• Anasayfa
  • Yaşam
  • Çin'deki Bir Metroda Yüz Tanıma ile Ödeme Sistemi Deneniyor

Çin'deki Bir Metroda Yüz Tanıma ile Ödeme Sistemi Deneniyor

23
7
5
3
0
Çin'in Shenzhen şehrinde metrolarda ödeme yöntemi olarak yüz tanıma sistemi denenmeye başlandı.

Metrolara binebilmek için yüzünüzü bir ödeme aracı olarak kullanmak, o kadar uzakta olmayabilir. South China Morning Post’ta çıkan bir habere göre Çin’in teknoloji başkenti Shenzhen’de yerel bir metro işletmecisi, 5G şebekesiyle desteklenen bir yüz tanıma özelliği test ediyor.

Testler, şu ana kadar tek bir istasyonla sınırlı. İstasyona giren insanlar, telefonlarını veya metro kartlarını okuttukları ekranda yüzlerini taratabiliyorlar. Ücretlerse kişiyle bağlantılı hesaplarından otomatik olarak düşülüyor. Elbette bu hizmetten yararlanmak için kişilerin yüz verilerini önceden kaydetmeleri ve bir banka hesabı tanımlamaları gerekiyor.

Yüz tanımalı ödeme sisteminin sunduğu birçok avantaj var. Örneğin kullanıcılar, metro kartlarını unutmaktan endişe etmek zorunda kalmayacaklar. Ancak bu sistemin bazı gizlilik sorunlarını ortaya çıkaracağı da kesin. Bilindiği üzere Çin; vatandaşların yüzlerini, yaşlarını, cinsiyetlerini ve bulundukları bölgede ne kadar süreyle kaldıklarını kaydeden kapsamlı gözetim kamera sistemlerine sahip.

Yüz tanıma teknolojisi için algoritmalar, Shenzhen Metro ve telefon üreticisi Huawei tarafından denetlenen bir laboratuvarda oluşturuldu. Shenzhen Metro, yüz tanımanın tüm istasyonlarına ve metro hatlarına ne zaman ulaşabileceği konusunda bir takvim açıklamadı.

Ödemeler için yüz tanıma özelliğini kullanmak yeni bir durum değil. 2017'den bu yana Çin'deki KFC mağazalarında yüz tanımalı ödeme sistemi kullanılabilir durumda. Ülkenin yaklaşık yarısının 2018'de mobil ödeme yöntemlerine başvurduğu biliniyor. Bu yüzden alternatif ödeme sistemleri için Çin, en uygun ülke konumunda.

Kaynak : https://www.theverge.com/2019/3/13/18263923/chinese-subway-facial-recognition-fares-pay-ai
23
7
5
3
0
Emoji İle Tepki Ver
23
7
5
3
0