Elon Musk'ın, Twitter'da İsteyen Herkesin Mavi Tik Almasını Sağlayacak Planı Belli Oldu: Abonelik Fiyatını da Açıkladı

34
4
2
0
0
Elon Musk, Twitter'da onaylanmış hesaplara verilen 'mavi tikin' fiyatını açıkladı. Ünlü milyardere göre içinde mavi tikin de bulunacağı Blue aboneliğinin fiyatı 8 dolar olacak. Ayrıca kullanıcılara bunun dışında bazı yenilikler de sunulacak.

Nisan ayında 44 milyar dolarlık teklifiyle Twitter’ı satın alma macerasını resmen başlatan Elon Musk, büyük bir kaosun ardından istediğini aldı. 28 Ekim günü Twitter, resmen Elon Musk’ın platformu oldu. Twitter’daki değişim dedikoduları da ilk günden başladı.

Planlanan değişimlerden birisi de Twitter’daki onaylı hesaplara verilen ‘mavi tikin’ artık ücretli olacağıydı. Bu konuda tartışmalar devam ederken Elon Musk, platform üzerinden yaptığı bir paylaşımla mavi tikin ücretini açıkladı. 

Elon Musk, mavi tikin 8 dolar olacağını açıkladı

Ünlü milyarder, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda onaylı hesaplara verilen mavi tikin merak edilen ücretini açıkladı. Açıklamada, mavi tikin de içinde bulunacağı Blue aboneliğinin 8 dolar olacağı aktarıldı. Musk, bu ücretin ülkelerin satın alma gücü paritesine göre ayarlanacağını, yani yerel fiyatlandırmaya sahip olacağını da ekledi.

Blue aboneliğiyle daha az reklam gibi diğer yeni özellikler de geliyor

Buna ek olarak Musk, Blue ile gelecek diğer özelliklerden de bahsetti. Buna göre Blue abonelerine spam/dolandırıcılık gibi şeyleri ortadan kaldırmak için yanıtlarda, mention'larda ve aramada önceliğin yanı sıra daha uzun video ve ses yayınlama olanağı da tanınacak. Ayrıca, Blue abonelerine gösterilen reklamlar da yarı yarıya düşecek.

Bu ücretlendirme içerik üreticilerine "gelir" olarak geri dönecek

Musk ayrıca bu abonelik sisteminden elde edilen gelirlerin içerik üreticilerine "gelir" olarak geri döneceğini belirtti. Bu sistemin nasıl çalışacağı konusunda henüz kesin bilgiler olmasa da sistemin takipçi ve aylık üretilen içerik üzerinden gelir elde etmeyi sağlayacağı iddia ediliyor.

Daha önce ne olmuştu? 

Musk'ın Twitter'ı satın almasının hemen ardından platformda değişiklikler olacağına dair birçok söylenti dolaşmaya başladı. Bunlardan biri de 'mavi tik'in paralı olacağıydı. Ortaya çıkan ilk söylenti, Musk'ın mavi tiki Blue aboneliğine dahil edeceğiydi. Fiyatın da 20 dolar olacağı iddia ediliyordu. Ancak Musk, bugün Twitter'dan ünlü yazar Stephen King'e verdiği bir yanıtta hizmetin 8 dolar olacağının sinyallerini verdi. Az önce yaptığı paylaşımla da bu fiyat doğrulanmış oldu. 

Musk, mavi tikin neden ücretli olacağını da açıkladı:

"Bu uygulanmadan önce gerekçesini daha uzun biçimde açıklayacağım. Botları ve trolleri yenmenin tek yolu budur."

34
4
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
34
4
2
0
0