Twitter’ın Ofisindeki Pek Çok Eşya Satılığa Çıkarıldı: Elon Musk’ın Parası Bitmiş (!)

13
5
0
0
0
Twitter'ın San Francisco'daki merkez ofisinde bulunan pek çok eşya açık arttırma usulüyle satışa çıkarıldı. Uzmanlara göreyse bu açık arttırma Twitter'ın yeni bir yola girdiğini simgeliyor.

Geçtiğimiz aylarda Twitter’ı resmen satın alan Elon Musk’ın açıklamalarının ardından şirketin reklam verenlerinin birçoğu reklamları geri çekmişti. Hatta Elon Musk’ın tüm hafta boyunca reklam verenleri arayarak geri çekilmemeleri için ikna etmeye çalıştığı ancak başarısız olduğu ortaya çıkmıştı. Musk’ın Twitter’ın para kaybetmesi üzerine aldığı her karar şirketi daha da derin bir batağa saplarken Musk bile platformun iflas edebileceğini açıklamıştı.

Tüm bunların üzerine Elon Musk’ın yeni şirketi Twitter’ın San Francisco’daki ana ofisinde bulunan pek çok eşya açık arttırmayla satışa çıktı. Ürünlerin fiyatları ise Musk’a ancak cep harçlığı olacak cinsten.

25 dolara Twitter’ın mavi kuşunu alabilirsiniz

ABD’deki pek çok büyük çaplı şirketin açık arttırma işlemlerini yöneten Heritage Global Partners tarafından düzenlenen açık arttırmada Twitter’ın ofisinde bulunan ikonik Twitter logosu, @ sembolü şeklinde devasa bir çiçek saksısı, birkaç sandalye, otomatik espresso makinaları, dolaplar, fırınlar, dijital beyaz tahtalar, çalışma masaları ve daha pek çok ürün satışa çıktı. Toplamda 310 adet ürün satışa çıkarken her bir ürünün başlangıç fiyatı ise 25 dolar olarak belirtildi.

Ürünlerin listelenmesinin ardından bazı kullanıcılar sosyal medyada “Elon Musk’ın parası bitmiş” gibi espriler yapsa da Heritage Global Partners şirketinin sözcüsü, Forbes’a yaptığı açıklamada “Eğer bu ürünlerin gelirleriyle Twitter’ın kurtulacağını düşünenler varsa onlar tam bir morondur” dedi.

Peki bu ürünler neden satışa çıktı?

Özellikle ABD ve Avrupa’da şirketlerin büyük el değiştirmeler sonrasında yeni bir vizyona uyum sağladığını belirtmek için sembolik olarak şirkete ait olan bazı eşyalar satışa çıkarılır. Bu satışlar şirketlerin “Biz artık bildiğiniz şirket değiliz. Kabuğumuzdan sıyrılıp yepyeni bir yola giriyoruz” anlamına gelen satışlar şirketlere maddi olarak kazançtan çok ufak çaplı zarara neden oluyor.

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasından sonra yaptığı radikal değişikliklerle zaten yeni bir yola girdiğini açıkça belli etmişti. Bu açık arttırma da bu yeni yola girişin resmileşmesi anlamına geliyor.

17 Aralık tarihinde başlayacak açık arttırma 18 Aralık tarihinde son bulacak. Eğer siz de Twitter’ın ofisinden kendinize bir hatıra almak isterseniz burada bulunan bağlantıdaki açık arttırmaya katılabilirsiniz.

Kaynak : https://www.theguardian.com/technology/2022/dec/13/twitter-hq-office-auction-items
13
5
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
13
5
0
0
0