Adeta Bir Yakıt Cimrisi Olan Citroen C-Elysee 2023’ün Dikkat Çeken Özellikleri ve Fiyat Listesi

8
2
1
1
0
C-Elysee 2023 fiyat listesi, özellikleri, donanım paketleri, opsiyon fiyatları, motor seçenekleri ve yakıt tüketim miktarlarını derledik. Özellikle yakıt tüketimini oldukça beğeneceğiniz C-Elysee 2023, tam bir aile otomobili.

Peugeot ve Citroen grubu otomobillerin, ne kadar yakıt cimrisi otomobiller olduğunu biliyoruz. Üstelik, ülkemizde yakıt fiyatlarının bu kadar yüksek olduğu bir dönemde böylesine ekonomik otomobiller çok daha önemli hale geldi. Çünkü yakıt fiyatlarının geçtiğimiz 1.5 yıl içinde ciddi artış görmesi, yüksek motor hacmine sahip otomobiller için adeta cehennem haline geldi. Kilometrede 70-80 kuruş yakan otomobillere “fazla yakıyor” dediğimiz dönemlerden, en az yakan otomobilin 1 lira 20 kuruş yaktığı döneme oldukça hızlı bir geçiş yaptık. İşte tam olarak böyle bir dönemde, düşük yakıt tüketimi ve performans isteyen kullanıcılar için favori bir otomobil var. Bu otomobil ise Citroen C-Elysee modeli. Bugün adeta bir yakıt cimrisi olan Citroen C-Elysee özellikleri, fiyat listesi, yakıt tüketimi ve daha birçok detayı ele alacağız.

Citroen C-Elysee, Türkiye’ye ilk olarak 2012 yılında giriş yaptı ve ülkemizdeki 11 yıllık serüveninde, hiçbir şekilde tasarım değişikliğine gitmedi. Elbette, otomobile ufak dokunuşlar yapıldı ama tam 11 yıl boyunca aynı kasa ile satışa sunuldu. Günümüzde ise yine aynı kasa ile satılmaya devam eden nadir otomobillerden bir tanesi. Bu süreçte otomobil ufak makyajlar gördü. Örneğin, yeni modellerinde gündüz ledleri eklendi, yeni jant seçenekleri eklendi ve halojen aydınlatmaların bazıları kendilerini led teknolojilerine bıraktı. Bunlarla birlikte Citroen C-Elysee, makyajlanarak günümüzdeki haline geldi. Dilerseniz lafı hiç uzatmadan, Citroen C-Elysee modelinin özelliklerini, fiyat listesini ve yakıt tüketimini ele alalım.

C-Elysee 2023 teknik özellikleri ve genel bakış:

Koltuk sayısı 5
Ağırlık (kg) 1165
Ölçüler (mm)

4416 uzunluk, 1748 genişlik, 1477 yükseklik

Bagaj hacmi (lt) 506
Motor hacmi (lt/cm3( 1.5 / 1498
Beygir (HP) 100
Tork (Nm) 250
0-100 km hızlanma süresi (sn) 10.1
Silindir sayısı:  4
Vites sayısı Manuel 6 ileri
Yakıt tipi Dizel

Citroen C-Elysee 2023 teknik özellikleri yukarıda gördüğünüz tablodan ibaret. Otomobilin asıl amacı, şehir içi ve şehir dışı yolculuklarınızda en az yakıt tüketimini ortaya çıkarmak diyebiliriz. Çünkü yakıt konusunda Peugeot ve Citroen'in BlueHDİ motorları, oldukça iyi iş çıkarıyor. Bununla birlikte, eski nesil HDİ motorlar da, tıpkı BlueHDI gibi çok iyi yakıt performansı ortaya çıkarabiliyor. 

C-Elysee 2023 fiyat listesi:

MODEL DONANIM / YAKIT VE ŞANZIMAN / PAKET FİYAT
1.5 Blue HDİ Feel Bold / Dizel ve 6 ileri Manuel / Dolu 605.000 TL

Şu anda Feel donanımın sıfır fiyat listesi bulunmuyor. Yukarıdaki fiyat listesi ise, Mart 2023 tarihine ait. Ülkemizde otomobil fiyatları sabit olmadığı için, gün geçtikçe bu fiyatlarda düşüş veya artış yaşanabilir. Fiyatı değerlendirmek gerekirse, teknoloji konusunda günümüze fazlasıyla uzak bir otomobil için bu fiyat tartışılabilir. Ama eğer odağınız tamamiyle yakıt tüketimi ve bir aile aracı olmasıyla, C-Elysee sizin için en doğru tercihlerden bir tanesi. 

C-Elysee 2023 opsiyon fiyatları:

Metalik Boya 4.000 TL

C-Elysee için Citroen tarafından yalnızca bir adet opsiyon seçeneği sunulmuş. O da metalik boya seçeneği. Bu opsiyon, tüm donanım seçenekleri için geçerli opsiyon olarak belirtilmiş.

C-Elysee 2023 motor seçenekleri ve yakıt tüketimi:

MOTOR SEÇENEĞİ ŞEHİR İÇİ / ŞEHİR DIŞI ORTALAMA
1.5 BlueHDI 4.8 / 3.4 3.9

Citroen tarafından verilen yakıt tüketimi oranları yukarıdaki tabloda gördüğünüz şekilde. Günümüz otomobillerine göre bu otomobil, ciddi manada düşük yakıt tüketimine sahip. Bununla birlikte, bu yakıt tüketimi sürücüye göre de değişkenlik gösterebilir. Eğer siz otomobilinizi sürekli olarak sert ve devirli kullanıyorsanız, otomobilin yakıt tüketimi de haliyle artacaktır. 

Citroen C-Elysee 2023 inceleme:

Dış Tasarım: 11 yıldır alışkın olduğumuz C-Elysee karşımızda

C-Elysee 2023

Yukarıda otomobilin yıllardır aynı kasa ile satışa sunulduğunu söylemiştik. Otomobil ülkemize ilk olarak 2012’nin son çeyreğinde geldi ve o günden, 2023 yılına kadar sürekli aynı kasa ile satıldı. Otomobilin bir farklı tasarıma sahip Peugeot 301 modeli bulunuyor. Her ne kadar farklı bir tasarıma sahip gibi görünse bile, iki otomobili de yan yana koyduğumuzda neredeyse birbirlerinin aynısı olduğunu fark edeceksiniz. Elbette, PSA grubu içerisinde olan bu iki markanın birbirlerine benzer oldukça fazla otomobili bulunuyor.

Lafı hiç uzatmadan Citroen C-Elysee modelini karşımıza alalım. Otomobilimizin ön aydınlatmaları, halojen far sistemine sahip. Açıkcası 11 yıldır böylesine tercih edilen bir otomobilde, en azından mercek sistemine sahip bir far teknolojisi görmek isterdik. Ama ne yazık ki yine halojen far aydınlatmaları bizi karşıladı. Bununla birlikte, ön sis farlarının hemen üst kısmına gündüz led aydınlatmalar yerleştirilmiş. Bu da otomobilin ön kısımdan çok daha yakışıklı durmasını sağlamış. Bizce gündüz led aydınlatmaları, otomobillere oldukça farklı bir hava katan önemli detaylardan bir tanesi. Citroen C-Elysee’nin 2012 modeli ile 2023 modelini karşılaştırdığımızda, otomobilin ön kısmı yıllar içinde daha da keskin hale gelmiş gibi duruyor. Bu keskin tasarıma en büyük katkıyı ön far dizilimleri yapmış diyebiliriz. Citroen, her ne kadar far teknolojisini değiştirmese bile aracın ön farlarını daha keskin hale getirmiş.

Aracın yan tarafına geçtiğimizde, 16 inç jant tasarımı bizi karşılıyor. Otomobil, ekstra olarak yalnızca 16 inç iki adet jant seçeneği ile geliyor. Yani 17 ve üstü jant seçeneği ile ne yazık ki bu otomobili satın alamıyorsunuz. Bu jantlardan birincisi, “Feel” adı verilen 3D görünümlü jant tasarımı. Bir diğeri ise yine 16 inç büyüklüğünde ve “Feel Bold” adı verilen Hellix alaşım jantlar. İki jant arasında bir seçim yapmamız gerekirse, Feel Bold jant tasarımları otomobile daha farklı bir hava katıyor diyebiliriz. 16 inç jantlar her ne kadar aracınızın konfor konusunda en az kaybı vermesini sağlasa bile, görünüm olarak ise 17 ve 18 inç jantlar otomobilin tasarımına büyük bir katkı sağlıyor. Otomobilin yan tasarımlarına baktığımızda, yıllar içinde değişen pek bir fark bulunmuyor.

C-Elysee arka görünüm

Tasarım hatlarını takip ederek otomobilin arka kısmına gelelim. C-Elysee’nin arka tasarımı fazlasıyla sade. Yani otomobili ön plana çıkaran hiçbir detay ile karşılaşamıyorsunuz. Arka bagaj tasarımı, tamamiyle düz bir tasarıma sahip. Hemen yanlarında ise led arka aydınlatmalar bulunuyor. Düz ve sade bagaj tasarımının hemen ortasında Citroen logosunu, bagajın sağ alt kısmında ise C-Elysee yazısını görüyoruz. Hemen altında ise tamponun üzerine konumlandırılmış arka park sensörlerin bizi karşılıyor.

İç Tasarım: Teknolojiden fazlasıyla uzak, sade bir tasarım

C-Elysee iç kabin

2023 yılının içerisindeyiz. Teknoloji ilerledikçe, otomobil teknolojisi de her geçen gün kendisini geliştiriyor. Ama ne yazık ki C-Elysee tarafında bu pek öyle olmamış gibi duruyor. Çünkü yıllardır alışkın olduğumuz tasarım, yine iç kabinde bizi karşılıyor. Hiçbir konfigürasyon tuşuna sahip olmayan direksiyon tasarımı, dijital ekrana sahip olmayan gösterge ve orta konsol. Genel olarak 11 yıldır alışkın olduğumuz tasarım bizi karşılıyor. Aracın orta konsoluna baktığımızda, isteğinize göre siyah veya bej renkte alabileceğiniz bir konsol kaplaması bizi karşılıyor. Hemen ortasında ise multimedya ekranı ve kontrol edebileceğiniz bir takım tuşlar bulunuyor. Biraz aşağı indiğimizde ise, otomatik dijital klima bizi karşılıyor. Gayet kolay bir kullanıma sahip bu dijital klima, birkaç kullanımdan sonra sürüş esnasında dikkatinizi dağıtmadan klimayı kontrol edebilmenizi de sağlıyor.

Peugeot ve Citroen marka otomobillerden alışkın olduğumuz gibi, cam kontrol tuşlarının hepsi orta konsolun hemen altına konumlandırılmış. Bununla birlikte, direksiyon üzerinde bulunması gereken multimedya ve hız sabitleyici kontrol tuşları ise direksiyonun arka kısmında bulunan ekstra kontrol kollarına yerleştirilmiş.

Konfor ve donanım özellikleri:

7 inç büyüklüğünde multimedya ekranı

multimedya

Multimedya ekranı bizce her otomobilde olması gereken özelliklerden bir tanesi. Çünkü şık görünümü ve kolay kontrolünün dışında, araç hakkında bazı önemli ayarlamaları da bu ekranlar üzerinden yapabiliyoruz. Elbette, bu her otomobilde geçerli olmasa bile çoğu otomobilde böyle. Citroen C-Elysee, 7 inç büyüklüğündeki bir multimedya ekranına sahip. Bununla birlikte, bu multimedya sistemi Apple CarPlay özelliğine sahip. Yani, iOS işletim sistemine sahip akıllı cihazlarınızı Citroen C-Elysee’e bağladığınızda, kolaylıkla Apple CarPlay kullanabileceksiniz.

Dijital klima

dijital klima

Multimedya ekranımızın hemen altına ise bir adet dijital klima paneli bulunuyor. Bu klima çift yönlü olmamakla birlikte, oldukça sade bir tasarıma sahip. Ortada bulunan dijital gösterge ekranı üzerinden, yaptığınız klima ayarlarını görüntüleyebiliyorsunuz. Bu sayede daha kolay ve hızlı bir şekilde klima ayarlaması yapmanız mümkün.

Citroen C-Elysee motor seçenekleri

c-elysee

Citroen C-Elysee 2023 modeli, yalnızca bir adet motor seçeneği ile geliyor. 1.5 BlueHDİ olarak adlandırılan bu dizel motor, otomobilin düşük yakıt tüketimine sahip olmasıyla birlikte, özellikle şehir içinde gayet güzel performans sergiliyor. 4 adet silindire sahip bu motor, 100 beygir güç üretebiliyor ve 250 Nm torka sahip.

Güvenlik:

ABS, EBA, EBD, ESP frenleme sistemleri

c-elysee 2023

Citroen C-Elysee, temel frenleme özelliklerinden önemli olanlarına sahip. Acil fren destek sistemi, elektronik fren güç dağılımı, elektronik stabilite programı olmak üzere birden fazla frenleme desteğine sahip otomobil, durmak konusunda gayet iddialı gibi duruyor. Bunlarla birlikte, her otomobilde olması gereken ve en düşük sınıf otomobillerde bile gördüğümüz ABS sistemi de yine Citroen C-Elysee modelinde bulunuyor.

Hız sabitleyici ve sınırlayıcı

C-Elysee

Özellikle şehirlerarası seyahatlerinizde hız sabitleyici ve sınırlayıcı büyük bir önem taşıyor. Örneğin, İstanbul’dan yola çıktınız ve Samsun’a doğru gidiyorsunuz. Tüm yol boyunca ayağınızı gazda tutmak yerine, bulunduğunuz yolun hız limitlerine uygun olarak aracınızı belirli bir hıza sabitleyebilirsiniz. Daha sonrasında siz frene veya debriyaja basana kadar aracınız aynı hızda seyretmeye devam eder. Eğer manuel sürüş esnasında, aracınızın belirli bir hızın üstüne çıkmasını istemiyorsanız, hız limitleyici özelliğini de kullanabilirsiniz.

Lastik basınç uyarı sistemi

Citroen C-Elysee 2023 model

Lastiklerimizin basınçları hiç beklemediğimiz anlarda düşebiliyor. Örneğin, lastiğimize bir çivi girdiyse zamanla basınç azalmaya başlar. Veya aracımızı sürekli olarak beton zemine koyduğumuzda ve aracın üzerinde sibop kapağı yok ise, lastiklerimiz basınç kaybetmeye başlar. Bu tarz durumları erkenden fark ederek lastiğimize basınç uygulayabilmemiz için, lastik basınç uyarı sistemi bulunuyor. Örneğin, aracınızın lastik basıncı 32 olması gerekiyor. Ama bu seviye zamanla düşmeye, 25-26 seviyelerine inmeye başladı. Aracınız sizi otomatik olarak uyarıyor ve lastiğinizi şişirmenizi öneriyor.

Sizler için tüm detaylarıyla birlikte Citroen C-Elysee 2023 modelini inceledik. Eğer bu otomobili almak istiyorsanız ve Citroen C-Elysee fiyat listesi, yakıt tüketimi ve özellikleri gibi detayları merak ediyorsanız, bu içeriği okuduğunuzda eminiz ki aklınıza takılan tüm sorular çözüme ulaşmış olacak. Sizler Citroen C-Elysee hakkında ne düşünüyorsunuz? Ayrıca, Citroen C-Elysee’nin sahip olduğu fiyat etiketine başka hangi otomobiller satın alınabilir? Yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.

8
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
8
2
1
1
0