Türkiye'nin 'Dijital Batıl İnançları' Ortaya Çıktı: İşte Ters Köşe Yapan Araştırma Sonuçları

7
2
2
0
0
Kaspersky tarafından yapılan araştırma, ülkemizdeki internet kullanıcılarının sahip olduğu bazı yanlış algıları ortaya koydu.

Milyarlarca kişinin bir araya geldiği internet dünyası, pek çok yanlış algıya da ev sahipliği yapabiliyor. İşte bu algıları ortaya koyan Kaspersky’ın “Dijital Batıl İnançlar Araştırması”, ankete katılanların sahip olduğu ilginç bir düşünceye de ışık tuttu.

Türkiye’de her 10 kişiden 4’ünün cihazlarına isim koyduğunu da gösteren araştırma, aynı grubun sahip olduğu bir davranışı da gösterdi. Buna göre Türkiye’deki 10 kullanıcıdan neredeyse 9’u, yabancılarla yaptıkları telefon konuşmalarının kaydedilebileceğine ve hesaplarından para çalmak için kullanılabileceğine inanıyor.

İnternet siteleri hakkında da büyük bir yanılgı var:

https

Rapor, aynı zamanda bir internet sitesinin HTTPS protokolü olması durumunda kullanıcıların %85’inin bu siteye güvendiğini ortaya koydu. Fakat aslında bu siteler de güvenilmez olabiliyor.

Kaspersky tarafından paylaşılan bilgiye göre HTTPS protokolüne uyumlu siteler, kişisel verilere web site dışından erişemiyor. Ancak bu veriler bir kimlik avı kaynağıysa sitenin kendisi tarafından da ele geçirilebiliyor.

Raporla ortaya çıkan diğer kritik yanılgılar:

  • Kullanıcıların %56’sı, bir akıllı telefondaki tüm bilgileri fabrika ayarlarına geri döndürerek silebileceğine inanıyor. Fakat durum böyle değil.
  • %62’si cihaz internete bağlı değilse kötü yazılım bulaşmayacağına inanıyor. Fakat bu yazılımlar, çıkarılabilir diskler yoluyla da cihaza bulaşabiliyor.
  • %85’i, internet tarayıcılarının “Gizli” modunun internette tam anonimlik sağladığını düşünüyor. Ancak “Gizli” modu gizliliği değil, geçmişin, çerezlerin ve indirme geçmişinin depolanmamasını sağlıyor.

Kaspersky, siber tehditlerden korunmak için 7 ipucu da paylaştı:

  • Sosyal ağlarda ve popüler platformlarda gizlilik ayarlarına dikkat edin.
  • Tüm hesaplarınız için güçlü ve benzersiz şifreler kullanın (farklı harfler, sayılar ve özel karakterler içeren en az 12 karakter), bunları şifre yöneticilerinde saklayın.
  • Buna izin veren hizmetlerde, iki faktörlü yetkilendirmeyi ayarlayın.
  • Uygulamaları yalnızca resmi mağazalardan indirin ve cihazda hangi programların yüklü olduğunu periyodik olarak kontrol edin.
  • Postadaki, anlık mesajlaşma programlarındaki veya sosyal ağlardaki şüpheli bağlantıları takip etmeyin (arkadaşlar tarafından gönderilmiş olsalar bile).
  • Kişisel veya ödeme verilerinizi girmeden önce adres çubuğundaki sitenin adını dikkatlice kontrol edin.
  • Mitlere inanmayın ve dijital okuryazarlığınızı sürekli olarak geliştirin ve verilerinizin güvenliği konusunda endişelenmemek için, mobil cihazlar da dahil olmak üzere tüm cihazlara güvenilir bir güvenlik çözümü yükleyin.
7
2
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
7
2
2
0
0