Türkiye'de 5G Devri Resmen Başladı: Türkiye'nin İlk 5G Bağlantısı İstanbul Havalimanı'nda Kullanıma Sunuldu

52
19
6
4
3
Türkiye, dünyanın ardında kaldığı 5G teknolojisine ilk kez bugün erişti. 5G bağlantısı, İstanbul Havalimanı'nda yolcuların hizmetine sunuldu.

Dünya, 5G’yi hızlı bir şekilde benimsemeye devam ederken bugün Türkiye’den de önemli bir adım geldi. Türkiye'de hizmet veren 3 GSM operatörü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katıldığı tanıtım töreniyle ilk kez 5G hızını hizmete sundu. 5G, böylelikle ülkemize resmen giriş yapmış oldu.

İstanbul Havalimanı’nda kurulan ve test amaçlı faaliyete konulan ilk 5G şebekesi ile cep telefonu 5G destekleyen yolcular, havalimanı içinde 5G bağlantı deneyimini yaşayabilecekler. Yolcular, 5G ağından faydalanıp faydalanmadıklarını telefonlarında bulunan ağ ikonu üzerinde görebilecekler. Yeni teknoloji Türkiye’de kullanıma sunulurken, Bakan Karaismailoğlu’ndan da hem 5G hem de 6G hakkında önemli açıklamalar geldi.

5G ve ötesi teknolojilerde bileşenlerin millileştirilmesi öncelik:

5g

Karaismailoğlu, bugün Havalimanı’nda yerli teknoloji şirketlerinin kurduğu stantlarda Türkiye'nin 5G'de geldiği aşamayı göreceklerini paylaştı. Ülkemizde vatandaşların 5G'den faydalanmasının, 5G'yi destekleyen cihazların artmasıyla gerçekleşeceğini belirtti. Karaismailoğlu, 5G yatırımları hakkındaysa şunları söyledi:

“Şu ana kadar çok önemli mesafeler kat edildi. Bu yolu daha büyük adımlarla kat edeceğiz. 5G'ye geçişi hızlandırmak için yatırımlarımızı artıracağız. Bakanlık ve ilgili kuruluşlarımızla gerekli olan desteği bugüne kadar sağladık, sağlamaya devam edeceğiz. Kararlılığı operatörlerin de göstermesi gerekmektedir. 4.5G'nin ilk yatırım döneminde yüzde 1 olan yerlilik oranının yüzde 33'leri geçtiğini görmekteyiz. 5G ve ötesi teknolojilere yönelik kritik bileşenlerin millileştirilmesi de önceliğimizdir. Bundan sonra da sektör paydaşlarımızın görüşlerini alarak en uygun çözümleri gerçekleştireceğiz.”

Fiber altyapı 478 bin kilometreye çıktı:

“Orta yaş ve üzeri kuşaklar teknolojide Türkiye'nin nereden geçip buraya geldiğini görecekler. Bilişim alanında 2022'nin ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21 büyüdük. Fiberi 478 bin kilometreye çıkardık. Sabit geniş hat sayımızı 20 binden 18 milyona ulaştırdık.”

68 milyar dolarlık haberleşme yatırımları planlandı:

5g

“2022 yılı birinci çeyrekte internet kullanım miktarını sabitte yüzde 25, mobilde yüzde 35 oranında artırdık. Türksat 5B'yi hizmete aldık. Genişbant internet hizmeti de sağlıyoruz. Yatırımlarımızla milli gelire 520 milyar dolardan fazla katkı sunduk. Bu süreçte 68 milyar dolarlık haberleşme yatırımlarını planladık. Kısa vadede mobil genişbant abone yoğunluğunu yüzde 100'e çıkararak her eve internet hizmetini ulaştıracağız.”

6G çalışmaları hız kazanacak:

"6G çalışmalarına önümüzdeki süreçte hız kazandıracağız. Fiber ağ uzunluğumuzu 1 milyon kilometreye çıkararak global açıdan 10 uydu operatörü arasına gireceğiz. Ülke menfaatlerini gözeterek gereken her çalışmanın gereğini yapmaya devam edeceğiz. Haberleşme altyapısını da devlet aklıyla planlıyor ve kamu-özel sektör iş birlikleriyle hayata geçiriyoruz."

5G, 2023 itibarıyla yaygınlaşmaya başlayacak:

"2023 yılında yapacağımız 5G ihalesinden sonraki süreçte ürünlerin geliştirilmesi için önümüzdeki süreyi de en verimli şekilde kullanacağız. Burada 5G ile neler yapabileceğimizin önemli örneklerini deneyimleme fırsatı bulacağız. Ülkemizde 2023 yılı itibarıyla bu teknolojiyi yaygınlaştırmak üzere 5G teknolojisinde ciddi atılım yaparak yolumuza devam edeceğiz. GSM operatörleri tarafından 5G özelliklerini deneyimleme imkanı bulacağız."

52
19
6
4
3
Emoji İle Tepki Ver
52
19
6
4
3