Bitcoin Hackerları, Fidye İçin ABD'deki Bir Şehrin Bilgisayarlarına Saldırı Düzenledi

16
6
3
2
0
ABD'nin Maryland eyaletinde bulunan Baltimore şehrinin bilgisayarlarına bitcoin korsanları tarafından fidye için RobbinHood adlı kötü amaçlı bir yazılım ile saldırı düzenlendi. Şehir yetkilileri, saldırıdan dolayı halktan faturalar ve para cezalarını toplayamıyor.

ABD'nin Baltimore kenti, binlerce devlet bilgisayarını güçlü bir kötü amaçlı yazılımla ele geçiren isimsiz bilgisayar korsanları tarafından fidye için tutuluyor. Siber suçlular, bilgisayar sistemlerine erişim için 13 bitcoin (yaklaşık 630.000 TL) talep ediyorlar.

Şehrin belediye başkanı Bernard Young, ödeme yapmayı reddediyor. Bu durumda yetkililer; hizmet faturalarını, park cezalarını işleme koyamıyor veya diğer temel idari görevleri yerine getiremiyor. Ancak şehrin acil durum hizmetleri etkilenmiş değil.

Siber saldırı başlatıldığında bir aydan daha az bir süredir görevde bulunan Belediye Başkanı Young, kentin failleri bulmak ve bilgisayarların kontrolünü yeniden ele geçirmek için FBI ve diğer uzmanlarla birlikte çalıştığını söyledi.

Young, hackerların fidye notunda "Daha fazla konuşmayacağız, bildiğimiz tek şey PARA! Acele edin! Tik Tak, Tik Tak, Tik Tak..." yazdığını belirtti.

Saldırı iki hafta önce gerçekleşti, ancak şehir siber suçlulara ödeme yapmayı reddettiği için, belediye başkanı tüm hizmetlerin restore edilmesinin birkaç ay sürebileceği konusunda uyardı.

Hackerların şehrin bilgisayarlarını tehlikeye atmak için RobbinHood adında güçlü bir fidye yazılımı kullandığı, ABD hükümetinin bilgisayarlarına yapılan önceki saldırılarda da bunun bir çeşidinin kullanıldığı anlaşılıyor. Bu yılın başlarında Greenville ve Kuzey Carolina'ya da fidye yazılımı ile saldırı yapılmıştı.

Ödeme yapmayı reddeden şehrin sistemlerinin çoğuna hala erişilemese bile bazı sistemlerin eski haline getirilmesi sağlandı.

Kaynak : https://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news/bitcoin-ransomware-baltimore-city-ransom-parking-fines-a8925216.html
16
6
3
2
0
Emoji İle Tepki Ver
16
6
3
2
0