Yangınlarla Boğuşan Türkiye İçin 'Global Çapta Yardım Çağrısı' Başlatıldı: #HelpTurkey Dünya Gündemine Girdi

160
15
12
7
3
Türkiye'nin dört bir yanında devam eden yangınlar için mücadele devam ederken sosyal medyada toplumsal hareket olarak tanımlanabilecek bir kampanya başlatıldı. Instagram ve Twitter üzerinden "GLOBAL CALL" başlığı ve #HelpTurkey etiketi ile paylaşılan görsellere Birleşmiş Milletler'in resmi hesapları etiketleniyor.

Resmi açıklamalara göre 28 Temmuz'dan bu yana Türkiye çağında çıkan 119 yangın kontrol altına alındı, 7 yangın devam ediyor. Diğer taraftan Türkiye'nin envanterinde yangın söndürme amaçlı uçak ve helikopterin bulunmayışı idari tartışmalara neden oluyor.

Yangın bölgelerinde yaşayan vatandaşlar, resmi makamların 'kontrol altına alındı' açıklamalarına rağmen soğutma çalışmalarının yetersiz kaldığını, yangınların sonunun gelmediğini bildiriyorlar. Bu çağrılardan birisi Muğla, Marmaris'te yaşayan komedyen Şahan Gökbakar tarafından yapılmış, ardından bölgeye 3 helikopter sevk edilmişti. Nitekim Gökbakar ve bölge halkına göre soğutma çalışmaları yetersiz kaldı ve yangın devam ediyor. 

Yardım çağrılarının yeteri kadar veya zamanında yanıtlanmaması, dünya çapında #HelpTurkey kampanyasının başlamasına neden oldu:

birleşmiş milletler instagram

Vatandaşlar, Twitter ve Instagram başta olmak üzere tüm sosyal medya kanallarından Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği gibi uluslarüstü kurumların hesaplarını etiketliyor, #HelpTurkey etiketi ile gündem yaratıp ses duyurmaya çalışıyor. Paylaşımların konvansiyonel bir hızla artışı görüldüğü için kampanyanın toplumsal bir harekete dönüştüğünü söylemek mümkün. 

#HelpTurkey çağrısı, Twitter'da dünya gündemine girdi ve kısa sürede zirveye yükseldi:

helpturkey

Yardım çağrısı için yapılan paylaşımların sayısı kısa sürede 1,7 milyonu geride bıraktı, gündemin 2 Ağustos boyunca devam edeceği ve uluslarüstü kurumların dikkatini çekmesi an meselesi.

#HelpTurkey çağrısının ses getirdiği anlarda Avrupa Birliği, Türkiye'ye 3 yangın söndürme uçağı gönderme kararı aldı:

janes ab

"AB, Türkiye ile bu zor zamanda tam bir dayanışma içindedir. İspanya ve Hırvatistan'a  #rescEU flomuzdaki Canadair tipi 3 uçakla destek verdikleri için teşekkür ederim. İyi dileklerimiz sevdiklerini kaybedenler ve yangınlarla mücadele eden cesur ilk müdahale ekipleriyle."

Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardımdan Sorumlu Kriz Yönetim Başkanı Janez Lenarcic, Twitter'dan yaptığı paylaşım ile Türkiye'ye 3 adet yangın söndürme uçağının gönderildiğini bildirdi. #HelpTurkey paylaşımlarının artmaya başladığı saatlerde gelen bu açıklamadaki söz konusu uçaktan, THK'nin de envanterinde olduğu biliniyordu. Ancak envanterdeki uçakların bakıma ihtiyaç duyulması nedeniyle yangınlarda kullanılmadığı belirtilmişti.

Sosyal medya üzerinden paylaşılan ihtiyaç listeleri, sipariş uygulamaları ve dernekler yoluyla yangın bölgelerine yapılan yardımlar devam ediyor:

TEMA Vakfı'nın ağaçlandırma çalışmaları için düzenlediği kampanyaya günlerdir destek yağarken, yangın bölgelerindeki halkın ihtiyaçları için Ahbap Vakfı başta olmak üzere pek çok dernek ve vakıf teyakkuz halinde. Ayrıca bölge halkının ihtiyaçları, Getir ve Yemek Sepeti Banabi gibi pek çok uygulama üzerinden devam ediyor. Dernek ve vakıflarda bağımsız olarak siparişler yoluyla yapılan yardımlar için halk, Twitter ve Instagram üzerinden paylaşılan ihtiyaç listeleri ve merkezi adresler ile harekete geçiyor.

160
15
12
7
3
Emoji İle Tepki Ver
160
15
12
7
3