Twitter’ın Kurucusundan Rakip Platform Geliyor: Karşınızda Bluesky

31
17
3
2
2
Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey, yeni merkeziyetsiz sosyal medya platformu Bluesky'ın beta testlerinin yakında başlayacağını açıkladı. Peki nedir bu Bluesky?

2006 yılında insanların gezdikleri gördükleri yerleri paylaşıp birbirlerine ilham olabilmeleri için Twitter’ı kuran Jack Dorsey, o zamanlar elindeki gücün farkında bile değildi. Zamanla kullanııclara ilham veren bir platformdan kullanıcıların düşüncelerini özgürce paylaşabilecekleri, siyaset konuşabilecekleri ve tüm dünyanın nabzını tutabilecekleri bir platforma dönüşen Twitter, geçtiğimiz günlerde Tesla’nın kurucusu Elon Musk tarafından satın alınmıştı.

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey ise geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada 2019 yılında Twitter’a kardeş şirket olarak kurduğu Skyblue şirketini yeni bir sosyal medya platformuna dönüştüreceğini açıkladı. Peki nedir bu Bluesky?

Merkeziyetsiz bir sosyal medya platformu olacak

Dorsey yaptığı açıklamada “herkese açık ve merkeziyetsiz” bir sosyal medya platformu kuracağını ve şirketin sadece kurulum aşamasında rol alacağını açıkladı. Block zinciri benzeri bir yapıda oluşturulacak Bluesky’ın şirketler ve hükümetler tarafından kısıtlanmayacak bir şekilde oluşturulması amaçlanıyor.

Bu noktada Twitter’ın kurucusu, yeni platformunu Twitter’a rakip olarak görmediğini ve Elon Musk’ın planlarına "tüm kalbiyle inandığını" belirtiyor olsa da pek çok sosyal medya uzmanı Dorsey’nin içten içe Musk’ın planlarını kendi platformuna uyarlamak istediğini düşünüyor.

Twitter’dan ayrıldıktan sonra açıklama yapan Dorsey, insanlığın yeni bir sosyal medyaya ihtiyacı olduğunu ve bu platformun bir reklam sistemine sahip olmaması gerektiğini savunmuştu. Görünüşe göre Dorsey, yeni platformunda bunların hepsini başaracak gibi.

Dorsey şu anda Bluesky hakkında detaylı bir açıklama yapmamış olsa da kullanıcıların beta testleri için kaydolabileceğini belirtti. Burada bulunan bağlantıyı kullanarak Bluesky’ın beta testi için bekleme listesine adınızı yazdırabilirsiniz. Beta test süreci başladığında ise bir e-postayla bilgilendirileceksiniz.

 

Kaynak : https://news.yahoo.com/bluesky-potential-twitter-alternative-being-111738532.html?guccounter=1
31
17
3
2
2
Emoji İle Tepki Ver
31
17
3
2
2