Sahip Olduğu Teknolojilerle Ağzınızı Açık Bırakacak Tesla Model X’in Dikkat Çeken Özellikleri ve Fiyat Listesi

23
5
2
0
0
Tesla Model X 2022 fiyat listesi, özellikleri, donanım paketleri, opsiyon fiyatları, motor seçenekleri ve elektrik tüketim miktarlarını derledik. Tesla'nın hem eşsiz teknolojik özellikleri, hem konforu ve hem de gücü ile SUV kategorisinde devrim yarattığı otomobili Tesla Model X özellikleri ve tüm detaylarıyla birlikte oldukça şaşırtıyor.

Tesla, günümüzdeki en popüler otomobil firmalarından bir tanesi. Bu popülerliğini maksimum güç ve teknoloji odaklı ürettiği otomobilleri ve Elon Musk’ın farklı dallarda olan aktifliğinden alıyor. Farklı özelliklere, motor seçeneklerine ve performanslara sahip modelleri barındıran Tesla’dan bugünün konusu Tesla Model X ve onun efsanevi özellikleri. Bununla birlikte Tesla Model X Türkiye’de ne kadar? gibi soruları da bu içeriğimizle birlikte yanıtlamış olacağız.

Tesla Model X özellikleri bakımından inanılmaz derecede güçlü ve bununla birlikte, motor performans konusunda da şu an aklınıza gelebilecek çoğu yarış otomobili ile yarışacak kapasitede. Hem gücü, hem teknolojiyi, hem de konforu bir arada sağlayan Tesla Model X fiyatları ne kadar diye de merak ettiğinizi biiliyoruz. Dilerseniz hiç lafı uzatmadan Tesla Model X özellikleri ve tüm detaylarıyla birlikte inceleyelim.

Model X 2022 teknik özellikleri ve genel bakış:

Koltuk Sayısı 5,6,7
Ağırlık (kg) 2351 (Model X), 2444 (Plaid)
Ölçüler (mm)

Uzunluk 5030, genişlik 2070, yükseklik 1068 (Model X);
Uzunluk 5030, genişlik 1099, yükseklik 1068 (Plaid)

Bagaj hacmi (lt) 2180 - 2577 (Plaid)
Maksimum Güç (kW) 500 - 760 (Plaid)
Tork (Nm) 967 - 1020 (Plaid)
Beygir 670 - 1020
0-100 (sn) 3.6 - 2.6 (Plaid)
Yakıt tipi Elektrik
ABS Var

Tesla Model X 2022 teknik özellikleri yukarıdaki tabloda verdiğimiz şekilde. Tesla Model X,  oldukça ağır bir otomobile göre inanılmaz bir performansa sahip. 2444 kilogram ağırlığa sahip bir otomobilin, yalnızca 2.6 saniye gibi bir sürede 100 km/s hıza ulaşıyor olması onu günümüzdeki çoğu spor otomobilin önüne atıyor. Elbette, her ne kadar ağır olsa bile 1020 beygirlik bir elektrik motoruna sahip. 

Tesla Model X fiyat listesi:

MODEL BEYGİR GÜCÜ FİYAT
Tesla Model X 610 HP 112.590$
Tesla Model X Plaid 1020 HP 130.590$

Tesla resmi sitesinde yer alan Ağustos 2022 tarihli verilere göre, hiçbir opsiyon eklenmemiş haliyle 112.590$ fiyat etiketiyle 610 beygir gücündeki bir Tesla Model X satın alabilirsiniz. 1020 beygir gücünde olan Tesla Model X Plaid modelini satın almak için ise 130.590$ gibi bir fiyat ödemeniz gerekiyor. 

Tesla Model X Türkiye fiyatı:

Model Gerçek fiyatı Türkiye fiyatı (Resmi değil)
Tesla Model X 112.590$ 4.325.368 TL
Tesla Model X Plaid 130.590$ 5.016.875

Tesla Model X, şu an sıfır kilometre olarak Türkiye'de satılmıyor. Biz de sizler için yurt dışındaki fiyatları üzerinden Tesla Model X Türkiye fiyatı ne kadar olur sorusunu hesapladık. Otomobillerin fiyatlarını güncel kur fiyatları ile çarpıp, üzerine ÖTV ve KDV vergilerini eklediğimizde arada oldukça yüksek bir fiyat farkı çıkıyor. 

Tesla Model X opsiyon fiyatları:

OPSİYON FİYATI
Beyaz renk +0$
Black, Midnight Silver Metallic, Deep Bule Metallic renkleri

+1500$

Red Multi-Coat renk +2500$
22 inç jant +5500$
Beyaz ve krem iç mekan rengi +2000$
6 kişilik oturma düzeni +6500$
7 kişilik oturma düzeni +3500$
Otonom sürüş özelliği +6000$
Tüm sürüş özellikleri (otonom, şerit değiştirme, trafik ışığı tanıma vs.) +12000$
Şarj için duvar konektörü +400$
Mobil konektör +200$

Tesla, resmi sitesindeki bilgilere göre müşterilere 11 farklı opsiyon seçeneği sunuyor. Bu opsiyonların hepsine sahip olmak isterseniz neredeyse otomobilin fiyatının yarısı kadar bir ücret ödemeniz gerekiyor. 

Tesla Model X motor seçenekleri ve elektrik tüketimi:

MODEL WLTP elektrik menzili NEDC elektrik menzili Ortalama elektrik menzili
Tesla Model X 523 KM 565 KM 16.8 kWh/100 KM
Tesla Model X Plaid 536 KM 547 KM 21.1 kWh/100 km

Gelelim SUV kategorisinin en hızlı otomobillerinden bir tanesinin elektrikli motor özelliklerine. Tesla Model X modeli, iki elektrikli motoru sayesinde 610 beygir gücünde ve 3.2 saniye gibi sınırları zorlayan bir 0-100 km/h hızlanmaya sahip. Tesla Model X Plaid ise 1020 beygir ve 1424 Nm tork gibi oldukça yüksek bir elektrikli motor gücüne sahip. Tesla Model X Plaid’in 0-100 km/h performansı ise 2.6 saniye.

Tesla Model X inceleme:

Tasarım

Dış Tasarım: Elektrikli otomobil olduğunu her detayıyla belli ediyor

Tesla Model X dış tasarımı

Tesla, aynı tasarım şekline farklı hatlar, detaylar ekleyerek yeni modelini üretiyor. Bu tarz yeni modelleri farklı otomobil firmaları yapsaydı belki de oldukça büyük tepki toplayabilirdi. Ama Tesla bu tepkilere, her otomobilde teknolojisini daha da güçlendirdiği için maruz kalmıyor.

Tesla Model X’i karşımıza aldığımızda, “ben bir elektrikli otomobilim” diye bağıracak nitelikte bir tasarım bizi karşılıyor. Tamamiyle oval, adeta kapalı bir kutu gibi tasarıma sahip Tesla Model X, ön kısmında far aydınlatmaları ve bir adet Tesla logosundan başka bir şey barındırmıyor. Günümüz BMW veya farklı popüler otomobil firmalarından alışkın olduğumuz devasa ön ızgaralar, Tesla’da yerini en alt kısımda bulunan ufak ızgaralara bırakmış. Bu da Tesla’nın teknoloji odaklı bir otomobil olduğunu sanki daha da öne vurmuş gibi.

Tesla Model X arka tasarımı

Tesla Model X o kadar farklı bir tasarım hattına sahip ki, otomobilin ön tarafından hatlarını takip etmeye başladığınızda, arka tarafta nasıl bir tasarıma bağlandığını tahmin bile edemiyorsunuz. Biz de bu hatları takip ederek Tesla’nın arka tasarımına geldik. Tesla, ön tasarıma göre daha büyük ve geniş bir arka tasarıma sahip. Yatay bir şekilde konumlandırılmış iki led arka aydınlatma, ortadan geçen siyah bir çizgi ile birbirleriyle birleşiyor. Bu çizginin hemen üstünde ise bir adet Tesla logosu ve hemen onun üstünde ise belirli bir hıza çıktıktan sonra açılan rüzgarlık. Tesla’nın bagajını açtığınızda, bagaj tasarımı arka cam ile birleşik olduğu için daha ferah bir bagaj ile karşılaşıyorsunuz.

İç Tasarım: Sade, teknolojik, ferah

Tesla Model X iç kabin

Gelelim Tesla Model X’in iç tasarımına. Tesla, diğer otomobillerinde de olduğu gibi yine oldukça sade bir tasarımla bizleri karşılıyor. Farklı amaçlar için kullanılan onlarca tuş yok, her şeyi yönetebileceğiniz ve yeri geldiğinde oyun bile oynayabileceğiniz yalnızca bir ekran var. Bu nedenle Tesla alandan oldukça büyük bir tasarruf sağlamış. Tesla Model X’in kapılarını açtığımızda, Tesla’nın şaşırtıcı direksiyon tasarımıyla karşılaşıyoruz. Uçaklarda bulunan lövye tasarımı ile neredeyse aynı olan bu tasarım, Tesla Model X’in oldukça hızlı bir elektrikli otomobil olduğunu da belli ediyor olabilir. Bu direksiyonun hemen arkasında ise dijital göstergemiz bulunuyor. Her Tesla otomobilinden görmeye alışkın olduğumuz, göğüs kısmında bulunan 17 inçlik ekranda oldukça dikkatimizi çekiyor.

Konfor ve donanım özellikleri:

17 inç büyüklüğünde devasa ekran:

Tesla Model X ekranı

Evet, gelelim Tesla otomobillerinin vazgeçilmezi ve Tesla Model X özellikleri arasında en dikkat çekebilecek özelliklerden bir tanesine. Tesla, sadeliği ve teknolojiyi bir arada çok güzel harmanlıyor ve bunu Tesla Model X otomobilinde de ispatladı. Otomobilimizde 2200x1300 piksel çözünürlüğünde ve 17 inç büyüklüğünde devasa bir multimedya ekranı bulunuyor. Aslında bu ekrana multimedya ekranı demek yeterli olmayabilir. Çünkü Tesla bu ekrana oldukça fazla fonksiyon eklemiş. Bu ekran üzerinden Tesla otomobiliniz hakkında ayarlamalar yapabilir, Netflix ve benzeri platformları kullanarak dizi veya film izleyebilir ve dilerseniz konsolunuzu bağlayarak oyun bile oynayabilirsiniz. Tesla, Model X tarafında bu ekranı döndürülebilir olarak tanıttı. Yani, 17 inç büyüklüğündeki bu ekranı isterseniz yatay, isterseniz ise dikey olarak kullanabilirsiniz.

Yeni direksiyon tasarımı:

Tesla Model X direksiyonu

Tesla, daha önce belki de rastlamadığımız bir direksiyon tasarımı ile geldi. Eğer daha önce Kara Şimşek’i izlediyseniz bu direksiyon tasarımını orada da görmüş olabilirsiniz. Günümüzde popülerliğini koruyan binek otomobillerde daha önce görmediğimiz bu direksiyon tasarımı, uçaklarda bulunan lövye tasarımına oldukça fazla benziyor. İlk kez Tesla Model X kullanacaksanız ve eğer bir uçak pilotu değilseniz, bu direksiyona alışmanız biraz zaman alabilir. Tesla, bu direksiyon tasarımının üzerindeki dokunmatik tuşlar ile kornaya basmanızı, silecekleri çalıştırmanızı ve daha birçok özelliği kullanmanızı sağlamış. Tesla, bu direksiyonu tamamiyle yola odaklanmanızı sağlamak amacıyla tasarladığını belirterek, daha minimal bir direksiyon tasarımını yerleştirmiş.

Arka yolcular için bir ekran daha:

Tesla Model X ikinci ekranı

Ön kısımda bulunan devasa ekran yetmezmiş gibi, Tesla Model X’nin arka koltuklarında seyahat eden yolcular içinde bir ekran daha bulunuyor. Şöför ve ön yolcu koltuğunun tam ortasında bulunan bu ekran üzerinden tıpkı ön ekranda olduğu gibi ayarlamalar yapabilir, dizi veya film izleyebilir ve oyun oynayabilirsiniz. Bununla birlikte bu ekran, ön kısımda bulunan ekran ile bağlantılı çalışıyor. Yani, otomobilde bulunan diğer yolcular ile de beraber oyun oynayabilir, rekabet edebilirsiniz.

Şarj ve bağlantı standı

Tesla Model X şarj standı

Tesla Model X, akıllı cep telefonunuzu, bilgisayarınızı, tabletinizi, akıllı saatinizi, bluetooth kulaklığınızı ve daha aklınıza gelebilecek diğer akıllı cihazlarınızı şarj edebileceğiniz bir şarj standına sahip. Tamamiyle elektrikli, teknoloji dolu bir otomobilde böyle bir standı görmek elbette bizi şaşırtmadı. Bu stand üzerinden bluetooth ve benzeri bağlantıları da gerçekleştirebiliyorsunuz. Bununla birlikte, Type-C bağlantısı da dahil olmak üzere Tesla tüm USB bağlantılarını da destekliyor. Yani ister kablolu, ister ise kablosuz bir şekilde Tesla otomobilinize bağlanmak oldukça kolay ve rahat.

Havalandırma sistemi:

Tesla Model X Havalandırma Sistemi

Tesla Model X, oldukça geniş bir iç hacime sahip olmasıyla birlikte başarılı bir havalandırma sistemine de sahip. Ön kısımda bulunan 17 inçlik ekran ve otomobilin tam ortasında bulunan diğer ekran üzerinden kontrol edebileceğiniz havalandırma sistemi, oldukça güçlü ve görünmez. Üç bölgeli sıcaklık kontrolü sağlayan havalandırma sistemi sayesinde, Tesla Model X’inizin iç kabinini istediğiniz sıcaklığa ayarlayabilirsiniz. Bununla birlikte, ön koltuklarda bulunan havalandırma sistemini de bu panel üzerinden rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

6 ve 7 kişilik oturma düzeni

Tesla Model X iç hacmi

Evet, Tesla Model X dışarıdan görüldüğü kadar geniş bir otomobil. Hatta 7 kişinin oturabileceği bir koltuk düzenine sahip olmasına rağmen, fazlasıyla rahat ve ferah bir iç kabine sahip. Tesla, Model X otomobilinde farklı bir oturma düzenine yer vermiş. Bu koltuk düzeni, her ne kadar sık karşılaşmıyor olsak bile Cadillac Escalade modeline oldukça benziyor. Şöför ve ön yolcu koltuğunun arkasında iki koltuk bulunuyor. Bu iki koltuğun arasında boşluk bulunuyor ve bu boşluğun devamında ise diğer arka koltuklar bulunuyor. Bu sayede en arka koltukla oturan bir yolcu bile otomobilin ön kısımlarına kolaylıkla erişim sağlayabiliyor, hiçbir görüş engeline takılmadan devasa ekranları ve yolu görebiliyor.

Günümüz oyun sistemleriyle aynı güçte bir oyun sistemi:

Tesla Model X oyun oynama özelliği

Tesla ekranlarında oyun oynayabilme imkanına sahip olduğunuzu söylemiştik. Elbette, bu kadar güçlü bir oyun sistemini detaylandırmamız gerekirdi. Tesla Model X, 10 teraflopa kadar yükseltilmiş bir işlemci sistemiyle çalışıyor. Tesla’nın iddialarına göre, bu oyun sistemi günümüzdeki PlayStation 5 gibi konsollarıyla neredeyse aynı özelliklere sahip. Bu oyun sistemi sayesinde Tesla Model X’te The Witcher gibi oldukça yüksek sistem gereksinimi isteyen oyunları da oynayabilirsiniz.

Otomobilinize özel mobil uygulama:

Tesla Mobil uygulaması

Tesla Model X'inizi mobil uygulama üzerinden kontrol edebilmek mümkün. Bu uygulama ile birlikte otomobilinize gelen güncellemeleri görebilir, otomobilinizi yanınıza çağırabilir ve otomobilinizin kilidini açıp kapatabilirsiniz. Bununla birlikte bu mobil uygulama üzerinden onlarca ayarı kolaylıkla yapabilir, otomobiliniz hakkında yapmanız gereken değişiklikleri  otomobilinize ihtiyaç duymadan yapabilirsiniz.

22 adet hoparlör:

Tesla Model x ses sistemi

Tesla Model X’ten en iyi ses deneyimini istememek sanıyoruz ki çılgınlık olur. Oldukça geniş iç hacime sahip Model X, tam olarak 22 adet hoparlöre sahip. Bu hoparlör sayesinde adeta dışarıdan gelen sesler ile bağlantınızı tamamiyle koparıyor, alabileceğiniz en iyi müzik deneyimini alıyorsunuz. 960 watt’lık bu ses sistemi, dilediğiniz müziği doruklarında hissederek dinleme imkanı sunuyor.

Otomatik açılıp kapanabilen kapılar:

tesla model x kapıları

Tek bir buton ile açıp kapatabileceğiniz kapılara sahip olan Tesla Model X, arka kapılarda farklı bir tasarım kullanmış. Arka kapıları açmak istediğinizde, kapılar yatay bir şekilde açılmak yerine dikey bir şekilde açılıyor. Butona bastığınızda, adeta bir şahin kanadı gibi açılan Tesla Model X arka kapıları, üzerlerinde bulunan sensörler sayesinde herhangi bir nesneye çarpma riskini de önlüyor.

Sürekli güncellenen otomobil

Tesla Model X güncelleme

Tesla, tıpkı akıllı cihazlarımızda olduğu gibi yazılım güncellemeleri alıyor. Bu yazılım güncellemeleri ile birlikte otomobilinize yeni özellikler ekleniyor, mevcut özellikler üzerinde değişiklikler yükleniyor ve daha Tesla tarafından üretilen birçok güncelleme otomobilinize online olarak yüklenebiliyor. Örneğin, otonom sürüş özelliği hakkında bir geliştirme güncellemesi hazırlandığında otomobilinize bildirim geliyor ve o güncellemeyi otomobilinize yüklüyorsunuz.

Güvenlik:

Otonom sürüş:

Tesla model x otonom sürüş

Evvvet, gelelim belki de Tesla otomobillerini bu kadar hızlı ön plana çıkaran özelliklerden bir tanesine. Tesla Model X, otonom sürüş özelliğine sahip. Yani, otomobiliniz size hiç ihtiyaç duymadan yolda tek başına devam edebiliyor. Bununla birlikte şerit değiştirebiliyor, sensörleri sayesinde uyarı levhalarını ve trafik ışıklarını tarıyor, istediğiniz rotaya daha konforlu bir şekilde gitmenizi sağlıyor.

360 derece kamera

Tesla Model X 360 derece kamera

Tesla Model X, otomobilin her tarafında bulunan kameralar sayesinde 360 derece kamera özelliğine sahip. Otomobiliniz ile seyir halindeyken veya park ettiğiniz esnada, bu kameralardan yararlanarak Tesla Model X’inizin etrafındaki tüm nesneleri kolay bir şekilde görüntüleyebiliyorsunuz.

250 metreye kadar görsel işleme

Tesla görsel işleme özelliği

Tesla Model X, sahip olduğu yapay zeka ile birlikte otomobilin etrafındaki nesneleri 250 metreye kadar tarayabiliyor ve Tesla’nızın ekranına yansıtıyor. Bu özellik, Tesla için oldukça faydalı olsa bile internette zaman zaman yanlış tarama yapması ile birlikte viral oluyor. Bir at arabasını tarayamaması, mezarlığın yanından geçerken mezarları insan olarak tanıması gibi oldukça korkutucu ve şaşırtıcı hataları, onu oldukça popüler yapıyor.

Tek tuşla otomobilinizi yanınıza çağırın:

Tesla telefondan otomobil çağırma

Park yerinde veya garajınızda bulunan Tesla Model X otomobilinizi, akıllı telefonunuz üzerinden ileri veya geri hareket ettirerek yanınıza kadar getirebilirsiniz. Bununla birlikte, otomobilinize binmek için yanına gitmek yerine, otomobilinizin sizin ayağınıza gelmesini sağlayabilirsiniz.

Otomatik park:

Tesla Model X otomatik park

Eğer bir Tesla Model X sahibiyseniz, otomobilinizi park etmekle uğraşmak gibi dertleriniz bulunmuyor. Tesla Model X, yüksek teknolojiye sahip sensörleri ve yapay zekası sayesinde bu derdinizi sizin yerinize üstleniyor ve otomobilinizi park edilebilecek alanlara kendisi park ediyor. Bu da özellikle kalabalık şehirlerde size büyük bir konfor sağlıyor.

Tesla Model X, henüz daha anlatamadığımız yüzlerce detaya sahip. Tesla, elektrikli otomobil sektöründe bir dünya devi olmakla birlikte sürekli kendini geliştirmeye devam ediyor. SUV kategorisi için özel ürettiği Tesla Model X otomobili ile gücü, teknolojiyi ve konforu SUV kategorisine de taşımış oldu. Biz de sizler için Tesla Model X özellikleri ile yeterli kalmayıp, tüm detaylarıyla birlikte inceledik. Sizler Tesla Model X hakkında ne düşünüyorsunuz? Bizimle paylaşmayı unutmayın.

23
5
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
23
5
2
0
0