Yeni Nesil Kablosuz Ağ Teknolojisi Wi-Fi 6 Duyuruldu: İşte Özellikleri

70
11
8
3
2
Wi-Fi Certified 6 sertifikası resmen duyuruldu. IEEE 802.11ax standardının daha kullanıcı dostu olan sürümü Wi-Fi 6, temel olarak her anlamda daha gelişmiş bağlantı hizmeti sağlayacak. Duyuru ile birlikte yeni teknoloji ile kullanıma sunulacak olan özellikler de açıklandı.

Dünya hızla değişiyor ve kablolu/kablosuz bağlantılar da gittikçe hızlanıyor. Bugün bir sayfaya 5MB boyutunda resmi birkaç saniyede yükleyebiliyorsunuz. Bundan 10 yıl önce benzer boyutta bir MP3 dosyası ancak 10 dakikada iniyordu. 
Bağlantılar hızlandıkça kablosuz bağlantı da ona uyum sağlayacak şekilde gelişme gösteriyor. Günümüzde başta akıllı telefonlar olmak üzere internete bağlanan pek çok cihaz var. Buzdolabından tweet atılabilen bir dönemde yaşıyoruz. Daha da önemlisi Endüstri 4.0 geliyor. Bu da daha fazla bağlantılı cihaz, daha fazla bağlantıya ihtiyaç demek. 
Bu noktada Wi-Fi Alliance’ın dün itibariyle resmi olarak kullanıma sunduğu Wi-Fi Certified 6 adlı protokolü devreye giriyor. Günümüzde kullandığımız bağlantılardan daha güçlü ve özelleşmiş olan bu sistem, aslında IEEE 802.11ax standardının insanlar tarafından daha kolay anlaşılabilecek adı. Daha iyi performans ve daha az enerji tüketimi sağlayan bu sistemin resmileşmesi ile birlikte faydaları da belli oldu. 

Wi-Fi 6’nın temel özellikler geliştirmeleri

wi-fi certified 6

Wi-Fi 6 ile birlikte teknik olarak sahip olduğumuz her şeyin ‘daha fazla’ versiyonuna kavuşmuş olacağız. Hızlı bir bağlantınız mı var? Daha hızlısı gelecek. Kapsama alanınız daha da artacak. Yeni sistemin dört anahtar özellik artışı var:

  • Daha yüksek veri oranları
  • Daha yüksek kapasite
  • Daha fazla cihazla bağlantıda daha iyi performans
  • Daha iyi güç tasarrufu

Wi-Fi Certified 6 ile birlikte çok yüksek çözünürlüğe sahip filmlerin yayınlanması ve iş ortamlarında çalışmaların hızlanması mümkün olurken otomasyon gibi teknolojiler daha kolay kullanılabilecek.

Şu ana kadarki en gelişmiş kablosuz bağlantı

wi-fi 6

Kablosuz bağlantı, özellikle büyük şehirlerin en büyük ihtiyaçlarından bir tanesi. Nüfusu sürekli olarak artan kentler, sakinlerine daha fazla kablosuz ağ sunmak durumunda kalıyorlar. Bu noktada imdada Wi-Fi 6 yetişiyor.

Wi-Fi 6 Özellikleri

  • Dikgen Frekans Bölmeli Çoklu Erişim (OFDMA: Orthagonal Frequency Division Multiple Access) adlı teknoloji sayesinde ağ efektifliği artarken hem veri alımında hem de veri göndermede daha az gecikme yaşanmasını sağlamak,
  • Çoklu kullanıcı çoklu giriş, çoklu çıkış (MU MIMO) sayesinde birim zamanda daha fazla veri aktarılmasını, erişim noktalarının birden fazla cihazla bağ kurabilmesini sağlamak,
  • 160 MHz kanal kullanım kapasitesiyle bant genişliğini arttırmak ve daha düşük gecikmeyle daha iyi performans sunmak,
  • TWT (Target Wake Time/Hedef Uyanma Zamanı) teknolojisi ile ağ verimliliğini ve batarya ömrünü arttırmak, 
  • 1024-QAM (1024 Karesel Genlik Modülasyonu) modu ile aynı aralığa daha çok veri depolayabilmek,
  • Ağ kapasitesini arttıracak şekilde transit yayılım teknolojisi ile daha gelişmiş bağlantı sağlamak.

Wi-Fi Certified 6 cihazların artık hayatımıza girmeye başlaması bekleniyor. Önümüzdeki dönemde ilk Wi-Fi 6 sertifikalı ürünleri raflarda göreceğiz. 

Kaynak : https://www.wi-fi.org/discover-wi-fi/wi-fi-certified-6
70
11
8
3
2
Emoji İle Tepki Ver
70
11
8
3
2