İlkyardımda Kullandığımız Termal Battaniye Aslında NASA'nın Buluşuydu: Biz Amacının Dışında Kullanılıyor Olabilir miyiz?

4
1
0
0
0
Günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası hâline gelen pek çok eşyanın buluşu aslında uzay çalışmalarına bağlı. İşte bunlardan birisi de ilkyardım çantalarının olmazsa olmazı termal battaniye!

Deyim yerindeyse hayat kurtaran bu parça, icat edildiğinde aslında bir insana bile giydirilmemişti.

Peki nasıl oldu da insanlar için ‘hayat kurtarıcı’ bir eşya görevini aldı?

Folyoya benzeyen bu battaniyeler, aslında uzay aracını fırlatmadan önce dikilmişti.

termal battaniye

Termal battaniye, 1964’te NASA tarafından uzaya gönderilen keşif araçlarını aşırı ısıdan korumak amacıyla geliştirilmişti. Bugün ise ilkyardım denilince hemen akla gelen bir eşya kendisi. Herhangi bir afet durumunda da kişilere giydirilen bu battaniyeler, aslında ısı değişimlerini kontrol altında tutuyor.

Yani aslında termal battaniyeler ısıtmıyor, mevcut ısıyı muhafaza ederek yalıtım sağlamış oluyor. Terlemeyi de önlemesiyle ani ısı kayıplarının önüne geçiyor.

Alüminyum folyoya benzeyen bu battaniyelerin iki ayrı yüzü var.

termal battaniye

Bir tarafı serin tutarken diğer tarafı da ısıyı hapsedip sıcaklığı sabit tutuyor. Battaniyenin insanlar için üretildiğini düşünmek de son derece doğal. Fakat ilk olarak insanlar için değil, uzay araçları için üretildi.

Pek çok örneğinin görüldüğü NASA’da hem 1964’te hem de sonrasında uzay keşif araçlarına bu battaniyenin geçirildiğini görebiliyoruz.

1997’de Satürn’ü keşfetmek için uzaya gönderilen Cassini’ye zarar gelmemesi için özel dikim bile gerçekleştirdiler.

termal

Uzun süre dayanıklık sağlanması ve yüksek ısı gereksinimi için üretildiği söylenen termal battaniye, uzay aracının battaniye ile örtülmeyen kısmının 250 ila -220 derece arasında değiştiği söyleniyor.

Bu da aslında ısıyı muhafaza etmek ve aracı zararlardan korumak için haklı bir sebep.

Kaynaklar: NASA

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

4
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
1
0
0
0