iPhone'lar Reklam Dolup Taşacak: İşte Apple'ın Kullanıcıları Çıldırtacak Planı

104
31
2
2
1
Apple’ın daha fazla gelir elde etmek için planladığı değişikliklerden bazıları belli oldu. Bloomberg’in haberine göre iPhone ve iPad’lere daha fazla reklam geliyor. Peki bu ne demek?

Gizlilik çabaları sebebiyle kendi cihaz ve işletim sistemleri içerisinde kullanıcıya olabildiğince az reklam gösteren Apple’ın bu standartları değişmek üzere. Bloomberg yazarı Mark Gurman’ın haberine göre şirket, gelirlerini artırmak için yeni dönemde, alışılmışın dışında birkaç yönteme başvuracak.

Apple’ın geçtiğimiz yıl kullanıma sunduğu Uygulama Takibi Şeffaflığı sayesinde kullanıcılar, hangi uygulamaların onları takip ettiği bilgisine anında ekrana gelen bir bildirim ile sahip oluyorlar, tercihlerine göre uygulamaları engelleyebiliyorlardı. Her ne kadar kullanıcı dostu olsa bu özellik, günümüz dijital dünyanın en büyük silahı olan hedefli reklamcılığa da bir nevi darbe vuruyordu. 

Uygulama İzleme Şeffaflığı, irili ufaklı pek çok şirketin zarar etmesine yol açtı: 

Uyulama İzleme Şeffaflığı

Listede dünyanın en büyük reklam tabanlı şirketleri Meta ve Google’ın uygulamaları da yok üstelik. Daha küçük çaptaki milyonlarca geliştirici Apple’ın kullanıcılardan takdir toplayan çabası sebebiyle ciddi zarara uğradı. Zararın boyutuna dair net bir rakam vermek zor, ancak Meta’nın ‘milyarlarca dolar’ şeklinde ifadeleri bulunuyor. 

Reklamlar iPad ve iPhone içerisindeki App Store, Apple TV+, Haberler, Hisseler ve hatta Haritalar gibi uygulamaları kapsayacak: 

iPhone XS Max @MacRumors/YouTube

Mark Gurman’a göre bu reklamlar, yer aldığı uygulamaya göre kullanıcının faydasını gözetecek şekilde planlanacak. Yani App Store’da uygulama ararken göreceğiniz reklam, internette son aradığınız bir ürüne ait değil, daha çok kullandığınız uygulama türlerine göre ‘öneri’ niteliğindeki reklamlar olacak.

App Store’da daha fazla reklam karşımıza çıkacak:

Arama bölümünde kelimesine verilen reklam örneği @Mark Gurman/Bloomberg

Mevcut durumda uygulama geliştiricileri App Store’da yapılacak ‘basketbol’ ya da ‘hesap makinesi’ gibi arama terimlerine reklam verip üst sıralarda gözükebiliyorlar. Ancak yeni dönemde bu reklamlar -yukarıdaki gibi değil- daha çok yerde karşımıza çıkacak. Söz konusu lokasyonlar için elimizde henüz net bir görüntü yok. Nitekim hem kapalı hem de açık beta süreçlerinde daha detaylı görsel ve bilgilere ulaşabileceğiz.  

Şimdilik bilgiler App Store’daki reklamların Today, yani Bugün sekmesinde ve üçüncü parti uygulama indirme sayfalarında da göstereceği yönünde.

Apple’ın iPhone ve iPad’lerde reklam gösterecek olmasına gelen eleştirilere hak vereceğiniz noktalar:

Steve Jobs iAd reklamcılık servisinin rafa kalktığını duyururken, 2010 @David Paul Morris

  • Steve Jobs, 2011 yılında iCloud’un hiç reklam içermeyeceğini söylemişti, şu an yaşanan süreç tam tersine işaret ediyor. 
  • Reklam gösterilecek çoğu uygulama doğrudan Apple’a ait. Yani onlarca bin TL para verip yerleşik uygulamalarda reklam görmeye devam etme çelişkisi var.
  • Reklamlar için Apple, kullandığınız diğer uygulamalardan ve Apple hesabınızdan gelen verileri kullanacak. Bunu başka bir geliştirici yapamıyor, ancak Apple yapıyorsa ciddi bir tekelleşme durumu söz konusu. 
  • Ayarlardan reklam kişiselleştirme özelliği kapatılsa bile operatör, cihaz tipi ve son okuduklarınız gibi temel veriler toplanmaya devam ediyor. 

Son olarak Apple’ın yıllık reklam gelirinin 4 milyar doları bulduğunu ve yöneticilerin bu geliri yeni dönemde çift haneli sayılara çıkarmak istediklerini belirtelim. Sayılar üzerinden konuşacak olursak bu yükseliş, en az 2,5 kat daha fazla para; yani en az 2,5 kat daha fazla/etkili/yüksek gelirli reklam anlamına geliyor. 

Düşüncelerinizi yorumlar bölümünde bizimle ve diğer okurlarla paylaşmayı unutmayın…
 

Kaynak : https://www.bloomberg.com/news/newsletters/2022-08-14/apple-aapl-set-to-expand-advertising-bringing-ads-to-maps-tv-and-books-apps-l6tdqqmg
104
31
2
2
1
Emoji İle Tepki Ver
104
31
2
2
1