Yapay Zekalar İçin 'İnsansı Gözler' Geliştirildi: Peki Bizim Gibi Görebilecekler mi?

13
5
1
1
1
Bilim insnaları, yapay zeka için insan gözü ile benzer özelliklere sahip, retinayı taklit eden bir araç geliştirdi. Bu araç sayesinde yapay zeka da çevresini görsel anlamda insanlar gibi anlayabilecek.

Geçmişte yapılan çalışmalarda gözün saniyelik veri aktarımının 10 milyon bit olduğu ortaya çıkmıştı. Bu türden bir bilgiyi anlık olarak elde edip işleyebilmek, otonom araçlar geliştirmek için yapılan çalışmalarda da büyük atılımların kapısını açma potansiyeline -en azından teoride- sahipti.

Central Florida Üniversitesi (UCF) tarafından geliştirilen bir araç sayesinde gelecekte bu teoriyi test etmek mümkün olabilecek. Yeni cihaz, yapay zeka için insan gözündeki retinanın işlevlerini gerçekleştirmesi için üretildi. 

Yapay zeka da bizi görebilecek (mi?)

yapay zeka göz

Araştırmanın sonucunda yapay zeka için göz benzeri bir yapı oluşturulması önemli bir adım atmayı sağlayacak. Bu göz yapısı sayesinde yapay zeka bir şeyleri gördüğü anda bizim gibi algılayabilecek, hatta baktığı şeyin gerçek mi yoksa fotoğraf, reklam panosu gibi bir görsel mi olduğunu da ayırabilecek. Bu teknoloji robotlara ve otonom araçlara uygulanabilecek. 

ACS Nano adlı dergide yayımlanan makalede yer alan araştırmada, yapay zeka gözünün daha geniş bir aralıkta görebildiği de ifade edildi. Bu yapı görebildiğimiz ışık aralığının dışında morötesi ve kızılötesi spektrumda da görebiliyor. 

Üç farklı işlem eş zamanlı gerçekleşiyor

yapay zeka

Bu yeni teknolojinin bir diğer öne çıkan yanı da üç farklı işlemi eş zamanlı olarak gerçekleştirmesi. Bu da şimdilik yeni yöntemi eşsiz kılıyor. Normal şartlar altında yapay zeka veri işleme, belleğine kaydetme ve algılama işlemlerini ayrı ayrı yaparken, yapay zeka gözü bu üç işlemi eş zamanlı yapıyor. 

Araştırmacılara göre yeni teknloji var olanlardan çok daha hızlı ve sadece 2,5 santimetrelik bir çipe sığdırılabiliyor. Sizce bu teknoloji gelecekte hangi alanlarda kullanılacak? 

Kaynak : https://scitechdaily.com/new-technology-gives-ai-human-like-eyes/
13
5
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
13
5
1
1
1