ChatGPT'nin Ücretli Versiyonu Geliyor: Erişim Sıkıntısı Olmayacak, Daha Hızlı Yanıtlar Verecek

12
4
2
1
1
OpenAI, popüler sohbet botu ChatGPT'nin ücretli bir versiyonunu test edeceğini duyurdu. Bekleme listesi açan şirket, ChatGPT Professional olarak adlandırılan versiyonda daha hızlı yanıtlar gibi birçok özelliğin yer alacağını ekledi. Bu hamle, ücretsiz versiyona aylık milyonlarca dolar harcayan şirketin ChatGPT'den gelir elde etme planının bir parçası olarak geldi.

OpenAI tarafından geliştirilen ve yakın zamanda herkes için ücretsiz olarak kullanıma açılan sohbet botu ChatGPT, yapabildikleriyle tüm dünyayı şoka uğratmıştı. Hatta internetin geleceği olarak nitelendirilmeye başlayan yapay zekânın bu kadar ilgi görmesinin ardından Microsoft’un şirkete 10 milyar dolar yatırım yapacağını gösteren iddialar bile ortaya atılmıştı.

ChatGPT gündemin başında yer almaya devam ederken bugün OpenAI’dan yeni bir hamle geldi. Yapay zekâ şirketi, ChatGPT’nin ücretli olacak bir premium versiyonunu deneyeceğini duyurdu. Bu versiyon, ‘ChatGPT Professional’ olarak adlandırıldı.

Ücretli ChatGPT, her zaman kullanıma açık olacak ve daha hızlı yanıt verecek

ChatGPT, her ne kadar tüm dünyada büyük ilgi görse de ücretsiz olması nedeniyle OpenAI’a için büyük bir yük. Tahminler, şirketin yazılım için günlük 100 bin dolar, aylık da 3 milyon dolar gibi devasa paralar harcadığını ortaya koyuyor. Teknoloji devi, bu nedenle de ChatGPT’den gelir elde etme yollarını arıyor ve bu kapsamda premium versiyonu deniyor.  

OpenAI, yapay zekânın yeni versiyonu için bir bekleme listesi açtığını duyurdu. Ücretli sürümün, bottan beklenen tüm avantajlara sahip olacağı ifade edildi. Buna göre ChatGPT Professional, ücretsiz versiyonun aksine ‘her zaman ulaşılabilir’ olacak. Bilindiği üzere yoğunluk olduğu zamanlarda sohbet botuna erişim sağlanmadığı durumlar olabiliyordu. Buna ek olarak premium sürüm, ücretsize kıyasla kısıtlama olmaksızın daha hızlı yanıtlar sunmanın yanı sıra günlük en az iki kat daha fazla yanıt verecek.

OpenAI, yaptığı açıklamada yeni sürümün ChatGPT’den gelir elde etme amacıyla çıkarıldığına vurgu yaptı ve şunları söyledi: “Hedefimiz, hizmeti iyileştirmeye ve sürdürmeye devam etmek ve para kazanma, hizmetin uzun vadeli uygulanabilir olmasını sağlamanın bir yolunu bulmaktır.”

İsteyen herkes, yalnızca seçili kişiler için çıkacak ücretli ChatGPT için başvurabiliyor

ChatGPT Professional’a isteyen herkes bu bağlantı üzerinden başvurabiliyor. Başvuru formunda kullanıcıların sohbet botunu kullanma nedenleri soruluyor. Ayrıca müşteriler, ne kadarlık bir ücret beklentilerinin olduğunu da kaydolurken belirtebiliyor. Şirket, ödeme sürecini ayarlamak için seçilen insanlara ulaşacağını da söylüyor.

Hatta birkaç kişiye fiyat bilgisi ulaşmaya başladı bile

Paylaşılan bir ekran görüntüsüne göre OpenAI, birkaç kişiye ChatGPT'nin profesyonel sürümü için teklif göndermeye başladı bile. Görsele göre ChatGPT'nin profesyonel planının aylık ücreti 42 dolar olacak.

Diğer yandan OpenAI’ın bunun bir deneme olduğunu vurguladığını da söyleyelim. Teknoloji devi, formun başında ücretli versiyonun değişikliğe tabi olan erken bir deneme programı olduğuna dikkat çekerken şimdilik genel olarak kullanıma sunulmayacağını da ekliyor.

12
4
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
12
4
2
1
1