Twitter'ın Reklam Verenlerini Kaybeden Elon Musk, Markalara Yalvardı: Tüm Haftasını Onlara harcadı

59
11
5
4
2
Elon Musk’ın ses getiren Twitter satın alımı sonunda gerçekleşti ve ünlü milyarder, platformun başına geçip ‘icraatlarına’ başladı bile. Gelen bazı haberler ise büyük markaların Twitter'da reklamlarını durdurabileceğini gösteriyor.

Elon Musk, meşhur kucağında lavabo ile giriş sahnesiyle birlikte geçtiğimiz gün Twitter’ı resmen satın aldı. Artık dünyanın en büyük ‘kendini ifade etme platformu’ ona ait ve Twitter artık bir ‘patron şirketi’.

Şirketin başına geçtiğinde ilk işi Hindistanlı CEO Vijaya Gadde’yi kovmak olan Elon Musk’ın Twitter’ının yeni tehdidi ise reklamveren markaların platformdaki reklamlarını durdurması olacak gibi görünüyor. Örneğin Buick, Cadillaac ve Chevrolet gibi markaların ana şirketi General Motors, Twitter’a verdiği reklamları askıya aldığını duyurdu.

Peki reklamverenler neden tedirgin?

ABD’deki en büyük otomobil üreticisi Twitter’dan reklamlarını çekmeye başladı. Bu da devamında bir kartopu etkisiyle Twitter'ın reklam gelirlerinde düşüşe neden olabilecek reklam durdurmaların yaşanması ihtimalini güçlendirdi.  Ancak belirtmek lazım; bu sonsuza kadar sürecek bir durum değil, geçici. Markalar arasında böyle bir etki oluşup reklamlar durdurulsa bile yüksek çoğunluğu zaman geçtikçe geri dönecektir.

Neden geri dönecektir? Çünkü markaların şu andaki çekilme kararları, dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından birinin el değiştirmiş olması ve platformun mantalitesinin değişmiş olması. Zira bildiğiniz gibi Elon Musk, Twitter’da Trump’ın hesabını kısıtlayan CEO’yu bir an bile düşünmeden kovdu.

Bu gibi durumlar, platformun ne gibi reklam ve ödeme politikaları izleyeceğinin belirsiz olması, ayrıca platformda yaşanması olası birçok değişiklik, şu an için markalara göre büyük bir bilinmezlik. Bu da haliyle reklam gibi çok para harcanan faaliyetler için bir risk.

Ancak reklam gelirleri Twitter'ın toplam gelirinin neredeyse %90'ını oluşturuyor ve Elon Musk satın alım resmileşmeden hemen önce reklamverenlere yaptığı bir açıklama ile reklamların durması ihtimaline yönelik hazırlığını yapmıştı bile. Yani muhtemelen Twitter markaları memnun edecek ve güven verecek adımlar atmayı ihmal etmeyecek. 

Elon Musk, reklam verenlere geri dönmeleri için "yalvarıyor"

Bugün Reuters'ın hazırladığı habere göre Twitterr'ın yeni sahibi Elon Musk, bütün haftasını Twitter'dan çekilen ve çeklilmeyi düşünen reklam verenlerle geçirdi. Ortaya çıkan bilgilere ve reklanmverenlerin bazı açıklamalarına göre Musk, her bir reklam verenle saatlerce konuşarak markaların Twitter'a geri dönmesi için adeta "yalvardı". Bazı reklam verenlere ulaşan Reuters gazetecileri, neredeyse tüm reklamverenlerin Musk'la anlaşmaktan çok uzak olduğunu belirtti. Nike'nin alt markası olan Jordan'ın medya direktörü Allie Wassum, LinkedIn'den paylaştığı bir gönderide Musk hakkında şu kelimeleri kullandı, " Elon platformu nefret söylemlerinden arındıracak bir yönetici bulana kadar Twitter, markaların reklam vereceği ve vermesi gerekn bir platform kesinlikle olmayacaktır." diyerek platformun yeni "özgür" yaklaşımının markalara zarar verdiğini ve bu nedenle markaların Twitter'dan birer birer çekildiğini açıkladı.

59
11
5
4
2
Emoji İle Tepki Ver
59
11
5
4
2