ABD'nin Discord'da Sızdırılan Savaş Planlarının Faili Tutuklandı: 21 Yaşındaki Bir Genç!

40
3
2
1
1
Daha önce Twitter'da paylaşılan ve Pentagon'un Elon Musk'tan "silmesini" istediği savaşa dair gizli belgelerin ilk olarak Minecraft'a ait bir Discord sunucusunda ortaya çıkmıştı. Belgeleri sızdıran kişinin tutuklandığı açıklandı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Ukrayna'nın Rusya'ya karşı planladığı saldırı öncesinde Ukrayna ordusunu güçlendirmek için hazırladığı gizli Amerikan ve NATO planlarını içeren belgelerin sosyal medyada yayınlandığını doğrulamıştı. Pentagon, belgelerin Twitter ve Telegram gibi platformlarda ortaya çıktığını ve bunun büyük bir güvenlik ihlali olduğunu söyledi.

Daha sonra ise bu denli önemli belgelerin, Twitter'da yayılmadan önce Minecraft oyununa ait bir Discord sunucusunda ortaya çıktığı öğrenildi. Belgeler daha sonra 4Chan, Telegram ve Twitter'da da yayılmaya başladı. ABD yetkilileri, sızıntıyı yapan kişiyi de tespit ederek tutukladı.

Gizli belgeleri sızdıran kişi 21 yaşında, Ulusal Muhafız üyesi!

jack teixeira

ABD Adalet Bakanlığı, belgeleri sızdıran kişinin 21 yaşındaki Jack Douglas Teixeira olduğunu açıkladı. Genç ismin ABD Hava Kuvvetleri Ulusal Muhafız üyesi olduğu paylaşıldı. Teixeira, Massachusetts'teki evinde tutuklandı. Konu hakkında henüz yeni bir açıklama gelmedi.

Neler yaşandı: Pentagon, gizli savaş planlarına yer veren paylaşımların Twitter’dan kaldırılmasını istemişti:

ukrayna savaşı

The New York Times tarafından aktarılan detaylara göre Biden hükûmeti yetkilileri, belgelerin sosyal medya platformlarından kaldırılması için harekete geçti. Bu taleplerin gündem olmasıyla Twitter’ın sahibi Elon Musk’tan da bir açıklama geldi.

“Aynen, internetten bir şeyleri kesinlikle silebilirsin(!)”

elon musk

Elon Musk, Pentagon’un taleplerine karşı alaycı bir dil kullanarak “Aynen aynen, internetten kesinlikle her şeyi silebilirsin. Hiçbir sorun olmuyor ve saklamaya çalıştığın şeye hiç dikkat çekmiyor.” ifadelerini kullandı.

Peki söz konusu belgelerde neler yer alıyordu? Pentagon, yalan söylemiş olabilir:

The New York Times, belgelerde Ukrayna’nın karşı saldırıya ne zaman başlayacağı ve nereden saldırı yapacağı gibi bilgilerin bulunmadığını öne sürdü. Fakat belgelerde Pentagon’un daha önce yalanladığı bir detay da yer alıyordu.

Pentagon, ABD üretimi roketatar sistemi HIMARS’ın Ukrayna tarafından kullanılmadığını açıklamıştı. Fakat belgelerde HIMARS’ın masraflarına dair detaylar yer alıyordu. Pentagon, konu hakkında henüz bir açıklamada yer almadı.

Bir diğer yanda ise belgelerin Ruslar tarafından düzenlenmiş olabileceği iddiası bulunuyor:

The New York Times'ın aktardığı bir diğer iddia ise ordu analistlerinden geliyor. Bazı analistler, belgelerin düzenlenmiş olabileceğini ifade ediyor. Buna gerekçe olarak ise Ukraynalı kayıpların çok daha yüksek gösterilirken Rus kayıpların sayısının çok daha az gösterilmesi sunuluyor.

Gazeteci Aric Toler, bu sızdırılan belgelerin birbirlerinden farklı olduğunu, üzerinde düzenleme yapıldığını belirtiyor

“Aynı sızıntının iki versiyonu var: Orijinali, savaş boyunca Ukrayna kayıplarının Rus kayıplarından daha düşük olduğunu tahmin ediyor ve görünüşe göre düzenlenmiş olan, Ukraynalıların önemli ölçüde daha yüksek kayıp sayısına sahip olduğunu gösteriyor.”

Yani Aric Toler, burada sızdırılan belgenin kasten sızdırıldığını ve belgeler üzerindeki sayıların kendi lehlerine düzenlendiğini belirtiyor.

Kaynak : https://www.theverge.com/2023/4/13/23682097/discord-leak-national-guard-classified-documents
40
3
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
40
3
2
1
1