Google 'İnsansız Hükümet' Kurabilecek Yapay Zeka Geliştirmeye Başladı: İşte Alınan İlk Sonuçlar

14
10
2
1
0
Google'ın DeepMind ekibi, herkese uygun politikalar üretebilen bir yapay zeka geliştirdi. Yapay zekâ başarılı sonuç verse de DeepMind'a göre demokrasiye uymuyor, siyaset bilimcilere göre ise demokrasiye uyuyordu.

Yapay zekânın ülkelerin hükûmetlerinin yerine geçmesi tartışması uzun zamandır dünyada sürüyor. Yapay zekânın insanlara ne kadar ‘eşit’ davranacağı ve ne kadar ‘etik’ olacağı konusu büyük bir tartışma alanıyken geçtiğimiz günlerde Google’ın yapay zekâ girişimi DeepMind’dan özel bir haber geldi.

Google’ın DeepMind ekibi, çevrimiçi bir oyunda kamu fonlarını dağıtmak için 'herkese uyan' bir politika bulmak için bir yapay zekâ sistemi eğitmeyi başardılar. Yapay zekânın eğitiminde 4 kişi oynanan çevrimiçi bir oyundaki 4000 gerçek insan ve bilgisayar simülasyonu kullanıldı.

Yapay zekâ, iki kabul edilen politikaya da uymayan, ortak bir politika geliştirdi:

yapay zeka

Söz konusu oyunda oyuncular, farklı miktarlarda para ile oyuna başlıyorlar ve bir kamu fonu havuzunun büyümesine yardımcı olmak için ne kadar katkıda bulunacaklarına karar veriyorlar. En sonunda yaptıkları katkı karşılığında bir pay geri alırlar. Oyuncular, ayrıca kamu parasını dağıtmak için en sevdikleri politikalara da oy verdiler.

Bu oyunu eğitim için analiz eden yapay zekâ, en sonunda kendi politikasını belirledi. Yapay zekâ, kamu parasını her oyuncunun başlangıç parasının ne kadarı kadar katkıda bulunduğuna göre yeniden dağıttı. Bu sayede oyuncular arasındaki servet eşitsizliklerini azaltmaya çalıştı. Ayrıca, başlangıç fonlarının yarısı kadar katkıda bulunmayan ‘beleşçi’ oyunculara neredeyse hiçbir şey vermedi.

Kendi geliştirdikleri politikalarla birlikte yapay zekânın politikasını oylayan oyuncular, çoğunluk olarak yapay zekânın oluşturduğu politikayı seçti. Bu politika karşısındaki diğer seçenekler ise her bir kişinin ne kadar katkıda bulunduğuna bakılmaksızın fonları eşit olarak dağıtan ‘eşitlikçi’ ve her bir kişinin katkısının oluşturduğu orana göre fon dağıtan ‘özgürlükçü’ yaklaşımlardı.

Yapay zekâ, başarılı politika oluştursa da demokrasiye tam olarak uymuyor:

yapay zeka

DeepMind ekibi, yapay zekânın kendini kanıtlamayı başarmasına rağmen demokrasiyi karşılayamadığını şu şekilde açıkladı:

Demokrasi sadece kazanmakla, en çok beğendiğiniz politikayı uygulamakla ilgili değildir - vatandaşların birbirleriyle karşılaşabilecekleri ve birbirleriyle eşit olarak tartışabilecekleri süreçler yaratmakla ilgilidir.

DeepMind ekibi, yapay zekânın azınlık grupların (diğer politikalara oy verenler) ihtiyaçlarının göz ardı ettiğini ifade ederken buna karşı bir görüş de geldi. Harvard Üniversitesi’nden Mathias Risse, bu durumun siyaset bilimciler arasında kabul edilebilir olduğunu paylaştı. Risse, modern demokrasilerde ekonomik elitlerin ‘çoğunluğu’ haklarından mahrum bırakması gibi sorunların olduğunu vurguladı.

Peki siz yapay zekânın insan hayatına en fazla etki edebileceği bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak : https://www.newscientist.com/article/2327107-deepminds-ai-develops-popular-policy-for-distributing-public-money/
14
10
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
14
10
2
1
0