Sırf Boşanıp Yeniden Evlenebilmek İçin Gidip Kilise Kurduran İngiltere Kralı VIII. Henry’nin İlginçliklerle Dolu Hayatı

8
1
0
0
0
Tudor Hanedanı üyelerinden İngiltere kralı VIII. Henry ismi, tarihe İngiliz Anglikan Kilisesini kurdurması ile geçmiştir. Ancak kendisinin bu kiliseyi kurdurma amacı dini bir reform yapmak değil, yalnızca ona erkek çocuğu vermeyen karısından boşanmak istemesidir. VIII. Henry kimdir, gelin oldukça ilginç detaylara sahip hayatına yakından bakalım.

Uzun yıllar İngiltere tahtının tartışılmaz varisleri olan ve tarihte önemli izler bırakan Tudor Hanedanı üyelerinden biri de VIII. Henry’dir. Kendisinin tarihte anılma şekli ise evlilikleri üzerinden olmuştur. Çünkü babası ya da çocukları gibi ülkeyi değiştiren hamleler yapmak yerine daha çok yatak odasına odaklanmış ve bol bol evlenmeyi de hiç ihmal etmemiştir.

Evlensin canım bize ne diyebilirsiniz ama VIII. Henry sırf ona bir erkek çocuk vermedi diye ilk karısından boşanmak ve yeniden, tekrar tekrar evlenmek için koca krallığı papa hakimiyetinden çıkararak bugün bile hala devam eden Anglikan Kilisesini kurdurmuştur. Detaylarını dinledikçe yahu ne evlilik aşkıymış arkadaş diyeceğiniz VIII. Henry kimdir gelin hayat hikayesine yakından bakalım.

VIII. Henry kimdir? Aslında kral olmaması gereken bir prens:

Henry, 28 Haziran 1491 tarihinde Londra’nın güneyinde yer alan Greenwich bölgesinde dünyaya geldi. Tudor Hanedanı mensubu babası VII. Henry ve annesi Yorklu Elizabeth’in altı çocuğundan hayatta kalan üçünün ikincisiydi. Henry’den büyük olan erkek kardeş Arthur, birinci prensti yani tahta onun geçmesi gerekiyor. Fakat beklenmedik bir ölüm tüm planları bozdu. 

İkinci prens Henry, VIII. Henry adıyla tahta çıkıyor:

viii henry

Tahtın varisi olan birinci prens Arthur, 1502 yılında beklenmedik bir şekilde ve bilinmeyen bir hastalık nedeniyle öldüğü zaman Henry birinci prens oldu. Babası kral VII. Henry, 21 Nisan 1509 tarihinde ölünce Henry hemen ertesi gün VIII. Henry adıyla İngiltere tahtına oturdu. İlk işi ise ölen abisinin karısı olan Aragonlu Catherine ile evlenmek oldu.

Madem boşanamıyorum yeni kilise kurayım:

viii henry

VIII. Henry ile Aragonlu Catherine evlendikten sonra hemen çocuk yapma çalışmalarına başladılar çünkü tahta bir varis gerekiyordu. Tam altı çocukları oldu ama bunlar arasından yalnızca bir tane kız çocuğu, tarihe Kanlı Mary olarak geçecek olan hayatta kaldı. 

Kralın zaten Anne Boleyn isimli bir metresi vardı ve ona aşıktı. Aragonlu Catherine’nin bir türlü erkek çocuk doğurmamasını bahane göstererek boşanmaya karar verdi. Fakat Katoliklerde boşanma olayı öyle kolay değildir. Bir de Aragonlu Catherine’nin yeğeni olan İspanya imparatoru bu işe karşı çıkınca VIII. Henry aylar boyunca boşanmak için uğraşmak zorunda kaldı.

Yahu ben koca kralım illa bir çözüm vardır diye düşünmüş olan VIII. Henry, bütün ülkeyi Roma Katolik Kilisesinden ayırdı ve bir reform yaparak İngilizlere özgü olan Anglikanizmi temsil eden Anglikan Kilisesini kurdurdu. Kralın emrine amade olan bu kilise elbette ilk iş boşanmayı onayladı ve VIII. Henry, Anne Boleyn ile evlendi.

Bu sefer de evliliğinin büyülü olmasından şüphelendi:

viii henry

1535 yılında Anne Boleyn’in hamile olduğu öğrenildi ve kral yeni bir varis geliyor diye büyük şölenler düzenledi. Kendisi de bu şölene katılan kral, attan düştü ve ölene kadar acısını çektiği bir bacak yarası aldı. Bunun üstüne Anne Boleyn de çocuğunu düşürünce VIII. Henry iyice emin oldu ki bu evliliğe bir kara büyü etkisi altında karar vermişti.

Git adam gibi boşan değil mi, yok; 1535 yılında Anne Boleyn, aralarında kardeşinin de olduğu beş kişiyle zina yapmaktan, ensest ilişkiye girmekten ve ne alakaysa vatan hainliğinden yargılanarak suçlu bulundu. 19 Mayıs 1536 günü Anne Boleyn, kardeşi ve dört kişi daha idam edildi. Anne Boleyn’den geriye ise daha sonra uzun yıllar İngiltere tahtında kraliçe I. Elizabeth adıyla oturacak küçük kız çocuğu kaldı.

VIII. Henry evliliklerine tam gaz devam ediyor:

viii henry

Anne Boleyn’in daha kırkı çıkmadan ölümünden on gün sonra VIII. Henry, Jane Seymour isimli soylu bir kadınla evlendi. Jane Seymour kısa süre sonra hamile kaldı ve daha sonra tahta VI. Edward adıyla geçecek prensi doğurdu. Maalesef doğum sırasında mikrop kaptığı için birkaç gün içinde hayatını kaybetti.

VIII. Henry bir şekilde dayandı ve birkaç yıl bekar kaldı. 1540 yılında ise Cleves’li Anne ile evlendi. Fakat kral ondan pek memnun kalmayarak altı ay sonra boşandı ve onu kız kardeşi ilan etti. Aynı yıl VIII. Henry, kendisinden otuz yaş küçük olan Anne Boleyn’in kuzeni Catherine Howard ile evlendi. 

Maalesef Catherine’nin de kaderi kuzeni gibi oldu. Evlendikten iki yıl sonra VIII. Henry, Catherine’i iki kişiyle zina yapmakla suçladı ve yargılanmasına bile izin vermeden idam etti. Çok geçmeden bir yıl sonra Catherine Parr ile evlenen VIII. Henry, neyse ki altıncı evliliğindeki eşini de öldüremeden kendi öldü. 

VIII. Henry’nin İngiltere’ye etkisi:

kanlı mary

1547 yılının 28 Ocak günü 55 yaşında ölen kral VIII. Henry’nin yerine henüz 9 yaşındaki oğlu VI. Edward geçti. Fakat o da maalesef beş yıl sonra hayatını kaybetti ve yerine I. Mary geçti. Daha önce buradaki yazımızda hayatını tüm detaylarıyla anlattığımız I. Mary, tarihe Kanlı Mary olarak geçti.

Zaten VIII. Henry’nin İngiltere tarihine en büyük etkisi Mary ile olmuştur. Anne Boleyn’in kızı olan Mary, annesinin zina suçlaması yüzünden öldürümesi nedeniyle büyük bir travma geçirmişti ve kelimenin tam anlamıyla babasından nefret ediyordu. Onun yaptığı Anglikan reform hareketlerine de bu yüzden karşıydı.

Babasının izini İngiltere topraklarından silmek için Mary büyük bir katliama başladı. Ülkeyi yeniden Katolik mezhebine döndürmek için Protestanları sistematik bir şekilde öldürdü. Yani kral VIII. Henry’nin dünya ve İngiltere tarihine bıraktığı en büyük iz, çocukluğunu mahvettiği için deliren bir kraliçe oldu.

Sırf karısından boşanıp yeniden evlenmek için yeni bir kilise kurduran İngiltere kralı VIII. Henry kimdir sorusunu yanıtlayarak ilginç hayat hikayesinin detaylarından bahsettik. Sonrasında yüzlerce yıl süren mezhep savaşlarının düşününce yani Henry değdi mi gerçekten?

Kaynak : https://www.history.com/topics/british-history/henry-viii
8
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
1
0
0
0