Merak Edilen O Meşhur Soruyu Cevapladık: Ayakta Su İçmek Gerçekten de Suyun Direkt Bağırsağa Gitmesine mi Neden Oluyor?

6
1
0
0
0
Belki birçok kez ayakta su içmenin zararlı olduğunu duymuşsunuzdur. Sebebi ise suyun direkt mideye değil, bağırsağa gitmesi.

Aslında bu düşünce, geleneksel düşüncelerin ötesine geçmiyor. Çünkü bilim bizi bu konuda aydınlattı!

Ufak tefek nüansları olsa da ayakta su içmekle oturarak su içmenin pek bir farkı olmadığını söylesek? Gelin anlatalım.

Ayakta su içmenin zararları konusunda herkes bir görüş ortaya atıyor.

ayakta su içmek

İnsanlar, ayakta su içmenin sindirim sistemini etkilediğini ve sağlığa zararlı olabileceğini iddia ederken; modern tıp uzmanları bunun doğru olmadığını savunuyor.

Özellikle geleneksel tıp, ayakta su içmenin sindirim sistemini etkilediği görüşünde. Bu görüşe göre, ayakta içilen suyun sindirim sürecine zarar veriyor ve vücuttaki sıvı dengesini bozuyor.

Ancak bu konuyla ilgili herhangi bir kanıt bulunamadı.

Dr. Abby Phillips gibi birçok uzman, su, vücuda ne şekilde alınırsa alınsın sindirim sistemine etkisinin önemsiz olduğunu savunuyor. Phillips, suyun hızla emildiğini ve vücutta dağıtıldığını belirtirken; suyun, otururken veya ayakta içilmesinin sindirim sistemine herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığını da belirtiyor.

Suyun, bizler için ne kadar önemli olduğunu söylememize gerek bile yok. Vücut fonksiyonlarının düzenli çalışması ve sağlıklı kalabilmesi için günlük olarak yeterli miktarda su almamız oldukça önemli.

Yani suyu içme şeklimizin ötesinde vücudumuzdaki su dengesini korumak daha önemli.

Su, sindirim sistemi boyunca akışkan bir şekilde ilerlerken mide asitleriyle karışır. Genelde bahsedilen "Waldeyer'in Mide Caddesi" gibi bir olgu sanılanın aksine gerçekte yok. Tıp biliminde "Waldeyer'in Bağı" olarak tanımlanan bir yapı var fakat bu bağ, suyun akışıyla ilgili değil.

Kısacası ayakta veya oturarak, iki durumda da suyun sindirim sistemine zararlı olduğuna dair bilimsel bir kanıt yok. Duruş pozisyonunuzla su içmeniz arasında keşfedilmiş hiçbir bağlantı bulunmuyor.

Gönül rahatlığıyla suyunuzu dilediğiniz gibi içebilirsiniz, yatarak içmemek kaydıyla!

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

6
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
1
0
0
0