50 Bölüm Dizinin 1 Saniyede İndirebildiği Bir İnternet Ağı Kuruldu

44
15
8
2
2
İrlanda merkezli telekomünikasyon şirketi BT Ireland, Dublin ile Londra arasına döşenen kablolarda özel bir yöntem kullanarak 400 Gbps internet hızına ulaşmayı başardı.

İrlanda'nın önde gelen telekomünikasyon şirketlerinden olan BT Ireland, ülke çapında hem yüksek yüksek hızlı internet sunuyor hem de Ar-Ge çalışmalarıyla geleceğin teknolojilerine yön vermek için çalışmalarını sürdürüyor. BT Ireland şimdi, benzeri az görülmüş bir sistemi test ettiğini ve başarılı sonuçlara ulaştığını açıkladı.

BT Ireland tarafından yapılan açıklamalara göre şirket, İrlanda'nın başkenti Dublin ile Londra arasına 1.454 kilometrelik kablolar döşeyerek bu kablolarda PCS adı verilen yeni bir teknik kullandı. Şirketin yaptığı testlerde internet hızının 400 Gbps'ye ulaştığı belirtildi.

fiber internet

Yapılan açıklamalarda bu testin dünyadaki en uzun menzilde yapıldığının ve testin başarılı olduğunun altı çizildi. Şirket, bu internet ağının ticari olarak kullanılabilmesi için bu yılın sonuna kadar çalışmalarını tamamlayacağını açıkladı. 

400 Gbps internet kullanımına değinecek olursak; bu hızda bir internet kullanıldığı takdirde 50 saatlik bir dizi sadece 1 saniyede indirilebilir veya 16 bin farklı video aynı anda indirebilir. 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan BT Ireland yöneticilerinden Katie Brown, internet kullanımının sürekli arttığı bir dünya düzeninin olduğunu bu bağlamda her gün fiber altyapı ihtiyacının arttığını açıkladı. Bu nedenle müşterilerine hem uygun fiyatlı hem de yüksek hızlı internet hizmeti için çalıştıklarını ve çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Brown, bu test ile elde ettikleri başarıdan dolayı kendileriyle gurur duyduğunu açıkladı.

  • Not: Dublin ile Londra arasında bir kara bağlantısı bulunmuyor. Bu yüzden kablolama işlemlerinin bir bölümü denizde yapılmış durumda. Bu da yapılan testin dikkat çekici yanlarından bir tanesi.
Kaynak : https://www.siliconrepublic.com/comms/bt-ethernet-pcs-london-dublin-400gbps
44
15
8
2
2
Emoji İle Tepki Ver
44
15
8
2
2