Yeni E-Ticaret Yasasının 'Nasıl Uygulanacağını Anlatan' Yönetmelik Resmi Gazete'de Yayımlandı

5
1
1
0
0
Temmuz ayında kabul edilen ve e-ticaret dünyasının kurallarını baştan yazacak olan kanunla ilgili yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı. 7416 sayılı Kanuna karşı gelmek istemeyen tüm paydaşların, bu yönetmeliği inceleyip, eksikleri gidermesi gerekiyor.

Geçtiğimiz aylarda sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Resmi Gazete'de yayımlanan bir kanundan bahsetmiştik. E-ticaret sektöründeki tüm kuralları baştan yazan bu kanun, 7 Temmuz 2022'de Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. Bugünse 7416 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Ticaret Bakanlığı, bu yasanın nasıl uygulanacağını anlattığı yönetmeliği resmen yayınladı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Elektronik Ticaret Aracı Hizmet Sağlayıcı ve Elektronik Ticaret Hizmet Sağlayıcılar Hakkında Yönetmelik, 1 Ocak 2023 itibarıyla uygulanmaya başlayacak kanunla ilgili neler yapılması gerektiğini tek tek açıklıyor. Dokuz bölümden oluşan yönetmelik, e-ticaret platformları ile e-ticaret yapan kişi ve şirketleri doğrudan ilgilendiriyor.

Yönetmelik neleri kapsıyor?

e-ticaret yönetmeliği

E-ticaret platformları ve e-ticaretle uğraşan tüccarları ilgilendiren yönetmelik, tüketiciye verilecek bilgiden lisans uygulamasına kadar her kategoride açıklama yapıyor. Böylelikle e-ticaretin kurallarını baştan yazan kanuna nasıl uyulacağı, neler yapılacağı anlatılmış oluyor.

Elektronik Ticaret Aracı Hizmet Sağlayıcı ve Elektronik Ticaret Hizmet Sağlayıcılar Hakkında Yönetmelik'te yer alan hususlar:

  • Bilgi verme ve sipariş süreçleri
  • Hukuka aykırı içerik ve haksız ticari uygulamalar ile ilgili alınması gereken tedbirler
  • Telif anlaşmazlıklarında yapılması gerekenler
  • Aracılık sözleşmeleri
  • Hem e-ticaret erbaplarının hem de platformların yükümlülükleri
  • Reklam ve indirim bütçeleri ile ilgili uygulamalar
  • 1 Ocak 2025 itibarıyla uygulanacak elektronik ticaret lisansı sürecinin nasıl işleyeceği

7416 sayılı Kanuna karşı gelmek istemeyen tüm e-ticaret platformları ile e-ticaret erbaplarının, yönetmelikte yer alan hususları tek tek inceleyip, kendinde gördüğü eksikleri gidermesi gerekiyor. Aksi takdirde, 1 Ocak 2023'ten sonra yapılacak şikayetler için cezai yaptırımla karşı karşıya kalınabilir.

Resmi Gazete'deki yönetmeliğe buradaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

5
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
1
1
0
0