Rusya'nın Ele Geçirdiği Avrupa'nın En Büyük Nükleer Santrali Hakkında Korkutan Açıklama: "Felaket Riski Var"

29
5
4
4
3
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (IAEA) Başkanı Rafael Grossi, Rusya-Ukrayna savaşında Rusya tarafından ele geçirilen Zaporjiya Nükleer Santrali ile ilgili korkutucu açıklamalarda bulundu. Grossi, Avrupa'nın en büyük santralinin felaket riski taşıdığını aktardı.

Geçtiğimiz aylarda başlayan ve tüm dünyanın gündemine oturan Rusya-Ukrayna gerilimi devam ediyor. Birçok insanın hayatını kaybetmesine yol açan savaş, Avrupa’nın en büyük nükleer tesisi olarak nitelendirilen Zaporjiya Nükleer Santrali’ne de sıçramıştı. Savaşın ilk zamanlarında santrale saldırılar düzenleyen Rusya, geçtiğimiz aylarda tesisi ele geçirmeyi başarmıştı.

Şimdi ise dev santral ile ilgili yetkililerden korkutucu açıklamalar geldi. BBC’nin haberine göre Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA), Rusya’nın kontrolünde olan Zaporjiya Nükleer Santrali konusunda endişe duyduklarını belirtti.

“Felaket riski var”

Birleşmiş Milletler bünyesinde faaliyet gösteren Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun Başkanı Rafael Grossi, nükleer santralin zarar gördüğünü; bu nedenle de incelenmeye ve onarılmaya ihtiyacı olduğunu belirtti. Herhangi bir nükleer santralde olmaması gereken şeylerin yaşandığını belirten başkan, çatışmalara yakın bölgede yer alan tesisin felaket riski taşıdığını aktardı.

Bunların yanı sıra Grossi, Ukraynalı personellerin baskı veya tehdit altında kalmadan görevlerini yerine getirmesi gerektiğine vurgu yaptı. Savaş sürerken bir şey yapılmamasının akılalmaz olduğunu belirten 61 yaşındaki başkan, olası bir kazanın suçu atabileceğimiz bir doğal afet olmayacağının da altını çizdi.

Kaynak : https://t24.com.tr/haber/uluslararasi-atom-enerjisi-kurumu-baskani-avrupa-nin-en-buyuk-nukleer-tesisinde-felaket-riski-var,1051123
29
5
4
4
3
Emoji İle Tepki Ver
29
5
4
4
3