Bakan Açıkladı: Rusça, Turizm Meslek Liselerinde Zorunlu Dil Oldu

44
11
7
1
1
Turizm Bakanlığı, son dönemde Rusya’ya yönelik pek çok çalışma yürütüyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Rusçanın turizm meslek liselerinde zorunlu yabancı dil kategorisine alındığını söyledi.

Türkiye’nin turizm hamleleri ve tanıtım atağı devam ediyor. Geçtiğimiz dönemde Almanya’da 16 sayfa haber yapılan ve Alman gazetecilerin “Tatil için Türkiye’ye Gidin” mesajı verdikleri içeriklerin ardından benzer bir kampanya da Rusya için yürütüldü.

Yine 16 sayfa Türkiye haberleri yapılırken, Rus turistler de Türkiye’ye tatile gelmeye davet edildi. Yayında ayrıca Türkiye’nin turizm cenneti olduğu vurgulandı.

Bugün başlayan MITT Moskova Uluslarası Turizm Fuarı 2019’da da dağıtılan yayında, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un görüşlerine de yer verildi.

Bakan Ersoy, iki ülkenin kuvvetli bir turizm bağı olduğunu belirterek, "Rus turistler ülkemiz için yalnızca nicelik değil nitelik açısından da çok önemli bir yere sahip. Türkiye’nin turizm açısından Rusya için çok özel ve nitelikli planları var. Gelir grubu yüksek Ruslar’ın Avrupa yerine, Türkiye’yi tercih etmeleri için gerekli alt yapıyı, imkanları ve onların isteklerine uygun turizmi sunmayı hedefliyor ve bu hedefe uygun çalışmaları süratle hayata geçiriyoruz. Artık tarifeli seferler ile Antalya, Bodrum, İzmir, Dalaman havalimanlarına business classlı servisler gerçekleştirilecek. Turizm meslek liselerimizde de 2019 itibariyle Rusça’yı zorunlu lisan kapsamına aldık. Bunlara benzer güçlü adımlar atmaya devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

Bu yılın Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı olduğuna da dikkat çeken Ersoy, Rusya’nın pek çok organizasyonun onur konuğu olacağını da belirtti.

Bakan, kaleme aldığı yazıda "Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı açılış etkinliğini, 8 Nisan 2019’da Bolşoy Tiyatrosu’nda gerçekleştireceğiz. Troya Operası’nın sahneleneceği bu özel günün ardından, Rusya’da Moskova ve St. Petersburg ağırlıklı olmak üzere, ülkelerimizin pek çok şehrinde etkinlikler düzenlenmeye devam edecek. Moskova Uluslararası Kitap Fuarı’na Türkiye, TÜYAP İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı’na ise Rusya’nın ‘Onur Konuğu Ülke’ olarak katılım sağlamaları planlanmış durumda. Dünyanın önde gelen film festivallerinden Moskova Uluslararası Film Festivali’nde ve St. Petersburg’da düzenlenecek Uluslararası Kültür Forumu’nda Türkiye’yi yine aynı statüde göreceğiz" dedi.

Bakan, Antalya Film Festivali’nde de onur konuğu ülkenin Rusya olacağını söyledi. Kültür ve Turizm Bakanı, "Moskova’da ayrıca ünlü Çaykovski Konservatuarında ‘Senfoni ile Saz Eserleri’ konserini düzenleyeceğiz. 2008’de olduğu gibi, Mehter Takımımız ile Rus Kızılordu Korosu’nun ortak bir konser vermesi hususunda da tarih ve mekan planlamalarımız sürüyor. Rusya Devlet Tarih Müzesi’nin ‘Göçebeler Sergisi’nin Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde düzenlenmesine yönelik çalışmalar da devam ediyor. Bu özel yılın kapanışını, İstanbul’da Pera Müzesi’nde Tretyakov Müzesi koleksiyonundan oluşan ‘19-20. Yüzyıl Rus Eserleri Sergisi’ ile yapacağız" açıklamasında bulundu.

Bakan Ersoy, her ilin öne çıkan özelliklerinin tanıtılacağını, özellikle Ege bölgesi ve Mersin’de turistik faaliyetlerin artacağını belirterek, 2023 hedefi olan 50 milyon turist 50 milyar dolar geliri revize ettiklerini, 70 milyon turist 70 milyar dolar gelire çevirdiklerini belirtti.

1985 yılından beri turizm sektöründe olduğunu belirten Bakan Ersoy, geçmişte keşke olsa dediği şeyler olduğunu söyleyerek, “Örneğin, Türkiye’nin çok güçlü bir gastronomi ülkesi olmasına rağmen bu farkındalığın yurtdışında yeterince yaratılamadığını düşünüyorum. Ülkemiz gastronomisinin uluslararası arenada ön plana çıkarılacağı tanıtım faaliyetlerine başladık. Kongre turizminde yeniden eski gücümüze kavuşacağımız dönemlere girmek üzereyiz. Son 4-5 yıldır sağlık konusunda da önemli yatırımlar yapıldı” ifadesini kullandı.

Rus Türk Toplumsal Forumu Genel Sekreteri Sergey Maskov da söz konusu yayında bir yazıyla yer aldı. Markov, Ruslar için Türkiye’nin turizm sembolü olduğunu belirtti.

Markov Rusların ülkemizde çok rahat hissettiğini belirtirken, bu durumun sebepleri olarak vizesiz seyahati, her şey dahil sistemi, coğrafi yakınlığı, uçuş sayısının fazla olmasını ve Ruble bozdurmanın mümkün olmasını gösterdi.

Ruslar’ın kültür turizmine verdiği öneme de değinen Markov, Ege’nin potansiyeline dikkat çekti. Markov, otellerde Rusça bilen personel sayısı ile Rusça yönlendirme ve çevirilerin artması halinde Türkiye’nin rekabette çok büyük avantaj elde edeceğini de belirtti.

Kaynak : https://www.haberturk.com/turizmde-rusyaya-ozel-strateji-2400556-ekonomi
44
11
7
1
1
Emoji İle Tepki Ver
44
11
7
1
1