Substack CEO’sundan Elon Musk’a Misilleme: “Twitter Durumu Sinir Bozucu Hale Gelmeye Başladı”

4
0
0
0
0
Twitter, e-posta bülteni platformu Substack’in bağlantılarını güvensiz olarak işaretlemeye başladı. Twitter'da substack.com URL'si içeren bir bağlantıya tıklarsanız, Twitter size "Twitter veya ortaklarımız tarafından potansiyel olarak istenmeyen posta veya güvensiz olarak tanımlanan bağlantıya erişmeye çalıştığınız" konusunda ayrı bir uyarı gösterecek.

Twitter ve Substack arasında son günlerde yaşanan gerginlik, her iki platformun da CEO'larının konuya dahil olmasıyla birlikte daha da büyüdü. Twitter sahibi Elon Musk, Substack'in yeni duyurduğu Twitter rakibi Notes özelliğinden rahatsız olduğunu belirterek, Substack linklerinin Twitter'da ‘güvenli değil’ olarak göstermeye başladı.

Substack CEO'su Chris Best ise Musk'ın bu iddialarını reddederek, durumu "çok sinir bozucu" olarak nitelendirdi. Peki Twitter ile Substack arasındaki rekabet nasıl başladı ve nereye gidiyor?

Twitter ile Substack arasındaki rekabetin kökeni

Substack, abonelik tabanlı bir blog platformu olarak 2017 yılında kuruldu. Platform, yazarlara kendi kitlesini oluşturup onlara ücretli veya ücretsiz içerik sunma imkanı veriyor. Substack'in en büyük avantajı ise yazarların reklam veya algoritma baskısı olmadan istedikleri gibi yazabilmeleri.

Twitter ise 2006 yılında kurulan ve kısa gönderiler paylaşmaya olanak tanıyan bir sosyal medya platformu. Twitter'ın en büyük avantajı ise yazarların anlık olarak düşüncelerini paylaşabilmeleri ve geniş bir kitleye ulaşabilmeleri.

Her iki platform da farklı amaçlara hizmet ediyor gibi görünse de aslında ortak bir noktaları var: Yazarlar. Hem Twitter hem de Substack, yazarları kendilerine çekmek için çeşitli özellikler sunuyor. Örneğin Twitter, geçtiğimiz yıl Spaces adında sesli sohbet odaları ve Revue adında bir bülten servisi başlattı.

Substack ise bu hafta Notes adında Twitter’a benzeyen bir özellik duyurdu. Notes ile yazarlar kısa formda içerik paylaşabilecek ve bunlardan beğeni ve yorum alabilecekler. Bu özelliklerin duyurulmasıyla birlikte Twitter ile Substack arasındaki olaylar da kızışmaya başladı.

Twitter ile Substack arasında ne olmuştu?

Substack'in Notes özelliğini duyurmasından kısa bir süre sonra Twitter'da ilginç bir şey oldu: Substack linkleri engellenmeye başladı. Twitter kullanıcıları Substack linklerine tıkladıklarında "Bu bağlantı güvenli olmayabilir" uyarısıyla karşılaştılar. Ayrıca Substack linkleri içeren tweetleri beğenmek veya retweetlemek de mümkün olmadı. Twitter'da "Substack" kelimesini aramak bile bu uyarıyı çıkartıyordu.

Twitter'ın bu hamlesinin arkasında ne yattığı tam olarak bilinmiyordu ama bazı spekülasyonlar vardı. Bunlardan biri, Twitter'ın Substack'in yeni özelliği Notes'u kendisine rakip gördüğü ve bunu engellemeye çalıştığı yönündeydi. Diğer bir spekülasyon ise Twitter'ın Substack'in veri güvenliği konusunda endişeli olduğu yönündeydi. Ancak iki taraftan da gelen açıklamalar ortalığı iyice kızıştırdı.

Twitter CEO’su Elon Musk ne dedi?

Twitter sahibi Elon Musk, Cumartesi günü paylaştığı bir tweetle durum hakkında sessizliğini bozdu. Substack linklerinin hiçbir zaman bloklanmadığını belirten Musk, Substack'in "Twitter klonlarını başlatmak için Twitter veritabanının büyük bir kısmını indirmeye çalıştığını" iddia etti. Bu çok büyük bir iddia ve ayrıca hiçbir kanıt olmadan ortaya atıldığını da belirtelim.

Musk burada, Substack bastırmalarının ardından Twitter Files’ı haberleştirmesi için kendi eliyle seçtiği Matt Taibi’nin de Twitter’dan ayrılmasına da gönderme yapıyor ve şöyle diyor: “Meğerse Matt bir Substack çalışanıymış (veya çalışanıydı).”

Substack CEO'su Chris Best ne dedi?

Substack CEO'su Chris Best, Elon'a Substack Notes üzerinden cevap verdi. Notes özelliği beta aşamasında olduğu için henüz kalıcı bir bağlantısı yok, ama kendisi gönderiyi The Verge’e iletmiş, biz de oradan aldık. Best, Substack'in yıllardır Twitter API'sini kullandığını ve hizmet şartlarına uyduklarını düşündüğünü söyledi; ima ettiği şey ise Twitter'ın şirkete herkesin rakipmiş gibi davranması.

Chris Best, son maddede Matt Taibi’nin hiçbir zaman bir Substack çalışanı olmadığını, sadece yazılarını sitede yayınladığını ve okuyucularının ona ödeme yaptığını belirtiyor. Best, Musk’ın yazarlarla bu şekilde uğraşmasına pek kızmış.

Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Kaynak : https://www.theverge.com/2023/4/7/23674936/twitter-marking-substack-links-unsafe
4
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
0
0
0
0