Twitter'ın Yeni API Abonelik Paketleri Duyuruldu! (Kalbi Olan Fiyatlara Bakmasın)

4
0
0
0
0
Twitter, bir süredir gündemde olan API paketleri ile ilgili son noktayı koydu. Geliştiriciler, bundan sonra farklı özelliklere sahip 3 paketten birini kullanabilecekler. En üst düzey paket için aylık 42 bin dolar seviyeleri konuşuluyor.

Dünyanın en popüler mikroblog platformu Twitter, bir süre önce API anahtarlarının kullanımı ile ilgili olarak gündeme gelmişti. O dönemlerde yapılan açıklamalarda, Twitter API programının ücretli hale getirileceği belirtilmişti. Şimdiyse beklenen oldu ve Twitter, yeni API programını resmen duyurdu. Peki geliştiricileri neler bekliyor?

Twitter'ın geliştiriciler için oluşturulan resmi hesabından yapılan açıklamalara baktığımızda, bundan sonra farklı özelliklere sahip farklı API katmanlarının bulunacağını görüyoruz. Bu katmanlar; "Ücretsiz", "Temel" ve "Kurumsal" isimleriyle karşımıza çıkacak ve farklı özellikler sunacak. Bu katmanlarda bazı kısıtlamalar olduğunu da belirtelim.

Twitter'ın API katmanları neler sunacak?

Twitter API

Twitter'ın yeni API katmanlarından Ücretsiz olanı, basit seviyede destek verecek. Bu pakete abone olan geliştiriciler, ayda 1.500 gönderinin yanı sıra Twitter ile oturum açtırabilme özelliğine sahip olacaklar. Twitter, Temel paketin ise öğrenciler ile hobi amacıyla yazılım işiyle uğraşan kişiler için olduğunu söylüyor. Ayda 100 dolar ödemeyi kabul eden geliştiricilerin sahip olacakları Temel API paketi, 50 bin gönderi yapabilecek. Geçmişte, Temel API paketine benzer özelliklere sahip olan aboneliklerde 500 bin ila 2 milyon aralığında gönderi oluşturulabiliyordu.

Kurumsal API paketi ile ilgili herhangi bir fiyat açıklaması yapılmadı. Twitter'ın açıklamalarında, daha fazla erişim ihtiyacı olan geliştiricilerin Twitter'a başvurmaları gerektiği ifade ediliyor. Ancak bu noktada bazı kafa karışıklıkları var. Bazı sosyal medya platformlarında yapılan paylaşımlarda, Kurumsal paket almak isteyen tüketicilerin ayda 42 bin dolar ödeme yapacakları iddia ediliyor. Eğer bu iddia gerçeği yansıtıyorsa, Twitter API'sini kullanan popüler üçüncü taraf hizmetlerin ücretli hale gelmesi kaçınılmaz olacaktır.

Eski paketler 30 gün içerisinde kaldırılacak!

Twitter

Twitter Dev hesabından yapılan paylaşımlarda, hali hazırda kullanılabilen Standard (v1.1), Essential (v2), Elevated (v2) ve Premium isimli API katmanlarının 30 gün içerisinde kaldırılacağı belirtildi. Twitter'ın geliştiricilere tavsiyesi, son güne kadar beklemeden güncel paketlere geçiş yapılması. 

Kaynak : https://twitter.com/TwitterDev/status/1641222782594990080
4
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
0
0
0
0