Amazon, Yeni Platformu "Bedrock"ı Tanıtarak Üretken Yapay Zekâ Yarışına Katıldı

6
6
1
1
0
Google ve Microsoft'un ardından Amazon da hızla büyüyen üretken yapay zekâ yarışına katıldı. Bedrock platformunu tanıtan şirket, müşterilerinin kendi yapay zekâ modellerini oluşturmasını sağlamayı amaçlıyor.

ChatGPT’den Midjourney’e, DALL-E’den Stable Diffusion’a kadar son zamanlarda çıkan üretken yapay zekâ modelleri, tüm dünyayı etkisi altına almıştı. Durum böyle olunca da Microsoft ve Google gibi sektördeki büyük şirketler bu konuda yarışa girmişti.

Şimdi ise bir diğer teknoloji devi Amazon’dan bu konuda bir hamle geldi. Şirket, ilk başta direkt olarak kullanıcı odaklı bir yapay zekâ modeli sunmak yerine farklı bir adım attı.

Amazon, Bedrock platformuyla müşterilerinin kendi yapay zekâ modellerini geliştirmesine olanak tanıyacak

Amazon’un bulut bilişim bölümü Amazon Web Services (AWS), bugün yaptığı duyuruda Bedrock isimli platformunu tanıttı. Şimdilik "sınırlı önizlemeye" açılan Bedrock’ın, AI21 Labs, Anthropic ve Stability AI gibi şirketlerin modelleri aracılığıyla müşterilere yapay zekâ aracı geliştirme imkânı tanımlayacağı belirtiliyor.

Yani şirket, Microsoft vb. şirketler gibi herkes için bir araç çıkarmak yerine, işletmelerin kendi ayrı modellerini geliştirebileceği bir platform kurdu. AWS, Anthropic’in Claude sohbet botu, Stability AI’ın görsel üretme hizmetleri ve AI21’in dil modeline erişim sağlayabilecek.

Tüm bunların yanı sıra platformda Amazon’un kendi dil modelleri “Titan” da yer alacak. Titan Text ve Titan Embeddings olarak adlandırılan bu iki modelden ilki komutlardan metin oluştururken, diğeri ise çeviri ve arama gibi görevler için kullanılabilecek olan metinlerin matematiksel temsillerini oluşturabiliyor. Bunun yanı sıra AWS, Stability AI’dan görüntü oluşturma aracı Stable Diffusion’a da erişim sunacak.

AWS CEO’su Adam Selipsky de açıklamasında, müşterilere seçenek sunmak istediklerini belirtti: “Tüm müşteriler ve tüm kullanım durumları için tek bir modelin olması pek mümkün değil. Seçenek ve esneklik sağlamak istiyoruz.

Tüm bunların yanı sıra Amazon, kodlama için geliştirdiği yapay zekâ aracı CodeWhisperer konusunda da önemli bir adım attı. Açıklamalara göre yapay zekâ aracı, tüm kullanıcılar için Amazon Web Services üzerinden ücretsiz hâle geldi.

Kaynak : https://www.wired.com/story/amazon-is-joining-the-generative-ai-race/
6
6
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
6
6
1
1
0