• Anasayfa
  • Yaşam
  • Prof. Dr. Uğur Şahin: Türkiye, 3-4 Ay İçinde Normalleşecek

Prof. Dr. Uğur Şahin: Türkiye, Muhtemelen 3-4 Ay İçinde Normale Dönecek

66
16
10
2
2
Prof. Dr. Uğur Şahin: Türkiye, Muhtemelen 3-4 Ay İçinde Normale Dönecek
BioNTech aşısının geliştirilmesinde büyük rol oynayan Prof. Dr. Uğur Şahin, Türkiye’de hayatın ne zaman tamamen normale dönebileceğine dair tahminde bulundu. Pandeminin hepimize verdiği derslere dikkat çeken Şahin, söz konusu dönemin sonbahar aylarında yaşanabileceğini söyledi.

Aşılama sayesinde toplum bağışıklığı gittikçe güçlenen Türkiye’nin tam anlamıyla ne zaman normale döneceğine dair yeni bir tahmin geldi. BioNTech firmasının kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin, katıldığı törende pandemi hakkında umut verici açıklamalarda bulundu.

Sabancı Üniversitesi’nin mezuniyet törenine video konferans yöntemiyle katılan Uğur Şahin, aşılamanın şu ana kadar katettiğimiz yola olan katkısına değindi. Şahin, tamamen normalleşmenin ülkemizde gerçekleşebileceği tarih için sonbahar aylarını gösterdi.

Türkiye sonbaharda tamamen normale dönebilir

BioNTech firmasının kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci, Sabancı Üniversitesi’nin 2021 mezuniyet törenine çevrimiçi olarak katıldı. Konuşması sırasında Uğur Şahin, aşılama sürecinin gidişatıyla ilgili düşüncelerini dinleyicilerle paylaştı. Pandemiden ders çıkarılması ve bu derslerin bilimde yer etmesi gerektiğini belirten Şahin, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: 

"Normal hayatlarımıza döneceğimizden eminim. Aşılamanın pandemiyi kontrol altına alma konusunda yardımcı olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla herkesin aşılanması çok önemli. Bu, muhtemelen 3-4 ay içinde Türkiye'de de gerçekleşecek. Böylece hem enfeksiyonu kontrol altına alabileceğiz hem de hastaneye yatış oranlarını azaltabileceğiz ve normal hayatımıza devam edeceğiz. Pandeminin bize öğrettiklerinden ders çıkarmamız çok önemli, bunlardan biri de bilim ve iş birliğinin ne denli büyük bir fark yaratabileceği oldu. Dolayısıyla, geleceğe iyimser bir şekilde bakmalı ve bilime, eğitime, araştırmaya yatırım yaparak iş birliğine daima açık olmalıyız"

Kaynak : https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/prof-dr-ugur-sahin-turkiyede-normallesme-icin-tarih-verdi-1849693
66
16
10
2
2
Emoji İle Tepki Ver
66
16
10
2
2