Twitter’ın Telif Hakkı Sistemi Bozuldu: Siteye Film Yükleyenler Bile Var

82
6
4
4
3
Twitter’da var olan sorunlar henüz çözülmemişken şimdi de platformun telif hakkı sistemi çöktü. Telif ihlallerine karşı hiçbir yaptırım uygulamayan platformlarda kullanıcılar, filmleri tamamen yükleyip paylaşmaya başlandı.

Elon Musk’ın satın almasından sonra yönetimsel ve yapı olarak çok ciddi bir sınav veren Twitter’da işler, görünüşe göre pek de yolunda gitmiyor. Musk’ın pek çok ismi kovması, kovulmayanların bir kısmının görevlerinden ayrılması, gelen eleştiriler derken platform pek çok sorunla boğuşmaya başladı. 

Son olarak platformun otomatik telif takip/kaldırma sistemi devre dışı kalmış gözüküyor. Bir kullanıcı, Tha Fast and the Furious Tokyo Drift filminin tamamını platforma yükledi. Bunu da filmi iki dakikalık 50 parçaya bölüp tek bir liste haline getirerek başardı. 

Film platformdan kaldırılmadı

film yükleme

Film yüklendikten sonra da süreç oldukça enteresan bir şekilde ilerledi. Genellikle bu tür telif sorunu yaratan içeriklerde “bu medya oynatılamıyor” ifadesi kullanılır. Tweet ve hesap kalsa da medyaya erişemezsiniz. Bu defa ise Twitter’dan bir çalışan gönderileri kendi elleriyle kaldırdı ve hesabı da engelledi.

Sorun bu kadarla da kalmıyor, hatta daha da ilginç bir hale geliyor. Mobilde kullanıcılar kapatılmış olan hesaptaki gönderilere erişebiliyor ve filmi de izleyebiliyorlar. Gönderileri favorilemiş olanlar, gönderi kaldırılmış olsa bile gönderilere erişebiliyor.

Bu da temel olarak telif sisteminin hatalı olduğunu gösteriyor. Üstelik tek bir hesap kapatılmış olsa bile bu durumun nedeni, hesabın viral olması nedeniyle dikkat çekmiş olması. Dikkat çekmeyen hesaplar ya da yedek hesaplar, herhangi bir sorun olmadan paylaşımlarına devam edebilecek gibi duruyor. Özellikle az bilinen yapımlar paylaşıldığında neredeyse hiçbir yaptırım olmuyor. 

Bu durumun ufak tefek trollükler için kullanılabilmesini bir kenara bırakırsak, medya devleri platformu DMCA ihlalleri ve potansiyel yasal yaptırımlarla sıkıştırabilir. Özellikle Disney gibi devler, bu türden durumlar ortaya çıktığında çok ciddi hukuksal yaptırım süreçleri başlatabilir.

Kaynak : https://www.forbes.com/sites/paultassi/2022/11/20/twitters-broken-its-copyright-strike-system-users-are-uploading-full-movies/?sh=32338dae7d3a
82
6
4
4
3
Emoji İle Tepki Ver
82
6
4
4
3