ABD’deki Şirketler Twitter Mavi Tiki İçin Aylık 1000 Dolar Ödemek Zorunda Kalacak (Zengine Yine Kıyak Geçilmiş)

9
4
0
0
0
Twitter'ın ABD'deki büyük çaplı şirketler ve hükümet hesapları için planı belli oldu. Ortaya çıkan bilgilere göre Musk'ın CEO'su olduğu şirket, hükümet kuruluşlarından ayda 1.000 dolar talep edecek.

Twitter’ın saygınlık sembolü olarak görülen ‘mavi tik’i parayla satması yüzünden sık sık eleştirilen Elon Musk, eleştirilere kulak asmadan kendi bildiğini okumaya devam ediyor. Twitter’ın API’larını bile ücretli yapan Musk, geçtiğimiz günlerde çalışanlarına gönderdiği bir e-postada şirketin kasasının neredeyse bomboş olduğunu belirtmişti.

Bugünse ortaya çıkan bilgilere göre Twitter, 1 Nisan’da eski mavi tikleri kaldırdıktan sonra mavi tik sahibi olmaya devam etmek isteyen şirket ve hükümet hesaplarından aylık 1.000 ücret alacak. Üstelik garip bir şekilde en çok takipçisi olan (dolayısıyla mavi tike para vermeye en yatkın) şirketlerdense para almayacak.

Asıl onlardan ayda 1.000 dolar alman gerekmiyor mu sevgili Elon?

Twitter tarafından yapılan resmi açıklamaya göre şirket, 1 Nisan’da eski mavi tikleri kaldırdıktan sonra mavi tike sahip olmak isteyen ABD merkezli büyük çaplı şirketlerden ve ABD hükümetine bağlı organizasyonlarda aylık 1.000 dolar talep edecek. Şirketlerin ana hesaplarına ek olarak oluşturulan yan hesaplar ve çalışanların doğrulanan hesaplarındansa ayda 50 dolar ödeme talep edilecek.

Ancak Twitter, bu konuda garip bir adım atarak Twitter’da en çok takip edilen 100 şirketten bu aylık ödemeyi almayacağını açıkladı. En çok takip edilen şirketlerse, YouTube, NASA, CNN ,ESPN ve BBC gibi aylık 1.000 doları ödemekten çekinmeyecek şirketler. Webtekno olarak biz ise SocialBlade’e göre bu sıralamada 23,987. sırada bulunuyoruz.

ABD dışındaki ülkelerdeki şirketlerin ödemesi gereken fiyat ise henüz bilinmiyor

Twitter yetkilileri bu 1.000 dolarlık ödemenin sadece ABD merkezli şirketler ve ABD’li hükümet kuruluşları için geçerli olduğunu belirtiyor. Ancak Türkiye ve AB ülkeleri başta olmak üzere diğer ülkelerdeki büyük şirketler ve hükümet kurumlarının mavi tik için kaç para ödeyeceği hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.

Medya kuruluşları ve Twitter kullanıcılarıysa bu ve benzer durumlarda bilgi almak için Twitter’ın basınla ilgili e-posta adresine mail gönderdiklerindeyse kaka emojisi aldıkları için bilgi alamadıklarını ifade ediyor. Hatırlarsanız Twitter CEO’su Musk geçen haftalarda tüm iletişim ekibini kovduğu için sistemi otomatik olarak kaka emojisi atacak şekilde düzenlediğini açıklamıştı.

Bir zamanlar ücretsiz olan mavi tikin paralı olması sıkça eleştirilse de şu anda yüzbinlerce kullanıcının Twitter Blue aboneliğine para verdiğini görebilirsiniz. Kim bilir, belki Musk gerçekten de Twitter Blue sayesinde şirketin boşalan kasasını doldurabilir.

Kaynak : https://variety.com/2023/digital/news/twitter-business-monthly-verified-status-fee-exempt-1235569966/
9
4
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
4
0
0
0