Pandalar Sadece Çin'de Yaşamamış... Bildiğimizden Çok Farklı Görünen Bir 'Avrupalı Panda' Türü Keşfedildi!

6
3
0
0
0
Bulgaristan'da bulunan bir fosil diş, bir zamanlar Çin'de bulunan türden farklı, Avrupa'ya has bir panda türü olduğunu gösterdi. Türün atası, Çinli pandaların atasıyla aynı dahi olmayabilir.

İkonik siyah beyaz postu ve sevimlilikleriyle tüm dünyanın hayran olduğu dev pandalar, günümüzde Çin toprakları üzerine yaşamlarını sürdürüyor. Bu türün çok uzun yıllardır Çin topraklarında var olduğu ve bu topraklara özel olduğu bilinirken, bilim dünyasından şaşırtan bir haber geldi.

Bulgaristan’ın kuzey batısında bulunan fosil panda dişleri, dev pandaların bir zamanlar Avrupa topraklarında da var olduğunu ortaya koydu. Çin’de yaşayan panda türünün akrabası olduğu düşünülen bu yeni türün, Çin’dekilerin aksine bambu gibi sert bitkiler değil, daha yumuşak bitkilerle beslendiği açıklandı.

Karşınızda Avrupalı dev panda:

avrupa panda

Journal of Vertebrate Paleontology’de yayımlanan araştırmaya göre Avrupa’ya has dev panda türü, Çinli pandalarla aynı atadan gelmiyordu. Fakat her iki türün de birbirine yakın iki atadan geldiği belirtildi. Avrupa pandalarının atasının, Avrupa’nın doğusunda yaklaşık 6 milyon yıl önce yaşıyor olabileceği paylaşıldı. Türün boyutları hakkında da detaylar paylaşan araştırmacılar, Avrupalı dev pandaların günümüz pandalarıyla hemen hemen aynı boyutta, hatta biraz daha küçük olabileceğini açıkladı.

panda

  • Bu da günümüz pandası..

Tüm bunların yanı sıra fosil diş, pandaların milyonlarca yıl önce etçil canlılar olduğu varsayımına da kanıt oldu. Keşfedilen türün yumuşak otlardan beslendiği bilinirken, türün atalarının diş yapısı nedeniyle etçil olduğu kesinleşti. Pandaların otçulluğa evrimininse diğer etçillerle olan beslenme rekabeti nedeniyle otlara yönelmesi olarak belirtildi.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/europe-once-had-its-own-giant-panda-and-it-didn-t-eat-bamboo
6
3
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
3
0
0
0