Türkiye’nin En Hızlı Metrosu Bugün Açılıyor! İstanbul Havalimanına 24 Dakikada Ulaşacak

50
4
1
0
0
Türkiye’nin En Hızlı Metrosu Bugün Açılıyor! İstanbul Havalimanına 24 Dakikada Ulaşacak
Avrupa yakasında Gayrettepe ile İstanbul Havalimanını birbirine bağlayan, 8 durağı çok kısa bir sürede kat edebilen yeni metro hattı bugün açılıyor.

Metrolarıyla gündeme pek çok kez gelen İstanbul’un hâlâ yeni diyebileceğimiz yeni havaalanına bildiğiniz gibi metro ile ulaşım sağlanamıyordu zira inşaat halindeydi. Bugün, saat 14:30’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Gayrettepe-İstanbul Havaalanı hattı açılacak.

Bu metro açılışını önemli kılan unsurlardan biri de bu metronun Türkiye’de bugüne kadar hizmete girmiş olan en hızlı metro olacak olması. Gelin metronun detaylarına hep beraber göz atalım.

8 durak, sadece 24 dakikada kat ediliyor

Gayrettepe’den başlayan yeni metro hattı, 2019’da kullanıma açılan Mecidiyeköy-Mahmutbey hattı üzerinden geçiyor. Toplam 9 durağa sahip olan 37,5 kilometrelik metro hattı, başından sona sadece 24 dakikada ulaşıyor.

Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun açıklamalarına göre İstanbullular, Esenler’den 45 dakikada, Taksim’den ise 35 dakikada İstanbul Havalimanına ulaşım sağlayabilecekler. Günde 800.000 yolcu taşıma kapasitesine sahip olan yeni metro hattı, bugün saat 14:30’da açılacak.

Karaismailoğlu’nun açıklamasına göre metro hattında Aselsan-Tübitak işbirliğinde yerli sinyalizasyon kullanılmış. Ayrıca akıllı tünel konseptine sahip metroda herhangi bir yangın durumunda otomatik olarak gerekli işlemleri yapabilen bir yapay zeka bulunuyor.

50
4
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
50
4
1
0
0