüketicinin kit için 599 dolar, aylık abonelik için 110 dolar ödeme yapması gerektiğini belirtelim...

Kaynak : https://www.gizmochina.com/2022/11/08/starlink-sets-data-cap-at-1tb-per-month-for-high-speed-internet-usage/
34
13
3
1
1
Emoji İle Tepki Ver
34
13
3
1
1