Elon Musk’ın Çalışanları İçin Hayır mı Şer mi Olduğu Tartışmalı Olan Şirket Kasabası Projesi

4
3
0
0
0
Elon Musk, çeşitli yenilikçi projeleriyle dikkatleri üzerine çekmesine ek olarak neredeyse yaptığı her hareketle de günden olan isimlerden biri. Bu sefer Elon Musk’ın gözünü diktiği başka sıra dışı projeden bahsedeceğiz.

Elon Musk’ın oldukça yenilikçi ve sıra dışı bir düşünce yapısı olduğu aşikâr.  Öyle ki Musk, teknoloji ve yenilikle özdeşleşmiş bir isim olarak sadece uzayda değil, yeryüzünde de büyük değişimlere imza atmayı hedefliyor.

Birçok alanda olağan dışı düşünerek cesur ve işler yapan Musk, bu sefer ütopik bir şehir projesini gözüne kestirmiş. Snailbrook adını verdiği bu şirket kasabası için 2021 yılından beri bölgede büyük araziler satın aldığı biliniyor.

Elon Musk'ın kasabası Teksas’ta yer alacak.

Elon Musk'ın şehir projesi

Bu bölge özellikle SpaceX ve The Boring Company gibi Musk'ın şirketlerinin operasyonlarına yakın olduğu için seçildiğinden hem operasyonel süreçleri hızlandırması hem de çalışanların yolda geçirdiği süreyi azaltması bekleniyor.

Bu şekilde hem şirketlerinin lojistik ihtiyaçlarını kolayca karşılamayı hem de çalışanlarına iş yerlerine yakın, modern ve sürdürülebilir bir yaşam alanı sunmayı hedefliyor.

Musk, kuracağı bu kasabada yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına büyük önem vererek çevre dostu bir enerji altyapı oluşturacak.

Buna ek olarak, en son teknolojiyle donatılacak olan bu kasabada akıllı evler, hızlı internet bağlantıları ve gelişmiş ulaşım sistemlerinin bulunması bekleniyor.

Ayrıca çalışanların bağ kurarak topluluk ruhu kazanması amaçlanan bu kasabada birçok sosyal olanak bulunması da planlanıyor. 

Peki Elon Musk’ın âdeta bir ütopya gibi görünen bu projesi neden eleştiriliyor?

snailbrook

Geçmişte de benzer şekilde kurulan şirket kasabalarına bakıldığında genellikle işçilerin şirketin tam kontrolü altında yaşamalarının getirdiği sorunlar olduğu görüldüğünden dolayı Musk’ın projesi eleştiri okları altında kalıyor.

Şirketin, çalışanların yaşam koşulları ve özgürlükleri üzerinde aşırı kontrol sahibi olması, akıllı evlerin ve izleme sistemlerinin mahremiyet sorunları yaratması, homojen bir topluluk yapısının sosyal ve kültürel çeşitlilik üzerinde sorun yaratması vb. gibi birçok sorunun kendini gösterebileceği düşünülüyor.

Bu sebeple Elon Musk’ın bu projesinin çalışanları için bir ütopya mı yoksa bir distopya mı olacağı büyük bir soru işareti olarak görülüyor.

Kaynak: The Guardian

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

4
3
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
3
0
0
0