Togg'un Batarya Fabrikasının Temeli Atıldı: İşte Bilmeniz Gerekenler

39
16
6
0
0
Türkiye'nin ilk batarya fabrikasının temeli, bir törenle birlikte Bursa'nın Gemlik ilçesinde atıldı. Togg ile Çinli enerji firması Farasis ortaklığında kurulan Siro Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü'nün, Türkiye'yi Avrupa ve Orta Doğu'nun önemli bir entegre enerji depolama merkezi haline getirmesi hedefleniyor.

Türkiye, global anlamda otomotiv sektöründeki değişim ve dönüşümü yakalayacak önemli adımlar atıyor. Togg’un T10X modelinin seri üretime geçmesinin ardından aracın en önemli bileşenlerinden biri olan batarya alanında da bir önemli adım atıldı.

Türkiye'nin küresel mobilite markası Togg ile Çinli enerji firması Farasis ortaklığında enerji depolama çözümleri geliştirmek üzere kurulan Siro Temiz Enerji Depolama Teknolojilerinin Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü inşaat başlangıç töreni düzenlendi. Togg'un bataryalarının üretileceği tesisin temeli atıldı.

Türkiye, hücre geliştirme ve üretme yetkinliğine sahip olacak

togg şarj

Togg'un Gemlik'teki üretim üssünün yanında 607 bin metrekarelik alanda kurulacak olan Siro Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü'nün 2024 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor. Hücre, modül ve paket üretimlerinin yapılacağı kampüste son nesil, yüksek enerji yoğunluğuna sahip batarya hücreleri üretilecek.

Türkiye, Siro Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü ile bu alanda Avrupa ve Orta Doğu'nun önemli bir entegre enerji depolama merkezi haline gelecek. Böylece Türkiye, az sayıda ülkede bulunan hücre geliştirme ve üretme yetkinliğine sahip olacak.

Kampüste yılda 20 gWh üretim kapasitesinin hedeflendiği, ilerleyen dönemde bunun 50 gWh'a çıkmasının planlandığı açıklandı. Ayrıca Siro, bu kampüs ile 7 bin kişilik istihdamı da sağlayacak.

EPDK, Türkiye’deki elektrikli araç şarj istasyonları lisansının sayısının 124’e çıktığını duyurmuştu

tesla şarj

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye genelinde şarj istasyonu kurmak için 124 şirketin lisans aldığını açıkladı. Yılmaz, Türkiye'de ticari olarak hizmet veren 4 bin 498 elektrikli araç şarj noktası bulunduğunu ifade etti ve bu noktaların 898'inin hızlı şarj, 3 bin 600'ünün ise yavaş şarj noktalarından oluştuğunu belirtti.

Türkiye, elektrikli otomobil alanında gerçekten büyük adımlar atıyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

39
16
6
0
0
Emoji İle Tepki Ver
39
16
6
0
0